Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Willma | sobota, 28 mar, 2020 |

Fiołek wonny, żeby w gardle nie drapało, żeby łatwiej się kaszlało

Witam Państwa wiosennie i przedstawiam kolejną niepozorną roślinę, która jest nie tylko zwiastunem wiosny, ale również surowcem leczniczym i kulinarnym. Chodzi o fiołka wonnego, który właśnie teraz kwitnie i można go z powodzeniem zbierać, jeśli tylko wybierzemy się na spacer lub rozejrzymy na ogrodzie. Dzięki temu będziemy na świeżym powietrzu, a i przy okazji schylając się po te drobniutkie kwiatki, rozruszamy zastałe po zimie ciało. Tego ziółka nie powinno zabraknąć w naszych ziołowych apteczkach, zwłaszcza w czasach przeziębień i grypy, a także na naszych talerzach jako dodatek do sałatek czy masła ziołowego.

Fiołek wonny (łac. Viola odorata) rośnie w parkach, starych ogrodach, zagajnikach, ocienionych łąkach, przy płotach, na zaniedbanych pastwiskach i wzdłuż żywopłotów. Surowcem leczniczym są małe fioletowe kwiatki, liście oraz korzenie. Kwiaty zbieramy w słoneczny dzień w okresie kwitnienia, który przypada na marzec i kwiecień. Oskubujemy delikatnie kwiatki, tak by ich nie zdusić i suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Przechowujemy w papierowych torbach, płóciennych workach lub w naczyniach z ciemnego szkła. Liście zbieramy od marca do czerwca i suszymy jak liście. Natomiast korzenie zbieramy od września do października, lub w marcu przed kwitnieniem. Najlepiej suszyć w suszarkach w temperaturze 30 stopni.

Fiołek wonny

Fiołek wonny

Fiołek wonny zawiera związki terpenowe (iron i wiolutozyd), piperonal, parmon, estry kwasu sakicylowego, undekanon, heksanal, pochodne jononu, izobornelol, flawonoidy, witaminę C oraz składniki mineralne.

Ta mała roślinka jest wspaniałym lekiem wykrztuśnym, gdyż upłynnia wydzielinę, która utrudnia oddychanie i zalega w gardle i oskrzelach. Regeneruje błony śluzowe, przynosi ulgę w suchości gardła oraz działa delikatnie napotnie. Oprócz tego pomaga w napięciowych bólach głowy spowodowanych ciągłym stresem, leczy bezsenność, wzmacnia serce, oczyszcza krew, pobudza przemianę materii oczyszczając organizm z toksyn i metabolitów. Dzięki temu z powodzeniem można go stosować przy trądziku, łojotoku i innych chorobach skóry.

Poniżej, jak zwykle, przedstawiam kilka przepisów na wykorzystanie tego wiosennego ziółka.

Syrop z kwiatów fiołka

Trzy szklanki świeżych kwiatków fiołka wonnego wkładamy do emaliowanego garnka, zalewamy szklanką wody, gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut, a następnie odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie odcedzamy i ponownie gotujemy na małym ogniu ciągle mieszając stopniowo dodajemy cukier trzcinowy, w takiej ilości by powstał syrop. Przelewamy do butelek, stawiamy „do góry nogami”, przykrywamy kocem i czekamy do wystygnięcia. Syrop przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Pijemy 2-3 razy dziennie po łyżce, dzieci po łyżeczce dwa razy dziennie. Można również go dodać do herbatki ziołowej. Syrop ma ładny jasnofioletowy kolor i oryginalny smak. Jego picie upłynni wydzielinę zalegającą w oskrzelach i gardle, skutecznie powlecze nasze błony śluzowe i pomoże w ich regeneracji, kiedy zaatakują nas wirusy i bakterie chorobotwórcze. Syrop złagodzi uporczywy i suchy kaszel, zadziała lekko napotnie, a oprócz tego ukoi napięciowe bóle głowy i zapewni krzepiący sen. Z tego powodu syrop zalecany jest nie tylko dla ludzi chorych na grypę czy chore oskrzela, ale także dla ludzi znerwicowanych i psychicznie zmęczonych. Dodatkowo syrop pomaga usunąć toksyny i metabolity z organizmu, przyśpieszy proces przemiany materii oraz oczyści naszą cerę.

Napar z suszonych kwiatów fiołka

Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut, przecedzamy i pijemy ciepły. Napar działa uspokajająco na system nerwowy, oczyszczająco na krew, jest zalecany także dla dzieci po przebytej odrze czy szkarlatynie. Zewnętrznie stosujemy do przemywania zmienionej chorobowo skóry.

Fiołek wonny

Fiołek wonny – kwiaty

Herbatka z kwiatów i liści fiołka

1-2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów i liści fiołka zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia, przecedzamy. Pijemy trzy razy dziennie przy przeziębieniu, grypie, kaszlu i bólu gardła. Zewnętrznie do przemywania lub kompresów na zmienioną chorobowo skórę. Herbatkę można podawać również dzieciom. Skład herbatki można rozszerzyć o kilka innych wiosennych ziółek. W tym celu w równych proporcjach mieszamy kwiaty i liście fiołka, kwiat stokrotki, liść babki lancetowatej, igliwia świerka pospolitego i owoców kopru włoskiego. Łyżkę mieszanki zalewamy wrzątkiem, odstawiamy pod przykryciem na 5-10 minut i przecedzamy.

Ocet fiołkowy

Sporą garść posiekanych kwiatów i liści fiołka wkładamy do butelki z szeroką szyjką lub do słoika, zalewamy 500 ml octu jabłkowego, wszystko dobrze wymieszać, zamknąć i odstawić w ciemne miejsce, w temperaturze pokojowej na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy butelką/słoikiem. Po dwóch tygodniach przecedzamy. Przyjmujemy łyżkę dziennie w celu wzmocnienia serca. Rozcieńczony z przegotowaną wodą stosujemy do mycia lub okładów na skórę w wypryskami. Ocet z powodzeniem możemy stosować do sałatek wiosennych.

Miód z fiołkiem

Szklankę świeżych kwiatów fiołka wkładamy do słoika i dokładnie mieszamy z dwoma szklankami płynnego miodu (np. akacjowy, lipowy) i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej. Po tym czasie możemy miód przecedzić lub zostawić kwiaty w miodzie. Przyjmujemy kilka razy dziennie po łyżeczce, trzymając jak najdłużej w ustach i powoli przełykając. Miodzik stosujemy w suchym kaszlu, kłopotach z odkrztuszaniem i krztuścu.

Olej fiołkowy

Garść świeżych kwiatów fiołka wkładamy do słoika, zalewamy szklanką oleju migdałowego tłoczonego na zimno i odstawiamy w słoneczne miejsce na 6 tygodni. Olej powinien przykryć kwiatki. Po tym czasie odcedzamy olej, kwiatki z oleju można dodać do sałatki wiosennej, natomiast olej stosujemy z powodzeniem do pielęgnacji skóry dziecka, gdyż ma właściwości łagodzące i uspokajające. Olej można dodać do potraw z drobiu lub ryb, gdyż wzbogaci walory smakowe potrawy. Olej ma ważność 4-6 miesięcy.

Tak oto dotarliśmy do końca fiołkowego odcinka. Ja za chwilkę biorę koszyk w dłoń i idę na spacer na fiołkowe zbiory. Słonko pięknie świeci, więc aż chce się wyjść i pogimnastykować przy skubaniu kwiatków i liści.

Na koniec życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia i pogody ducha w tym trudnym koronawirusowym czasie. Mam nadzieję, że nie jesteście Państwo na kwarantannie i możecie swobodnie udać się na spacer lub wyjść na ogród. Pamiętajmy o innych wiosennych ziołach, które zaczynają rosnąć, a mogą nam pomóc wzmocnić nasze organizmy w tym trudnym okresie. Korzystajmy z darów natury robiąc wiosenne sałatki. Gorąco polecam do spożywania młodego mniszka lekarskiego, czosnku niedźwiedziego, stokrotki, babki lancetowatej, jasnoty białej, bluszczyku kurdybanka, podagrycznika, pierwiosnka, pokrzywy czy tasznika pospolitego. Z każdym tygodniem będzie przybywać roślin, które możemy wykorzystać do celów kulinarnych i leczniczych. Zatem korzystajmy ze świeżego powietrza, spacerujmy, rozglądajmy się i zbierajmy cudowne dary natury. Nie zapomnijmy, żeby zbierać tylko rośliny z czystych miejsc, gdzie nie jeżdżą samochody, gdzie nie są stosowane nawozy czy inne chemikalia, i tam gdzie nie siusiają pieski. I jak zawsze zasada podstawowa, zioła zbieramy w suche i słoneczne dni.

Pozdrawiam Państwa fiołkowo

Willma

sałatka z fiołkami

sałatka z fiołkami

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj