Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Weronika Zwierzchowska | poniedziałek, 1 lis, 2021 |

Odeszła Lucyna Smok – zasłużona mieszkanka Rogalinka

Wczoraj, 31 października po długiej chorobie, w wieku 73 lat, odeszła Lucyna Smok. Założycielka Towarzystwa Przyjaciół Dębów i Pracowni Artystycznej była zasłużoną działaczką społeczną.

Lucyna Smok była nauczycielką, a w latach 1990-1996 dyrektorką szkoły podstawowej w Rogalinku. W 2000 roku zainicjowała utworzenie Pracowni, gdzie pełniła funkcję instruktorki i mentorki. Organizowała wernisaże oraz warsztaty plastyczne, a wiosną 2021 roku podczas gry terenowej zorganizowanej przez filię mosińskiej biblioteki publicznej w Rogalinku zapraszała do Pracowni przy ulicy Kościelnej 2. Wszyscy, którzy chcieli, mogli spróbować swoich sił w malarstwie. Wówczas pani Lucyna zachęcała do odwiedzenia Pracowni, a w razie potrzeby i artystycznych dylematów służyła radą i wsparciem.

– Widzę coraz większą wartość malowania, szczególnie w okresie pandemii, dlatego, że ludzie są bardzo zestresowani, a przychodząc tutaj, znajdują azyl. W perspektywie czasu zauważyłam, że wiele osób rozwinęło się nie tylko pod względem artystycznym, lecz także duchowym oraz nawiązało wiele kontaktów towarzyskich. Pracownia nabrała też prestiżu i nawet postronni ludzie lubią nas odwiedzać i podkreślają, że istnienie tego miejsca jest bardzo ważne – mówiła Lucyna Smok.

W 2020 roku Pracownia Artystyczna obchodziła swój jubileusz. Zrzeszała ona wielu malarzy – amatorów, w tym niepełnosprawnych, którzy rozwinęli swoje talenty, dzięki pomocy pani Lucyny. W 2010 r. artystka – plastyczka została uhonorowana Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej. Choć pochodziła z Dębowca na Podkarpaciu, to całe dorosłe życie była bardzo związana z Rogalinkiem i  Gminą Mosina. Jej obrazy wiszą nie tylko w Pracowni przy ulicy Kościelnej, ale także w wielu domach mieszkańców wsi i okolic. Wszystkim okazywała wsparcie oraz serdeczność, a w każdym przedsięwzięciu była skromna – właśnie w ten sposób zostanie zapamiętana.

Jubileusz pracowni artystycznej w Rogalinku

Śp. Lucyna Smok (z prawej) podczas jubileuszu pracowni artystycznej w Rogalinku

Skomentuj