Strona główna / Aktualności / „Żeby człowiek pozostał człowiekiem” – 72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

„Żeby człowiek pozostał człowiekiem” – 72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

8 maja 1945 r. to dzień kapitulacji  Niemiec w Europie. Z tej okazji przed Pomnikiem Pamięci na Placu 20 Października w Mosinie odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych – miejskich i powiatowych, duchowieństwa, organizacji, instytucji oraz placówek oświatowych z terenu gminy Mosina, a także poczty sztandarowe i mieszkańcy naszej gminy.

72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Mosinie
72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Mosinie

Krótka uroczystość była okazją do refleksji, a przede wszystkim – upamiętnienia minionych wydarzeń i utrwalenia ich w pamięci młodego pokolenia (tym bardziej cieszyła obecność najmłodszych mieszkańców).

Powinniśmy także – co podkreślone zostało w krótkiej refleksji – pamiętać o wszystkich, którzy w czasie wojny pomagali sobie nawzajem, dbali o to, „żeby człowiek pozostał człowiekiem”, ukrywali dla innych jedzenie, troszczyli się o siebie, niekiedy narażając swoje życie. Oni także powinni być dla nas przykładem, jak człowiek powinien odnosić się do drugiego człowieka i w jaki sposób budować wzajemne więzi i ludzką solidarność.

Niech te słowa będą przesłaniem dla nas wszystkich, by rzeczywistość, którą tworzymy, była pełna pokoju i otwartości na człowieka i życie we wszystkich jego przejawach.

72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Mosinie
72. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Mosinie

Autor Marta Mrowińska

Sprawdź również

Wizualizacja nowych bloków TBS w Mosinie

TBS w Krośnie z pozwoleniem na budowę. Powstaną 53 mieszkania

Starosta Poznański udzielił pozwolenia na budowę trzech budynków wielorodzinnych na osiedlu Mosińskiego TBS. Jak informuje …

Nasadzenia na terenie gminy Mosina

Gmina Mosina z dofinansowaniem na nowe nasadzenia i pielęgnację zieleni

Gmina Mosina otrzymała 203 320,00 zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej …

2 komentarze

  1. Uroczystość podniosła,a zdjęcia Pani Redaktor doskonale!

  2. Nie tylko zdjecia Naczelnej Redaktor doskonale! Ujmuje doskonale wyczucie historii – wszedzie mowi sie i pisze o: „dniu zwyciestwa” a wiemy, ze nie bylo to nasze (Polski) zwyciestwo, tylko kolejne zniewolenie! Podziw i szacunek dla wszechstronnej wiedzy Naczelnej, ktora pisze prawde o zakonczeniu II wojny swiat. Uczmy sie od Niej rozumienia historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *