Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Willma | sobota, 6 maj, 2017 | komentarzy 12

Stokrotka: „Mały kwiatek, a jaka moc” – zioła wśród nas

Przedstawiamy kolejny artykuł z serii: „Zioła wśród nas” – tym razem rzecz dotyczy znanej wszystkim stokrotki. Jest to jeden z pierwszych kwiatów pojawiających się wiosną – mamy nadzieję, że wiedza na temat tej rośliny okaże się przydatna i z przyjemnością wykorzystają Państwo stokrotkę zebraną podczas wiosennych spacerów do celów leczniczych.

Mały kwiatek, a jaka moc”

„Stokrotka rosła polna…” Każdy zna tekst tej piosenki, każdy zna stokrotkę i każdy wie, jak ona wygląda. Ale czy każdy z nas wie jaka to cudowna roślina? Ja osobiście byłam bardzo zaskoczona, że ten mały kwiatuszek ma taką moc. I tę moc chciałabym Państwu dzisiaj przybliżyć.

Stokrotka pospolita – występowanie i zbiory

Stokrotka pospolita (łac. BELLIS PERENNIS) jest rośliną wieloletnią występującą na łąkach, pastwiskach, trawnikach, polnych drogach itp. Zbioru stortotki możemy dokonać właściwie od początku wiosny aż do jesieni. Kwiatki zbieramy w suche, słoneczne przedpołudnie, najlepiej do koszyczka, nigdy do foliowej torby. Stokrotkę możemy wykorzystać zarówno w stanie świeżym jak i suszonym. Aby dobrze wysuszyć stokrotkę zrywamy koszyczki kwiatowe, rokładamy na papierze i suszymy w przewiewnym i zacienionym miejscu. Liście stokrotki możemy również zbierać i wykorzystać wraz z kwiatkami do sałatek. Natomiast nierozwinięte pączki kwiatowe można marynować w zalewie octowo-ziołowej, jako namiastkę kaparów.

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita

Składniku odżywcze – właściwości lecznicze

Stokrotka zawiera sole mineralne, kwasy organiczne, olejek, garbniki, flawonoidy i związki śluzowe, a jej działanie ma szerokie spektrum. I tak oto stokrotka stosowana jest przy braku apetytu, nieżytach żołądka i jelit, przyspiesza przemianę materii, wspomaga pracę wątroby, uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, oczyszcza krew i łagodzi bóle. Ta maleńka roślinka ma również działanie ściągające i przeciwzapalne, wspomaga leczenie dny moczanowej i gośćca stawowego oraz pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Zewnętrznie stokrotka ułatwia i przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki po kontuzjach. Napary stosujemy w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz schorzeniach skórnych takich jak egzema, zapalenie skóry czy trądzik.

Zbieranie stokrotki jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, ale zapewniam, że warto. Podczas jej zbierania spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, troszkę się gimnastykujemy, bo jednak trzeba się poschylać. A co najważniejsze, efekty naszej pracy przyniosą satysfakcję i zadowolenie z jej przyrządzania i spożywania.

Stokrotka pospolita – przepisy

A oto kilka sposobów na wykorzystanie stokrotki.

Herbatka stokrotkowa

Łyżkę kwiatków zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia na około 10 – 20 minut. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przy przeziębieniach jako środek wykrzuśny, przy braku łaknienia, zapaleniu jelit, biegunce oraz chorobach skóry.

Herbatka odtruwająca

Mieszamy w równych częściach kwiat stokrotki, liść babki lancetowatej, ziele szałwii i tymianku. Łyżkę takiej mieszanki zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na 5 – 10 minut. Taki napar pijemy 3 razy dziennie po szklance, a po 6 tygodniach kurację kończymy. Herbatka działa odtruwająco, reguluje przemianę materii, oczyszcza skórę oraz wspomaga leczenie kaszlu i zapalenia oskrzeli.

Miód ze stokrotką

Mieszamy w słoiku 500 gram płynnego miodu ze sporą garścią stokrotek. Słoik zamykamy i odstawiamy na 4 tygodnie w ciepłe i jasne miejsce. Po tym czasie miodzik jest gotowy, a spożywamy go 3 razy dziennie po sporej łyżce, wraz z kwiatkami. Ta mieszanka wzmacnia system immunologiczny, uspokaja kaszel i zwalcza przeziębienia.

Nalewka ze stokrotki

W słoju umieszczamy 300 gram stokrotki, wlewamy 25 ml soku z cytryny, mieszamy drewnianą łyżką, a następnie zalewamy 500 ml wódki. Alkohol powinien przykryć zioło. Słój odstawiamy na miesiąc w ciepłe miejsce, co jakiś czas nim potrząsając. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, wyciskamy przez gazę i przelewamy do butelek, najlepiej ciemnych oraz przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Nalewkę przyjmujemy 3 razy dziennie po łyżce w przypadku kamieni i piasku w nerkach oraz przy reumatyzmie, artretyzmie, przy dolegliwościach wątroby, nerek i pęcherza moczowego. Nalewkę możemy również stosować zewnętrznie do smarowania w dnie moczanowej, gośćcu stawowym i bólach mięśni.

Stokrotkowa oliwka

Napełniamy słoik kwiatami stokrotki do 2/3 wysokości i zalewamy oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym, najlepiej z zimnego tłoczenia, tak by kwiaty były całkowicie przykryte. Słoik zamykamy i odstawiamy na 5 – 6 tygodni w ciepłe i jasne miejsce. Codziennie wstrząsamy słoikiem. Po uływie podanego czasu oliwkę filtrujemy, wyciskamy przez gazę, rozlewamy do czystych butelek i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Taką oliwkę stosujemy przy egzemach, zapaleniu skóry nanosząc ją ostrożnie na zmienione miejsca. Oliwka przynosi również ulgę w bólach mięśni. Ma działanie przeciwzapalne, wspomaga również procesy gojenia ran oraz regeneracji skóry.

Sałatka ze stokrotką

Kwiaty, listki oraz pączki stokrotki mieszamy z drobno posiekanymi dzikimi ziołami (młode listki babki lancetowatej, mlecza), dodajemy drobno pokrojony szczypiorek, a następnie mieszamy z majonezem i jogurtem (lub śmietaną) i doprawiamy solą i pieprzem. Pomidory i kalarepę kroimy w kostkę, dodajemy roszponkę lub inny rodzaj sałaty i wszystko mieszamy z ziołowym sosem. Sałatka smakuje wyśmienicie, jest bardzo zdrowa. Dodaje siły i witalności, usuwa toksyny z organizmu, wspiera leczenie skóry.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Państwu moc stokrotki i zdecydujecie się na jej zbieranie, przetwarzanie i jedzenie. Na koniec dodam jeszcze, żeby nie zbierać ziół z poboczy dróg lub miejsc, gdzie ludzie wyprowadzają swoje czworonożne pociechy. Jeśli posiadamy ogródek, to warto zrezygnować z cudownie przyciętego i idealnego trawnika. Lepiej niech rośliny rosną sobie dziko, a my zyskamy dzięki temu własne zioła, które pomogą nam w wielu dolegliwościach oraz urozmaicą i uzdrowią naszą dietę.

Pozdrawiam i do następnego razu,

Willma

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (12)

  • puszczyk
    niedziela, 7 maj, 2017, 19:12:04 |

    Piękny i pożyteczny artykuł ,który propaguje naturalne,zdrowe i tanie metody leczenia .Jestem zbudowany tym cyklem .Jakie zapomniane ziółko w czerwcu?

  • Willma
    niedziela, 7 maj, 2017, 20:36:40 |

    Jestem otwarta na pytania i propozycje odnośnie przyszłych artykułów. Mam już coś w planach, ale jeśli intersuje Państwa coś szczególnego, to postaram się sprostać oczekiwaniom :-) Stokrotka jest cudowna, jemy ją codziennie w sałatkach z chwastów ;-) To normalna bomba zdrowia w połączeniu z innymi roślinami. Pozdrawiam chwastowo :-)

  • stokrtotka
    poniedziałek, 8 maj, 2017, 18:43:16 |

    la, la, la, Gdzie strumyk płynął z wolna, rozsiewał zioła maj, stokrotka rosła polna, a nad nią szumiał gaj, sto-kro-tka rosła opolna, a nad nią szumiał gaj, zielony gaj

  • czarna kawa
    środa, 10 maj, 2017, 22:03:32 |

    Uwielbiam ten cykl artykułów, zawsze z niecierpliwością czekam na następna porcję informacji na temat ziół

  • teri
    czwartek, 1 cze, 2017, 21:42:55 |

    bardzo ciekawy art.

  • środa, 6 maj, 2020, 19:05:07 |

    CUDOWNE ZIOŁA I KWIATY

  • Krzysztof
    środa, 6 maj, 2020, 23:26:53 |

    I jaki pożyteczny. Szkoda tylko że taki mały i trzeba sporo wysiłku aby zebrać sensowną ilość.

  • zomnek
    poniedziałek, 2 lis, 2020, 17:20:46 |

    no fajne

  • Itkaeni
    piątek, 26 lis, 2021, 12:51:28 |

    Wczoraj w Ostromecku kwitło jeszcze mnóstwo stokrotek, czy o tej porze roku można je jeszcze zbierać?

    • Willma
      piątek, 26 lis, 2021, 12:59:30 |

      Stokrotki można zbierać o każdej porze roku, chociaż najlepsze są wiosną i latem. Te zbierane teraz proponuję dorzucić do sałatki lub zaparzyć herbatkę :)
      Smacznego

  • Beata
    poniedziałek, 9 maj, 2022, 17:02:37 |

    Czy miodek i inne rzeczy robimy ze świeżej stokrotki cz z suszonej?

  • Willma
    wtorek, 10 maj, 2022, 12:18:25 |

    Najlepiej ze świeżej, bo ma więcej wartości :)

Skomentuj