Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | wtorek, 26 maj, 2020 | komentarze 4

Wycinka drzew niedaleko ulicy Jasnej w Mosinie. Prace związane z pozyskiwaniem drewna.

Jedna z naszych Czytelniczek poinformowała nas o tym, że w lesie sąsiadującym z ul. Jasną w Mosinie prowadzona jest wycinka drzew.

– Las jest wycinany w zastraszającym tempie… W jakim celu?- Napisała do naszej redakcji. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, między 1 marca a 15 października nie można niszczyć miejsc gniazdowania ptaków i wycinać drzew.

wycinka drzew

Wycinka drzew niedaleko ul. Jasnej w Mosinie.

Mimo obowiązującego prawa, które ma na celu ochronę ptaków w ich okresie lęgowym, w naszych okolicach obecnie wycina się bardzo wiele. Powody tych działań są różne, często zaskakujące. Jednak w przypadku tego miejsca dostaliśmy jasną odpowiedź z Nadleśnictwa Konstantynowo, którą publikujemy:

W nawiązaniu do zapytania dotyczącego czasu w jakim prowadzona jest wycinka drzew w pobliżu ul. Jasnej w Mosinie uprzejmie informuję, że:

 • na etapie wyznaczania drzew do wycięcia dokonano lustracji ich koron na ww. powierzchni pod kątem obecności gniazdujących tam ptaków – obecności takiej nie stwierdzono, (działanie to wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, §1, pkt. 1-6)
 • na powierzchni objętej pracami wycinkowymi pozostawiono 2 fragmenty rodzimego drzewostanu cechującego się największą różnorodnością biologiczną w którego skład wchodzą ponad 100-letnie dęby, olsze i świerki na łącznej powierzchni blisko 0,5 ha, które mogą stanowić potencjalne miejsce bytowania gatunków chronionych;
 • prace wycinkowe prowadzone są w celu przebudowy ubogiego składu gatunkowego tamtejszego lasu gdzie dominuje sosna na bardziej złożony, w którym znaczący udział stanowić będą gatunki liściaste dąb czy lipa, mogące w przyszłości pełnić rolę bazy lęgowej różnych gatunków ptaków;
 • w nadleśnictwie obowiązują procedury polegające na tym, że w przypadku stwierdzenia na powierzchniach „roboczych” obecności gniazdujących ptaków, informowane są służby nadzoru nadleśnictwa, a przedmiotowe prace są wstrzymane;
 • prace związane z pozyskaniem drewna (w tym te w sąsiedztwie ul. Jasnej w Mosinie) wynikają z zatwierdzonego przez Ministra Środowiska i obowiązującego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Konstantynowo na lata 2018-27, którego projekt podlegał konsultacjom społecznym na etapie tworzenia.

Z upoważnienia

p.o. Nadleśniczego

Nadleśnictwa Konstantynowo

Mateusz Giełda-Pinas

St. specjalista SL ds. użytkowania lasu i edukacji przyrodniczej

wycinka drzew

Możemy być spokojni, w miejsce starych drzew zostaną posadzone nowe. Jednak nie ma nic dziwnego w tym, że widok upadających drzew budzi nasz niepokój. Polskie miasta są nadal ubogie w tereny zielone. Na szczęście Polska jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie jest to teren ponad 9,2 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe. W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2018 r.). Lasy Polski to azyl dla wielu stworzeń. Żyje w nich ok. 65 proc. gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Drzewa rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach.

wycinka drzew

Więcej o wycinkach w naszej okolicy będą mogli Państwo przeczytać w nadchodzącym, czerwcowym wydaniu naszej gazety.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  wtorek, 26 maj, 2020, 20:39:25 |

  Rębią i rżną drzewa zgodnie z ustanowionym ostatnio nowym prawem.Dla kasy.
  Kiedyś pozyskiwało się drewno tylko zimą.

 • Yok
  czwartek, 28 maj, 2020, 16:13:40 |

  Niech redakcja zapyta nadlesnictwo dlaczego mimo ochronnej ketegori lasy Kategoria ochronności: OCH WOD
  prowadząc wycininkę tak jak by to był las gospodarczy, a nie z kategorią ochronności.

  Uprzedzę, że to normalna praktyka nadleśnictw, że wycinkę prowadzą tam gdzie się chwalą, że lasy chronią by zyskać certyfikat 'zrównoważonej gospodarki leśnej’ i więcej zarobić na sprzedarzy
  https://www.pefc.org/
  https://www.lasy.gov.pl/pl/nasza-praca/certyfikacja
  https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

  Jeśli Wam zależy w redakcji, proponuję zrobić z tego materiał aby sprwdzić jak leśnicy robią ludzi w bambuko.

 • Skryba
  piątek, 5 cze, 2020, 10:47:16 |

  To najgorsza z możliwych praktyk. Od zaprzyjaźnionego ornitologa wiem, że to, że nie stwierdzono gniazdujących ptaków jest tylko dowodem, na to że nie zrobiono tego rzetelnie. W pełni sezonu lęgowego ptaków brak stwierdzenia gniazdowania ptaków na takiej powierzchni lasu oznacza tylko tyle, że autor tego stwierdzenia musi być osobą niepełnosprawną (głuchą i ślepą).

  • Lucek
   piątek, 5 cze, 2020, 11:57:21 |

   A tak naprawdę jest to zwykła ściema. „Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie”

Skomentuj