Rocznica Powstania Wielkopolskiego – 105 lat pamięci i hołdu. Program obchodów
W tym szczególnym dniu, serce Wielkopolski bije mocniej, a społeczność łączy się, by oddać hołd bohaterom narodowego zrywu. Centralne obchody, które odbędą się w stolicy Wielkopolski, Poznaniu, będą momentem refleksji nad historycznymi wydarzeniami, które miały znaczący wpływ na kształt dzisiejszej Polski. Obchody jak co roku, odbędą się również w naszym regionie – w Puszczykowie i Mosinie.
Powstanie Wielkopolskie – Droga do niepodległości
W 1918 roku, w atmosferze zakończenia I wojny światowej, naród polski w Wielkopolsce podjął heroiczny zryw przeciwko niemieckiemu panowaniu. Powstanie Wielkopolskie, trwające w latach 1918–1919, było aktem odwagi, determinacji i miłości do ojczyzny. Bohaterowie tamtego czasu, zrywając kajdany niemieckiego ucisku, wyzwolili Wielkopolskę, przyłączając ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Ich czyny i poświęcenie stały się fundamentem niepodległego państwa polskiego.
Program obchodów w Poznaniu:
- 11.30 – złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
- 12.30 – msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze
- 16.40 – centrale uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich
- 19.00 – w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski Filharmonii Poznańskiej pt.: MARSYLIANKA WIELKOPOLSKA W 105. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Podczas koncertu usłyszymy między innymi pieśni powstańcze Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz najpiękniejsze kolędy.
W tym roku w Poznaniu będzie czekało udogodnienie – trybuna, z przeszło 200 miejscami siedzącymi, z której będzie można w wygodny sposób oglądać przebieg obchodów. Przy powstańczym monumencie pojawi się telebim, na którym transmitowane będą uroczystości tłumaczone bezpośrednio na język migowy. Uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.
Program obchodów w Mosinie:
-
- 17.30 – „Znicze dla Powstańców” – uroczystość patriotyczna. Plac przy cmentarzu parafialnym w Mosinie.
- 18.00 – Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Mosinie.
Oprawa uroczystości w wykonaniu Stowarzyszenie Muzyczne Orkiestra Dęta im. hm. A. Jerzaka w Mosinie oraz Mosiński Chór Kościelny pw. św. Cecylii.
Program obchodów w Puszczykowie:
- 8.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem puszczykowskich Powstańców wielkopolskich – ul. Jana Kasprowicza 1.
- Pomiędzy godz. 12.00. a 15.00 – Gra terenowa: Puszczykowskie Tropy Powstania Wielkopolskiego. Start i meta – Biblioteka Miejska, ul. Rynek 15.
- 11.00 – zwiedzanie Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Arkadego Fiedlera Powstańca Wielkopolskiego, ul. Juliusza Słowackiego 1.
- Wystawa plenerowa – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Wystawa na puszczykowskim Rynku będzie dostępna od 27 grudnia do końca lutego 2024 r.
Powstanie Wielkopolskie było największym, zwycięskim polskim powstaniem. Wybuchło 27 grudnia, a w jego rezultacie Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczpospolitej. Walki powstańcze zaczęły się po owacyjnie przyjętym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego i trwały do 16 lutego. Zakończyły się rozejmem w Trewirze. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. W powstaniu udział wzięło wielu mieszkańców naszego regionu.
Powstanie wielkopolskie wybuchło spontanicznie, jako wyraz dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciw wobec nasilającej się presji germanizacyjnej.
Tagi: Powstańcy Wielkopolscy, Poznań, Wielkopolska
Wasze komentarze (4)
Nawet w Puszczykowie można było inaczej uczcić Powstanie Wielkopolskie niż uroczystą Mszą Św. Należy oddać hołd Powstańcom i ich rodzinom , ale czy poza tym kościelnym wydźwiękiem nie można inaczej o tym Powstaniu mówić ? Zwłaszcza młodszemu pokoleniu ?
W niewielkim Puszczykowie jak czytam program to i tak było to przyzwoicie zorganizowane. Zobacz Nieswój co się działo w Mosinie. Znicze i msza…
Akurat mnie nie było. Czy w Mosinie znowu palono kibolskie race w stylu III Rzeszy z tej okazji?
Przy racach wieś tańczy, wieś śpeiwa pieśni narodowowyzwoleńcze. Prawie jak w Monachium, fur deutschland.