Black Friday - Stary Browar Poznań Berdychowski Volkswagen - id5
Weronika Zwierzchowska | piątek, 16 lip, 2021 | komentarze 2

Cmentarze ewangelickie – często zapomniane, w naszym regionie mają swoich „stróżów”

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo” od 2011 roku zachęca lokalną społeczność do ekologii, prowadzi akademię przyrodniczą i przybliża lokalną historię poprzez pamięć o powstańcach wielkopolskich oraz renowację cmentarzy ewangelickich.

– Każdy z nas ma tożsamość narodową, jesteśmy Polakami, ale jest ona wielka, odświętna. Każdy potrzebuje tożsamości historycznej lokalnej, każdy chce wiedzieć gdzie mieszka i skąd pochodzi. (…) Należy szukać, odkrywać, uświadamiać ludziom, dlaczego są ważni powstańcy i cmentarze, bo człowiek w codziennym życiu nie myśli o tym. Szkoły też uczą nas historii dużej wielkiej, o lokalnej historii się nie mówi nic – opowiada Bogusław Kuik.

Cmentarze ewangelickie, błędnie zwane niemieckimi, a także hitlerowskimi bywają dewastowane i zapomniane. Pochówki na nich datowane są jednak na XIX wiek i nie powinny być wiązane z II wojną światową. Dzięki stowarzyszeniu, takie miejsca ocalane są od zapomnienia, a okoliczni mieszkańcy włączają się w upamiętnianie zmarłych poprzez zapalanie zniczy i porządkowanie nagrobków.

Zapraszamy do odsłuchania audycji, której gościem był Bogusław Kuik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo”.

Bogusław Kuik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo”.

Cmentarz ewangelicki XIX/XX w Żabnie (powiat śremski)

Cmentarz ewangelicki XIX/XX w Żabnie (powiat śremski)

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 5)

Wasze komentarze (2)

 • Dawid
  piątek, 16 lip, 2021, 17:57:37 |

  Bardzo ciekawa audycja, czy są podobne audycje nt cmentarzy gminy Mosina ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 4)
 • Gość
  sobota, 17 lip, 2021, 14:05:36 |

  Cmentarz ewangelicki w Borkowicach bardzo zaniedbany, powoli krzaki zarastają miejsca pochówku dawnych mieszkańców tej wioski. Chyba nawet tablicy tam nie ma, tylko śmieci i puszki po piwie. Bardzo smutny widok.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 5)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo