Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | piątek, 28 cze, 2024 |

Lucyna Smok będzie patronką jednej z ulic w Rogalinku

30 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie ulicy Lucyny Smok w Rogalinku – zasłużonej mieszkanki Rogalinka. Założycielka Towarzystwa Przyjaciół Dębów i Pracowni Artystycznej była cenioną działaczką społeczną.

Lucyna Smok była nauczycielką, a w latach 1990-1996 dyrektorką szkoły podstawowej w Rogalinku. W 2000 roku zainicjowała utworzenie Pracowni, gdzie pełniła funkcję instruktorki i mentorki. Organizowała wernisaże oraz warsztaty plastyczne, a wiosną 2021 roku podczas gry terenowej zorganizowanej przez filię mosińskiej biblioteki publicznej w Rogalinku zapraszała do Pracowni przy ulicy Kościelnej 2. Wszyscy, którzy chcieli, mogli spróbować swoich sił w malarstwie. Wówczas pani Lucyna zachęcała do odwiedzenia Pracowni, a w razie potrzeby i artystycznych dylematów służyła radą i wsparciem.

W 2010 r. artystka – plastyczka została uhonorowana Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej. Choć pochodziła z Dębowca na Podkarpaciu, to całe dorosłe życie była bardzo związana z Rogalinkiem i  Gminą Mosina. Jej obrazy wiszą nie tylko w Pracowni przy ulicy Kościelnej, ale także w wielu domach mieszkańców wsi i okolic. Wszystkim okazywała wsparcie oraz serdeczność, a w każdym przedsięwzięciu była skromna – właśnie w ten sposób zostanie zapamiętana.

Mieszkańcy postanowili uhonorować Lucynę Smok i w jej imieniny nastąpi otwarcie ulicy. Znajduje się ona przy Pracowni Artystycznej i jako prostopadła do ulicy Kościelnej. Lucyna Smok na długo pozostanie w pamięci w wielu pokoleń. Sołtys Rogalinka serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tym wydarzeniu w niedzielę 30 czerwca o godzinie 12.

Skomentuj