Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Jacek Sobota | niedziela, 10 sty, 2016 | 1 Komentarz

Jak poprawnie odczytywać temperaturę powietrza?

W zimie często zerkamy na termometr umocowany za oknem aby odczytać temperaturę. Czy to co widzimy na termometrze jest faktycznym odzwierciedlenie aury? Odpowiedź jest krótka – NIE.

Więc jak to jest, że każdy mierzy inną temperaturę? Elektroniczne wyświetlacze na ulicach, tablice drogowe, termometry za oknami i czujniki w samochodach, pokazują inne wartości. Pytanie, który odczyt jest tym prawidłowym?

Otóż według standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej pomiar temperatury powietrza jest prawidłowy tylko wtedy, kiedy dokonuje się go w miejscu silnie zacienionym, na wysokości 200 centymetrów nad gruntem, na wolnej przestrzeni, z dala od miejsc zabudowanych. Tylko wtedy zmierzoną temperaturę można uznać za realną.

Jednak większość z nas mierzy temperaturę w warunkach, które nie pozwalają na poprawny odczyt. Termometry zaokienne zawyżają lub zaniżają temperaturę z powodu ogrzewania się i wychładzania szyby w oknie. Termometry elektroniczne na ulicach wskazują często temperaturę w półcieniu lub nawet w lekkim słońcu, dlatego również zawyżają wartość.

termpometr - temperatura powietrza

Największym błędem, który wbrew temu, co mogłoby się wydawać popełnia bardzo wiele osób, jest mierzenie temperatury powietrza w pełnym słońcu. Jeszcze żadnemu człowiekowi nie udało się ustalić jaka temperatura rzeczywiście panuje w słońcu, ponieważ wynik jest sfałszowany przez ogrzewanie się samego termometru. Czym więc można zmierzyć temperaturę, jeśli samo urządzenie się nagrzewa?

Dlatego według standardów meteorologicznych, temperatury w pełnym blasku słońca się nie mierzy, a przynajmniej się o niej nie informuje. Wszelkie dane podawane w prognozach pogody w mediach są oczywiście temperaturami w cieniu. Na pełnym słońcu zwykle jest o kilkanaście stopni cieplej, w zależności od tego jakie panuje zachmurzenie.

Największe błędy termometry popełniają podczas fal mrozów i upałów. Latem mogliśmy się przekonać, że nawet jeśli temperatura w rzeczywistości nie przekraczała w cieniu 35 stopni, to termometry uliczne pokazywały nawet ponad 40 stopni. Na sam widok takich wartości mogło nam się zakręcić w głowie. Dlatego pomiarów temperatury dokonujmy zawsze według standardów meteorologicznych, tak jak podałem powyżej.

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Wasze komentarze (1)

Skomentuj