Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | niedziela, 27 gru, 2020 | komentarze 3

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego

102 lata temu, 27 grudnia 1918 r. o godz. 16.40 wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Walki powstańcze zaczęły się po owacyjnie przyjętym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego i trwały do 16 lutego. Zakończyły się rozejmem w Trewirze. W powstaniu liczny udział wzięli mieszkańcy naszego regionu. Powstanie wielkopolskie wybuchło spontanicznie, jako wyraz dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciw wobec nasilającej się presji germanizacyjnej.

– Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę – powiedział marszałek Marek Woźniak

W tym roku, ze względu na wprowadzone obostrzenia, uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego mają inny niż zwykle charakter, odbywają się bowiem bez udziału mieszkańców.

– Mimo że epidemia nas ogranicza i nie pozwala na organizację zwyczajowych uroczystości, jak co roku oddajmy hołd bohaterom. Pokażmy, że pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania razem pomyślmy o tych, którzy dali nam przykład, „JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY” – apeluje marszałek.

Od godziny 12.00 w kościele parafialnym w Mosinie odprawiana jest msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, jej transmisja jest dostępna na stronie społecznościowej mosińskiej parafii. W Puszczykowie włodarze miasta złożyli kwiaty pod puszczykowskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Powstanie Wielkopolskie - mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Powstanie Wielkopolskie – mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Ela
  niedziela, 27 gru, 2020, 22:53:11 |

  Na obchodach rocznicowych w Mosinie nie było w tym roku Pana Prezydenta RP.
  Mało tego w tym roku w ogóle nie zauważył kolejnej rocznicy powstania.

 • Adam
  niedziela, 27 gru, 2020, 23:17:10 |

  Przecież już po wyborach. Kogo teraz obchodzą Powstańcy i Powstanie.

 • Lola
  poniedziałek, 28 gru, 2020, 11:00:54 |

  Długopis ma to w dudzie, ot co

Skomentuj