T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Tomasz Kaczmarek | wtorek, 12 lis, 2019 |

Koncert „Dla Niepodległej”

Wczoraj, w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyła się oficjalna część uroczystości upamiętniających 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po przywitaniu, przez Dyrektora placówki Pana Marka Dudka, wszystkich przybyłych gości odśpiewano wspólnie hymn Polski. Później zgromadzeni wysłuchali interesującej prelekcji historycznej, wygłoszonej przez Burmistrza Przemysława Mielocha. Odwołał się w niej do geopolitycznej koncepcji marszałka Józefa Piłsudskiego, która swoje korzenie miała w unii horodelskiej. Treść jej preambuły została przetoczona przez prelegenta. Z przypomnianych historycznych faktów wynikają dla nas przestrogi, ale też i wskazania, pouczające nas o tym co robić, aby tej drogocennej niepodległości nie utracić.

Koncert Dla Niepodległej w Mosinie

Koncert Dla Niepodległej w Mosinie

Koncert Dla Niepodległej w Mosinie

Drugą część uroczystości stanowił koncert w wykonaniu; Barbara Szelągiewicz – skrzypce, Ksenia Shaushyshvili – śpiew, Darek Tarczewski – fortepian/śpiew i Michał Zator – harfa/śpiew. Muzycy, zagrali nie tylko doskonale na swoich instrumentach, ale przede wszystkim na emocjach i uczuciach słuchaczy. Po skupionych twarzach widowni, żywiołowych oklaskach i ogólnie dającej się wyraźnie odczuć pełnej aprobaty i podziwu dla ich talentu, stanowczo można powiedzieć, że nie było osoby, której koncert by się nie podobał. Z pełnym uznaniem trzeba odnieść się do śpiewu w wykonaniu Ksenii Shaushyshvili, której białoruskie, a co zatem i słowiańskie korzenie i dusza, dały o sobie znać w żywiołowej ekspresji uwidaczniającej się na scenie podczas występu.

Koncert Dla Niepodległej w Mosinie Koncert Dla Niepodległej w Mosinie Koncert Dla Niepodległej w Mosinie

Na zakończenie uroczystości, goście zostali zaproszeni do sali kolumnowej na poczęstunek, który rozpoczął się wzniesieniem wspólnego, symbolicznego toastu za Ojczyznę. To wspólne spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości dało możliwość przybyłym porozmawiania. Powspominania chwil wielkiej chwały narodu Polskiego i Litewskiego, jaki i tych bolesnych i trudnych, które prowadziły nas często do utraty niepodległości. Niemniej jednak, to wspaniale święto, mogliśmy elegancko świętować (jak przystało na Mosiniaków) w naszej małej, wspólnej Ojczyźnie, Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Koncert Dla Niepodległej w Mosinie Koncert Dla Niepodległej w Mosinie Koncert Dla Niepodległej w Mosinie

Tomasz Kaczmarek

Dziennikarz, radiowiec, organizator spływów kajakowych.

Skomentuj