Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | środa, 27 maj, 2020 | komentarzy 11

Równanie dróg w Mosinie stoi w miejscu. Przez pogodę

W Mosinie przyzwyczajono już mieszkańców, że ulic się nie remontuje, tylko się je profiluje. Urząd zleca równanie dwa razy w roku: na wiosnę i jesień. Wiosenne profilowanie jednak na niektórych ulicach stoi w miejscu. Wszystkiemu winna pogoda.

Dziurawym ulicom w Mosinie poświęciliśmy już na naszych łamach dużo miejsca. Rozwiązaniem, z którego najchętniej korzystają urzędnicy jest równanie dziurawych ulic za pomocą równiarki i tłucznia.

Kiedy nie będzie dziur?

Tak samo miało być w przypadku ulic Ślusarskiego, Górskiego i Kusocińskiego. Gmina 25 lutego Zakładowi Usług Komunalnych zleciła wiosenne profilowanie dróg. Trzy miesiące od zlecenia równania, na wspomnianych ulicach nadal rządzą dziury. Czytelnik nadesłał do naszej redakcji pismo, które otrzymał z urzędu 42 dni po zapytaniu o drogi.

– Za co ludzie płacą podatki od nieruchomości, czy znaczną część dochodowego ze swoich PIt-ów? Żebyście nie mogli nawet trzech ulic na krzyż wyrównać równiarką dwa razy do roku? – pyta urzędników mieszkaniec.

Odpowiedź gminy w sprawie wiosennego profilowania ulic. Dziś już wiadomo, że równanie powinno zakończyć się w pierwszym tygodniu czerwca. Dane adresata do wiadomości redakcji.

Urzędnicy opóźnienie w profilowaniu tłumaczą pogodą. – Wyrównaną i wyprofilowaną nawierzchnię gruntową zagęszcza się przy wilgotności optymalnej. Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne – opady deszczu i susze, prace związane z profilowaniem i zagęszczeniem są na bieżąco wstrzymywane i wznawiane.  Ze względu na brak wilgotności optymalnej, prace związane z profilowaniem wiosennym zostały wstrzymane 18 maja. – przekazuje nam odpowiedź z Inspektoratu ds. utrzymania
dróg Joanna Nowaczyk.

Jak dowiadujemy się w UM gminie zostało do wyrównania jeszcze kilkanaście ulic. Pierwotnie profilowanie miało zakończyć się do 30 maja. Końca prac możemy jednak spodziewać się później. – Biorąc pod uwagę prognozy pogody, prace te mogą zostać wznowione w tym tygodniu i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zakończyć się, na całym terenie gminy Mosina, w pierwszym tygodniu czerwca. – przekazuje nam Joanna Nowaczyk z UM.

Pomimo zapewnień ze strony urzędu o przekazaniu redakcji harmonogramu równania ulic, nie otrzymaliśmy go. Nie wiemy zatem ile dokładnie ulic zostało wyprofilowanych i na które dni są przewidziane prace na pozostałych.

Wasze komentarze (11)

 • orient
  środa, 27 maj, 2020, 12:55:16 |

  No cóż, pogoda nie rozpieszcza.

 • leszek
  środa, 27 maj, 2020, 13:41:30 |

  zapraszamy na os. leśne do Czapur, znajdzie się parę dziur do równania

 • A.
  czwartek, 28 maj, 2020, 9:18:14 |

  Czyli Pani Nowaczyk od pół roku jest albo za sucho albo za mokro żeby równiarka wyrównała ulice :). I jest ich kilkanaście – czyli duża część Mosiny jest w tym samym stanie, bo panna jest pierwsza do ściemniania, a ostatnia do roboty. Jakoś panu Najderkowi nigdy to nie przeszkadzało i ulice były równane od razu na wiosnę. Odbiegając od tego że 42 dni odpowiedzi na pismo to jest niezgodne z KPA (ale jak powszechnie wiadomo nasi urzędnicy mają to w d..ie) to może warto pomysleć o zmianie pracy. Np. z taką umiejętnością ściemniania awans w urzędzie na rzecznika prasowego burmistrza? :) A o poważnie – jeżeli takich mamy urzędników to wszystko jasne dlaczego tak wyglądają nasze ulice. I taką urzędniczkę utrzymujemy za nasze własne pieniądze

 • Gość
  piątek, 29 maj, 2020, 16:49:43 |

  Harmonogram równania dziurawych ulic w Mosinie nadal ściśle tajny??

 • Mieszkaniec
  piątek, 29 maj, 2020, 19:46:58 |

  A jest jakiś harmonogram? :))))

 • omomm
  środa, 31 mar, 2021, 22:54:16 |

  Zamiast szkodliwego i niszczącego utwardzone drogi równania należałoby je naprawić przez nasypanie do dziur tłuczniem.
  Wyrównywanie powoduje że wzruszana jest już ubita nawierzchnia i po najbliższym deszczu obok starych dziur pojawiają się nowe.

Skomentuj