Jak poprawnie odczytywać temperaturę powietrza?
W zimie często zerkamy na termometr umocowany za oknem aby odczytać temperaturę. Czy to co widzimy na termometrze jest faktycznym odzwierciedlenie aury? Odpowiedź jest krótka – NIE.
Więc jak to jest, że każdy mierzy inną temperaturę? Elektroniczne wyświetlacze na ulicach, tablice drogowe, termometry za oknami i czujniki w samochodach, pokazują inne wartości. Pytanie, który odczyt jest tym prawidłowym?
Otóż według standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej pomiar temperatury powietrza jest prawidłowy tylko wtedy, kiedy dokonuje się go w miejscu silnie zacienionym, na wysokości 200 centymetrów nad gruntem, na wolnej przestrzeni, z dala od miejsc zabudowanych. Tylko wtedy zmierzoną temperaturę można uznać za realną.
Jednak większość z nas mierzy temperaturę w warunkach, które nie pozwalają na poprawny odczyt. Termometry zaokienne zawyżają lub zaniżają temperaturę z powodu ogrzewania się i wychładzania szyby w oknie. Termometry elektroniczne na ulicach wskazują często temperaturę w półcieniu lub nawet w lekkim słońcu, dlatego również zawyżają wartość.
Największym błędem, który wbrew temu, co mogłoby się wydawać popełnia bardzo wiele osób, jest mierzenie temperatury powietrza w pełnym słońcu. Jeszcze żadnemu człowiekowi nie udało się ustalić jaka temperatura rzeczywiście panuje w słońcu, ponieważ wynik jest sfałszowany przez ogrzewanie się samego termometru. Czym więc można zmierzyć temperaturę, jeśli samo urządzenie się nagrzewa?
Dlatego według standardów meteorologicznych, temperatury w pełnym blasku słońca się nie mierzy, a przynajmniej się o niej nie informuje. Wszelkie dane podawane w prognozach pogody w mediach są oczywiście temperaturami w cieniu. Na pełnym słońcu zwykle jest o kilkanaście stopni cieplej, w zależności od tego jakie panuje zachmurzenie.
Największe błędy termometry popełniają podczas fal mrozów i upałów. Latem mogliśmy się przekonać, że nawet jeśli temperatura w rzeczywistości nie przekraczała w cieniu 35 stopni, to termometry uliczne pokazywały nawet ponad 40 stopni. Na sam widok takich wartości mogło nam się zakręcić w głowie. Dlatego pomiarów temperatury dokonujmy zawsze według standardów meteorologicznych, tak jak podałem powyżej.
Wasze komentarze (1)
Lol