Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 20 gru, 2021 |

Rozbudowa DW431 na odcinkach Rogalin – Świątniki i Mieczewo – Kórnik

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał kolejną umowę na rozbudowę trasy nr 431 z Mosiny do Kórnika. Tym razem modernizacja i rozbudowa będzie skupiać się na dwóch odcinkach: Rogalin – Świątniki oraz Mieczewo – Kórnik.

Rozbudowa DW431

Za parę lat będziemy poruszać się w pełni nowoczesną i wygodną drogą z Mosiny do Kórnika. Całość modernizacji trasy podzielono na etapy. Pierwszy jest już w realizacji, czyli most w Rogalinku oraz odcinek Świątniki – Mieczewo. Przed nami kolejny etap, czyli rozbudowa na odcinkach: Rogalin – Świątniki oraz Mieczewo – Kórnik. Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że został wybrany wykonawca robót.

Na przełomie lutego i marca rozpoczęła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 na odcinku ŚwiątnikiMieczewo. Wartość kontraktu wyniosła 5,8 mln złotych. Dofinansowanie na realizację tej inwestycji w większości pochodzi z Unii Europejskiej, a także budżetu państwa (3,68%). Termin zakończenia prac to 2022 rok. Trwa również budowa nowej przeprawy przez Wartę w Rogalinku wraz z budową nowej infrastruktury drogowej. Koszt budowy opiewa na kwotę 63,2 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło blisko 52 mln złotych. Zakończenie robót budowlanych w Rogalinku zaplanowane jest na październik 2022 r.

Pod koniec maja Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował natomiast o złożeniu wniosku o dofinansowane przebudowy drogi nr 431 na odcinkach Rogalin – Świątniki oraz Mieczewo – Kórnik. Dofinansowanie w wysokości 11,8 mln zł zostało przyznane i w dniu 26 października nastąpiło otwarcie ofert złożonych w przetargu. Jak informuje WZDW wykonawca właśnie został wyłoniony, będzie nim firma TRANS-BRUK Marek Begier. Wartość umowy to 13 mln zł.

– Znów dobra wiadomość na koniec roku! Podpisaliśmy umowę na kolejną unijną inwestycję. Przed nami rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 na dwóch odcinkach: Rogalin – Świątniki i Mieczewo – Kórnik (obwodnica w ciągu DW 434) – informuje Paulina Jęczmionka-Majchrzak z WZDW.

Planowane zakończenie prac na tym odcinku to czerwiec 2023. Zakres działań będzie obejmował między innymi rozbudowę drogi o łącznej długości 3,9 km, budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej, zatok autobusowych, przebudowy oświetlenia, rowów, pobocza oraz montaż balustrad ochronnych.

Zakres robót na odcinkach: Rogalin – Świątniki oraz Mieczewo – Kórnik będzie obejmował:

 • rozbudowę drogi na dwóch odcinkach o łącznej długości 3,9 km,
 • wzmocnienie istniejącej nawierzchni,
 • przebudowę skrzyżowania,
 • budowę ścieżki rowerowej dwukierunkowej na całej długości odcinków,
 • budowę zatok autobusowych, peronów,
 • przebudowę i budowę nowych chodników,
 • przebudowę istniejącego oświetlenia,
 • przebudowę istniejącego przepustu,
 • odtworzenie nawierzchni istniejących zjazdów,
 • odtworzenie przejść dla pieszych, pobocza, rowów,
 • montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu (balustrad ochronnych).
Orientacyjna mapa rozbudowy nowego odcinka Rogalin Świątniki Mieczewo Kórnik

Orientacyjna mapa rozbudowy nowego odcinka Rogalin-  Świątniki  i Mieczewo – Kórnik; źródło: WZDW

rozbudowa DW 431 na odcinku Świątniki – Mieczewo

Rozbudowa DW 431 na odcinku Świątniki – Mieczewo (archiwum) fot. WZDW

Budowa nowego mostu w Rogalinku

Budowa nowego mostu w Rogalinku fot. WZDW

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj