Black Friday - Stary Browar Poznań Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | poniedziałek, 3 paź, 2022 |

„Polska widziana z samolotu” z roku 1933 i bar piwny „Pod Skrzydłami”

Począwszy od końca XIX wieku Puszczykowo przyciągało swym urokiem i malowniczością, chłonnych wytchnienia i krajobrazów wycieczkowiczów. Okazuje się, że po Puszczykowie i okolicach wędrowano nie tylko leśnymi, nadwarciańskimi ścieżkami, ale zamierzano też zwiedzać „z powietrza” (!).

W 1933 r. Polskie Linie Lotnicze „Lot” opracowały ciekawe przedsięwzięcie – własną innowację – o nazwie: „Polska widziana z samolotu”. Opracowano trasę lotów turystycznych, która przebiegała wzdłuż rzeki Warty, dalej nad Dębcem, Starołęką, Puszczykowem, Puszczykówkiem, Ludwikowem, Mosiną, Rogalinem, Rogalinkiem, Bninem, Kórnikiem, Kamionką, Gądkami, Głuszyną i Krzesinami, a następnie powrót na lotnisko Poznań-Ławica. Długość trasy wynosiła prawie 100 km, a do lotów wytypowano luksusowy samolot polskiej konstrukcji PWS-24.

Puszczykowską ciekawostką – zdaje się związaną może z awiacją – był działający tu swego czasu oryginalny punkt gastronomiczny o lotniczo brzmiącej nazwie – Bar piwny „Pod Skrzydłami”.
Z pewnością klienci, opuszczający to miejsce miewali często kłopoty z prawami fizyki, przyciąganiem ziemskim i być może z obraniem prawidłowego kursu „do bazy”.
„Pod Skrzydłami” został zlikwidowany na początku lat 90-tych XX w.

Opracował: Robert Kiszkurno

Puszczykowo widziane z dużej wysokości w maju 2013 r. podczas lotu na wschód

Puszczykowo widziane z dużej wysokości w maju 2013 r. podczas lotu na wschód. Fot. R. Kiszkurno

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (Głosujących: 0)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo