Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Ewa Kazimierska | sobota, 6 cze, 2020 | komentarzy 7

Program ,,Moja Woda” to coś więcej niż oczko wodne. Czyli jak możemy załagodzić skutki suszy.

Program „Moja Woda” to kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w walce ze skutkami suszy. Co do zaoferowania w zakresie gromadzenia wody mają dla nas samorządy Mosiny i Puszczykowa?

Na ten cel planuje przeznaczyć się 100 mln złotych. Właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł na przydomową instalację zatrzymującą deszczówkę, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Wnioski będzie można składać od lipca br. Program będzie realizowany  w latach 2020-2024, podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

beczka

Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe , zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację nasączające oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody. źródło: pixabay.com

– Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej małych zbiorników wodnych. Z programu „Moja Woda” będzie można uzyskać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe – tłumaczył Prezydent RP Andrzej Duda.

„Moja Woda” pod względem swojej budowy jest bardzo podobny do programu ,”Moje Powietrze”. Wielu jednak żywi nadzieję, że odniesie on większy sukces niż „Moje Powietrze”, który niestety nie cieszy się takim zainteresowaniem Polaków, które sprawiłoby znaczącą poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Jeżeli nie podejmiemy konkretnych działań związanych z walką ze skutkami suszy, to czekają nas coraz większe problemy wodne.

Puszczykowo również dopłaci do tworzenia przydomowych systemów gromadzenia wód opadowych.

We wtorek, 26 maja br. podczas sesji Rady Miasta Puszczykowa podjęto uchwałę dotyczącą zmian w uchwale budżetowej Miasta Puszczykowa. Przewidziano wydatki w kwocie 30 tys. złotych na dofinansowanie kosztów utworzenia systemów deszczowych do gromadzenia i gospodarczego wykorzystania wód opadowych w gospodarstwach domowych.

puszczykowo herb

– Jest uchwała podjęta na ostatniej sesji, trzeba czekać, aż ukaże się w dzienniku.- mówi mi radny Piotr Guziałek.

Mosina „H20 -Złap to”

Gmina Mosina wkrótce ma ogłosić pierwszy konkurs, w którym będzie można wygrać zbiorniki do zbierania deszczówki. O konkursie w swoim ostatnim vlogu mówił burmistrz gminy Mosina Przemysław Mieloch. Więcej szczegółów ma ukazać się wkrótce na stronie urzędu w Mosinie.

żyj zdrowo

źródło: facebook Gmina Mosina

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności, Informacje, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Wasze komentarze (7)

 • Krzysztof
  niedziela, 7 cze, 2020, 9:57:45 |

  Ciekaw jestem tego konkursu. Zobaczymy co nasza „Góra” wymyśli.

 • karp
  niedziela, 7 cze, 2020, 11:05:23 |

  Ja też jestem ciekaw i chętnie skorzystam, jeśli da możliwość wykorzystania dawnego szamba.
  Na razie brak szczegółów.

 • karp
  niedziela, 7 cze, 2020, 16:31:58 |

  Dostałem już odpowiedź z NFOŚGiW. Pytałem czy prace w ramach Mojej wody można rozpocząć przed złożeniem wniosku.Będę miał ekipę dociepleniową i chciałbym ich wykorzystać do doprowadzenia rur.
  Odpowiedziano mi bardzo szybko, że wprawdzie wnioski będą przyjmowały WFOŚGiW od lipca, ale będą kwalifikowane koszty poniesione po 1 czerwca.Ważne jest by nie zakończyć prac przed złożeniem wniosku.Mnie to zadawala.

 • occident
  wtorek, 9 cze, 2020, 8:14:25 |

  zbieranie deszczówki w czasach, kiedy panuje permanentna susza jest bardzo błyskotliwym posunięciem.

 • Twoja-woda
  wtorek, 9 cze, 2020, 12:31:24 |

  Zanim ruszy ten program warto już teraz zapoznać się z możliwościami budowy systemów zbiórki wody deszczowej i możliwościami wykorzystania jej do nawadniania swoich ogrodów. Warto zerknąć na stronę http://moja-woda.com.pl

 • Gość
  wtorek, 9 cze, 2020, 13:25:55 |

  Pomysły technicznie dobre lecz przy obecnej cenie wody niestety nieopłacalne
  Typowo pod wyborców

 • Waterspec
  środa, 2 gru, 2020, 18:37:29 |

  Programy dofinansowań do zbierania deszczówki były naprawdę popularne. Ciekawe, czy program będzie kontynuowany na podobnej zasadzie w 2021 roku. Kto w tym roku mógł skorzystać z dofinansowania i jakie były warunki można przeczytać na blogu https://waterspec.pl/dofinansowania-na-zbiorniki-na-deszczowke-mozliwe-az-5-tys-zl-dotacji-z-programem-zlap-deszcz/

Skomentuj