Strona główna / Aktualności / Trwa budowa magistrali wodociągowej. Mieszkańcy Mieczewa czekają na przyłączenie

Trwa budowa magistrali wodociągowej. Mieszkańcy Mieczewa czekają na przyłączenie

Czy Mieczewo nareszcie doczeka się przyłączenia do sieci wodociągowej? Choć Aquanet rozpoczął prace w tym kierunku, mieszkańcom nadal trudno w to uwierzyć: czekają na przyłącze od 20 lat.

– Nie dziwmy się temu. Przez wiele, wiele lat słyszeliśmy różne obietnice – tłumaczy radny Gminy Mosina oraz sołtys Mieczewa, Roman Kolankiewicz. – Były podawane różne przyczyny, że nie ma takiej możliwości technicznej, itp. Teraz ta możliwość jest bardzo, bardzo realna – podkreśla radny.

Aquanet będzie wyprowadzał wodę z ujścia w Sasinowie. Magistrala wodociągowa wybudowana zostanie przez miejscowości Sasinowo, Rogalin- Podlesie, Huby Mieczewskie do Mieczewa, wzdłuż drogi wojewódzkiej 431 i drogi 434 do Kórnika. Całość inwestycji wyceniono na ponad 75 mln złotych, planowany termin zakończenia prac to grudzień 2024. Przyłączenie do wodociągu Mieczewa to inwestycja wykonana „przy okazji” – głównym celem rozbudowy magistrali jest dostarczenie wody do Kórnika, gdzie gmina od dawna ma problem z niedostatkami wody, co hamuje rozwój budownictwa w sąsiedniej gminie.

– Po zakończeniu prac ta droga będzie dalej rozbudowywana przez Wojewódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich – informuje rzecznik spółki Aquanet Zofia Koszutska-Taciak. To ważne dla mieszkańców Mieczewa, którzy mają znacznie bliżej do Kórnika niż Mosiny: wzdłuż całej drogi powstanie droga rowerowa w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

Przypomnijmy: całość budowy drogi wojewódzkiej nr 431 podzielono na etapy. Pierwszy jest na ukończeniu: most w Rogalinku, który ma zostać oddany do użytku w te wakacje. Wykonano także odcinek drogi między Świątnikami a Mieczewem. Na ten moment trwają prace przy budowie magistrali wodociągowej na odcinku Mieczewo – Kórnik oraz rozpoczęto przygotowanie do budowy drogi z Rogalina do Świątnik.

Stacja uzdatniana wody (Aquanet) przy ulicy Sowinieckiej w Mosinie
Stacja uzdatniana wody (Aquanet) przy ulicy Sowinieckiej w Mosinie

 

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Budżetowa Sesja Rady Miejskiej w Mosinie

XVI sesja Rady Miejskiej w Mosinie. Decyzje dotyczące m.in. infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, cmentarzy, transportu i zagospodarowania przestrzennego

We wtorek, 25 marca 2025 roku o godz. 16:00 przy ul. Dworcowej 4, odbędzie się …

Oczyszczalnia ścieków w Mosinie (Aquanet), punkt zlewny

Miliardowa inwestycja w wodociągi i kanalizację. Rada Miejska w Mosinie przyjmie plan rozwoju AQUANET-u

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Mosinie radni rozpatrzą uchwałę w sprawie przyjęcia „Wieloletniego planu …

8 komentarzy

  1. Las w Pecnej ma już wodę, więc priorytet gminy i Aquanetu został zrealizowany.Doprowadzenie wody do ludzi to dobra koncepcja i dobra zmiana.

  2. Dziś na sesji Waldemar,który dorabiał sobie w ZUk(nie ten od rury(, wystąpił w roli autorytetu moralnego i protestował przeciw poruszaniu tematu rury w lesie w Pecnej.
    Moim zdaniem nie ma racji.Pomnik korupcji został zakopany w ziemi,więc ku przestrodze dla potomnych powinna zostać zamontowana tablica o treści”Potomnym ku przestrodze.W tym miejscu władze Mosiny,za przyzwoleniem Aquanetu dopuściły się sprzeniewierzenia
    środków publicznych i doprowadziły wodę do prywatnego lasu,który w dokumentach planistycznych nie jest przeznaczony do zamieszkania przez ludzi”.
    Jeśli wrażliwiec zagłosował za rurą nieświadomie, bo kolega mu nie powiedział o dilu, to już problem do rozwiązania na linii Waldemar-Waldemar.
    Dlaczego rura jeszcze nie doszła do Mieczewa?Poszła do lasu w Pecnej.

  3. Jestem pod wrażeniem dzisiejszego wystąpienia mojego sołtysa Waldemara, który przyznał się do błędu, głosując za czasów Zofii za tężnią w Ptasim Parku. Niewielu radnych potrafi przyznać się do błędu.
    Rada odrzuciła propozycję burmistrza o zwiększenie środków na wynagrodzenia.

    Według wypowiedzi Jana Marciniaka w radiu ,,Wolna Mosina,,, pracownicy Urzędu są bardzo dobrze wynagradzani i problem odejść nie zarobków nie leży w wysokości zarobków lecz w sferze źle układającej się współpracy z Burmistrzem.

    Jestem pewien, że po wywiadzie Jana Marciniaka pełnego peanów o pracy urzędnika samorządowego i jego świetnym uposażeniu, Urząd przestanie się borykać z trudnościami w naborze kadry.

  4. Nie jest tak,że burmistrz nie potrafi współpracować z nikim .Stosunki z Seelze i z Rohrem układają się dobrze.
    Pan radny częściej słyszałby jawohl, gdyby miał na imię Hans.

  5. Jakie są korzyści ze współpracy z Seelze ? Żadne !
    Szkoda czasu i pieniędzy.
    Mosiński samorząd powinien poszukać partnera w kraju i to takiego, od którego się można czegoś nauczyć.

  6. Sama Rada Miejska mogłaby też nawiązać kontakty z innymi gminami po to aby m.in. dowiedzieć się jak sobie radzą z budową dróg czy też z prowadzeniem gminnych wychodków czy targowiska. Ciągle słyszę że brakuje harmonogramu budowy dróg. Jak nie przygotował tego Burmistrz to niech przygotuje Rada. Ile dróg można zbudować w kadencji ? 5 góra 7.Trzeba zatem wybrać 10 najpilniejszych ulic i je realizować. Czy to jest wielki problem ? Nie wszystkie ulice muszą być wyasfaltowane. Warto pomyśleć o utwardzeniu innym materiałem aniżeli asfalt. Na wsi chcą asfaltu, a przecież drogowy kurz to oprócz much i zapachu obornika to jedna z atrakcji zażywania wiejskiego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *