„Zioła wśród nas” – Pączki, które leczą
Witam Państwa w kolejnym ziołowym odcinku. Tym razem tematem będą pączki, ale nie te słodziutkie z cukierni, lecz te, które ofiaruje nam natura. Chodzi o pączki drzew. Dla wielu z nas pączki drzew to tylko początek zielonych liści czy kwiatów. To jednak nie cała prawda o pączkach, bowiem są one również źródłem zdrowia, a także mogą wspomóc leczenie wielu schorzeń.
Pączki drzew
Brzoza
Zacznijmy od brzozy. Pączki brzozy zbieramy zimą i wczesną wiosną. Pamiętajmy, by nie ogołocić drzewa z pączków. Najlepiej skorzystać z zimowej wycinki drzew. Pączki zbieramy zanim zaczną pękać, a następnie suszymy je w warunkach naturalnych, w przewiewnym miejscu. W celach zdrowotnych używamy zawsze rozdrobnione pączki, tak by wydobyć z nich całą leczniczą moc.
Pączki brzozy zawierają: żywice, saponiny, flawonoidy, aminokwasy, trójterpeny lupanowe, olejek eteryczny, witaminy P, B, C, jak również garbniki, wielocukry, śluzy, fitohormony i fitosterole.
Pączki brzozy działają moczopędnie, napotnie, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, odtruwająco, odkażająco, przeciwartetycznie, oczyszczająco na drogi moczowe.
Wykorzystanie pączków brzozy:
Proszek z pączków
Ususzone pączki brzozy mielimy w młynku do kawy, ewentualnie w moździerzu. Zażywamy 2-3 razy dziennie po małej łyżeczce proszku w celach odżywczych, odtruwających i wzmacniających.
Miód z pączkami brzozy
Bierzemy szklankę miodu, dodajemy pół szklanki zmielonych pączków brzozy oraz ¼ szklanki alkoholu (40%) i wszystko dokładnie mieszamy. Przyjmujemy po łyżce rano i wieczorem. Miodzik działa odkażająco, odtruwająco i wzmacniająco.
Leszczyna pospolita
Następne drzewo, którego pączki są dobrodziejstwem to leszczyna pospolita, czyli orzech laskowy.
Od stycznia do kwietnia zbieramy pączki liściowe, jak również pączki kwiatowe kwiatów męskich. Zebrane pączki suszymy w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu. Pączki leszczyny zawierają śluzy, garbniki, sacharydy, fitosterole, fitochinony, kwasy, trójterpeny, żywicę, olejek eteryczny i flawonoidy. Pączki leszczyny stosujemy w zaburzeniach przemiany materii, zatruciach i nieżytach przewodu pokarmowego, w zapaleniach przewodu moczowego i płciowego, w zapaleniu układu oddechowego, a także w zapaleniu gruczołu mlekowego.
Napar z pączków leszczyny
Bierzemy 2-3 łyżki rozdrobnionych pączków i zalewamy dwoma szklankami wrzącej wody. Odstawiamy do naciągnięcia na 20 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy 2-4 razy dziennie po 200 ml w wyżej wymienionych schorzeniach. W przypadku zapalenia piersi stosować jako okłady przez 30 minut. Napar możemy również wykorzystać do przemywania chorej skóry, a także oczu w stanach zmęczenia, stanach zapalnych, opuchnięciach i pieczeniu oczu.
Olcha
Kolejne drzewo to olcha (szara, zielona i czarna). Pączki liściowe, jak i pączki kwiatowe (męskie i żeńskie) zbieramy od zimy do wiosny i suszymy w naturalnych warunkach domowych, w przewiewnym miejscu. Pączki olchy zawierają: witaminy: C, P, PP, A, E, F oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego pączki zawierają fitosterole, fitohormony, flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, żywicę, trójterpeny. Preparaty z pączków olchy wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, przeciwkrwotoczne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwtrądzikowe, uspokajające, moczopędne, przeciwreumatyczne, przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne.
Napar z pączków olchy
Zalewamy dwie łyżki pączków dwiema szklankami wrzącej wody, odstawiamy na 20 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy w wyżej wymienionych schorzeniach 2-4 razy dziennie po 200 ml. Możemy również stosować zewnętrznie do przemywania skóry trądzikowej, w wypryskach i innych przewlekłych chorobach skóry.
Odwar z pączków olchy
Bierzemy 3 łyżki pączków i 2 łyżki zdrewniałych szyszek olchowych, zalewamy 3 szklankami wody, gotujemy przez 5 minut, a następnie odstawiamy do naciągnięcia na 30 minut. Po tym czasie odcedzamy i pijemy 2-4 razy dziennie po szklance. Odwar stosujemy również jako płukankę do włosów w przypadku włosów przedwcześnie siwiejących, bez połysku, łamiących się i wypadających. Płuczemy odwarem włosy co 5-7 dni lub wcieramy we włosy na godzinę przed myciem.
O pączkach i drzewach można pisać książki, dlatego pewnie nie raz wrócę jeszcze do tematu.
A tymczasem pozdrawiam Państwa serdecznie i do następnego razu,
Willma
Wasze komentarze (4)
Fajnie się ten cykl czyta. Odpręża i uczy.
Zastanawiam się,czy jeżeli jestem zdrowa warto stosować profilaktycznie ziołolecznictwo.
Dziękuję bardzo. Zachęcam do chrupania pączków lipy, a także dodawania do sałatek męskich kwiatów orzecha laskowego, czy kwiatów brzozy 🙂 Mimo dobrego zdrowia zioła nie zaszkodzą, a tylko wzmocnią siły i cały organizm. Pozdrawiam ziołowo
Ok stosowałam różne medykamenty ziołowe ostatnio z pączków topoli z gęsim smalcem.Rzeczywiście pomaga na bolące mięśnie,pachnie propolisem.Z brzozy dobre są okłady z młodych gałązek na reumatyzmowe bóle.Man 72 lata i ganiam się z psem po działce jak kiedyś.Pozdrawiam
czy w fazie rozkwitniecia poczki olchy nadaja sie do czegos i do czego? co mozna z nich zrobic?