Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 7 sie, 2016 | 1 Komentarz

Władze Mosiny postanowiły wystąpić ze Związku Międzygminnego SELEKT

Propozycję uchwały w tej sprawie poparli w czerwcu radni Rady Miejskiej. Na ten ruch pozwoliła zmiana przepisów prawa o zamówieniach publicznych, która stworzyła możliwość polskim samorządom posiadającym własne zakłady komunalne bez przetargu przejmować zadania odbioru odpadów komunalnych (in house). Przez ostatnie lata Zakład Usług Komunalnych w Mosinie (gminna spółka ze 100 procentowym udziałem Gminy), podobnie jak wszystkie tego typu spółki gminne, musiał stawać do przetargu z dużymi firmami – korporacjami, często zagranicznymi.

W zderzeniu z silnymi firmami spółki komunalne najczęściej przegrywały te przetargi, ZUK również. Gdyby Mosina pozostała w SELKCIE nasz zakład komunalny musiałaby jesienią przystąpić do przetargu i znowu zmierzyć się z najsilniejszymi, z niewielką znowu szansą na wygranie. Dzięki zmianie ustawy Gmina może teraz udzielić zamówienia swojej własnej spółce. Oznacza to m.in., że ZUK zyskał możliwość poprawy swojej kondycji finansowej, nie musi wyprzedawać części wyposażenia czy zawierać mało opłacalne kontrakty. Tym samym pracownicy spółki mogą czuć się bezpieczniej.

Do tej pory z SELEKT – u wystąpiły już trzy gminy. Przykładem dobrych tego skutków jest Luboń, który od 2013 roku sam gospodaruje odpadami, obniżając koszty wywozu.

Władze naszej gminy zapewniają, że ceny za odbiór odpadów stałych z naszych posesji nie wzrosną. (red.)

SELEKT logo

SELEKT logo

 

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Marcin
    poniedziałek, 8 sie, 2016, 12:43:38 |

    No to widać, że ta cała ustawa śmieciowa za rządów PO miała na celu napychanie kieszeni firmom prywatnym, bankructwa rodzimych firm, w której prace mają mieszkańcy i utworzenie monopolu na tych terenach. Zwłaszcza jeśli ceny nie wzrastają? Biednych Polaków to na wszystkim urobią, nawet na śmieciach. Cieszę się, że wróciło tak jak było.

Skomentuj