Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | wtorek, 13 lip, 2021 |

OC dla samochodu elektrycznego. Ile kosztuje? Gdzie kupić?

Samochody elektryczne na Zachodzie i w Skandynawii są znacznie popularniejsze niż w Polsce, jednak również nad Wisłą można zaobserwować dynamiczny przyrost ich udziału w rynku. Istnieje wiele korzyści przemawiających za wyborem pojazdu napędzanego prądem, ale czy wśród nich znajduje się niska składka ubezpieczeniowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz dzięki lekturze artykułu.

OC dla „elektryka” tańsze nawet o 20%

Elektryfikacja motoryzacji jest postrzegana przez polityków i część ekspertów oraz producentów rynku jako prawdziwa rewolucja. Jej wdrożenie znajduje się na szczególnie wysokim poziomie w Norwegii, gdzie samochody „z wtyczką” są zdecydowanie częściej kupowane niż spalinowe. W Polsce ten segment motoryzacji znajduje się jeszcze w powijakach, jednak pod względem systemowym robi się coraz więcej w celu jego promowania.

Aby zachęcić kierowców do przesiadania się do aut elektrycznych, rządzący w wielu krajach – również w Polsce – wprowadzają dla ich właścicieli rozmaite zachęty, m.in. podatkowe. Dzięki temu tańsze staje się zarówno kupno, jak i użytkowanie tego rodzaju pojazdów. Wynika to również z faktu, że są najtańsze w ubezpieczeniu spośród wszystkich samochodów, biorąc pod uwagę rodzaj napędu. Jeżeli uwzględni się go jako główny czynnik decydujący o cenie obowiązkowej polisy, najniższa składka dotyczy właśnie aut elektrycznych. Więcej informacji na temat taniego OC znajduje się pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Cena OC w zależności od rodzaju napędu

Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat, w 1. kwartale 2021 r. przeciętna cena OC dla auta elektrycznego wynosiła 492 zł, podczas gdy dla samochodu benzynowego 596 zł, a na olej napędowy – 612 zł. Najwięcej, bo średnio 644 zł za obowiązkowe ubezpieczenie płacili właściciele samochodów napędzanych benzyną i LGP. Jak więc widać, różnice są wyraźnie widoczne na korzyść aut elektrycznych i stanowią jeden z argumentów przemawiających za ich kupnem.

Z czego wynikają niskie składki dla właścicieli samochodów napędzanych prądem? Decydująca jest kwestia ryzyka ubezpieczeniowego, które w ich przypadku jest niskie. Towarzystwa mają dostęp do statystyk pokazujących, że kierowcy aut elektrycznych powodują bardzo niewiele zdarzeń drogowych, w związku z czym proponują im niskie składki OC. Należy jednak pamiętać, że rodzaj napędu, mimo że w pewnym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowym, to nie jest kluczowym czynnikiem, który o niej decyduje.

Rodzaj napędu jako jeden z wielu czynników wpływających na cenę OC

Podczas wyliczenia składki dla samochodu elektrycznego towarzystwa biorą pod uwagę wszystkie te same zmienne jak przy aucie spalinowym. Jeżeli więc kierowca ma na koncie kilka szkód spowodowanych w krótkim odstępie czasowym lub jest objęty podwyżkami za młody wiek, nawet kupno auta elektrycznego nie przyczyni się do znacznej obniżki OC. Co prawda ubezpieczenie będzie tańsze niż dla samochodu spalinowego, jednak różnica zamknie się w kwocie kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Również właściciele samochodów elektrycznych powinni wykonać kalkulację w wielu towarzystwach i sprawdzić wysokość składki OC dla siebie, a następnie wybrać najtańszą polisę. Jeżeli oferuje ją inne towarzystwo niż to, w którym obecnie posiada się ubezpieczenie, konieczne jest przygotowanie i dostarczenie wypowiedzenia najpóźniej dzień przed jego wygaśnięciem. Więcej informacji na temat tego dokumentu i związanych z nim wymagań można znaleźć na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Samochód elektryczny - ładowanie

Ładowanie samochodu elektrycznego

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj