Niebezpieczne znalezisko z czasów II Wojny Światowej. Pocisk artyleryjski w WPN.
11.05.2020r. Straż Parku na terenie WPN odnalazła pocisk artyleryjski kalibru 75 mm używany w czasach II Wojny Światowej przez Wojsko Polskie. Podejrzewa się, że został on wygrzebany z ziemi przez dziki.
Niebezpieczny materiał został znaleziony w okolicy Obwodu Ochronnego Jeziory. – Są to okolice „grajzerówki”- informuje Komendant Straży Parku, Mariusz Gerlof. Pamiętajmy, że jeżeli znajdziemy niebezpieczny przedmiot z czasów wojny, należy powiadomić policję lub inne służby.
Na niebezpieczne przedmioty trafiano w latach 60-tych i 70-tych w rejonach nad Wartą. Zdarzały się również przypadki znajdowania „drobnej” amunicji. Cały czas jest to aktualny temat, a na terenach całej Polski wciąż można trafić na pozostałości z II Wojny Światowej. – W zeszłym roku, podczas prac budowlanych w okolicach ul. Chełmońskiego również znaleziono pocisk artyleryjski, więc temat niewybuchów jest nadal aktualny.- dowiadujemy się od służb.
Operacja rozminowania Polski po drugiej wojnie światowej, formalnie zakończona w 1956 roku, trwa do tej pory i pociąga za sobą ofiary wśród saperów. W latach 1945-1956 śmierć poniosło 627 żołnierzy, a 674 zostało rannych. W latach 1957-1975 w oczyszczaniu terenów Polski z min, amunicji, niewybuchów itp. uczestniczyło średnio 350 żołnierzy rocznie, a od 1957 roku do końca 1994 roku – zginęło 13 żołnierzy, a 25 zostało rannych. W latach 1945-1956 wykryto i zniszczono 14 763 514 min różnego typu oraz 58 805 852 różnych wybuchowych i niebezpiecznych przedmiotów (amunicja, niewybuchy, ładunki wybuchowe itp.).
Musimy pamiętać, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują właściwości wybuchowe. Jeżeli natrafimy na takie znalezisko musimy zachować szczególną ostrożność.
W PRZYPADKU ODNALEZIENIA PODEJRZANEGO PRZEDMIOTU:
1. nie odkopuj,
2. nie dotykaj, a w szczególności nie podnoś, nie przesuwaj, nie używaj wobec
przedmiotu jakichkolwiek narzędzi,
3. nie wrzucaj do ogniska, stawów lub głębokich rowów,
4. w miarę możliwości zabezpiecz miejsce znalezienia przed dostępem innych osób,
5. powiadom Policję – stosuj się do ich wskazówek,
6. do czasu przyjazdu wezwanych służb pozostań w pobliżu znaleziska – nie dopuść innych
osób do zbliżania się lub manipulowania przedmiotem.
Tagi: straż miejska, Straż Parku, WPN