Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 2 kwi, 2023 | komentarzy 15

Czapury mają nowego sołtysa. Są oficjalne wyniki

2 kwietnia mieszkańcy w przedterminowych wyborach wybrali nowego sołtysa Czapur i członków Rady Sołeckiej.

Sołtysem Czapur, zgodnie z większością głosów, wybrany został Artur Silski. Nowy sołtys (wraz z członkami do Rady Sołeckiej) otrzymał 868 głosów. Na Waldemara Waligórskiego zagłosowało 160 osób.

– Życzymy uzasadnionej dumy z wygranych wyborów, skutecznej i owocnej działalności a przede wszystkim satysfakcji z wykonywania mandatu społecznego. Aby nadchodzący czas był okresem wykorzystanych szans i spełnionych nadziei – czytamy na stronie Wieś Wiórek na facebooku. – Na podziękowania zasługują mieszkańcy sołectwa, którzy bardzo mocno zaangażowali się w zmianę życia i postawili na rozwój swojej wsi. Miejmy nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu i pracy, wieś Czapury rozkwitnie, a podejmowane inicjatywy zintegrują społeczność lokalną. Przy tej okazji, należą się podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz sołectwa – Panu Waldemarowi Waligórskiemu, kończącemu oficjalną działalność jako Sołtys – czytamy na profilu społecznościowym mieszkańców Wiórka i okolic.

Skład Rady Sołeckiej przedstawia się następująco:

 1. Derdziński Bartosz
 2. Ferchmin Łukasz
 3. Kantorski Andrzej
 4. Materna Paweł
 5. Murawa Helena
 6. Raczyńska Paulina
 7. Zaremba Paweł

– Dziękuję, że tak wielu z Państwa oddało swój głos na mnie i na moich kandydatów do rady sołeckiej – napisał w mediach społecznościowych sołtys Artur Silski. – To dla nas wszystkich zaszczyt i ogromne zobowiązanie. Dziękujemy, że nam Państwo zaufali. Dziękujemy za to, że tak otwarcie udało się rozmawiać o naszym programie – dodaje nowy sołtys.

– Dziękujemy za rywalizację i gratulujemy zdobytych głosów naszemu konkurentowi: Waldemarowi Waligórskiemu. Państwa głosy oddane na tę kandydaturę potwierdzają, że ustępujący sołtys zapracował sobie na dobrą opinię w oczach części mieszkańców. Doceniamy to i szanujemy. Krytykowaliśmy w czasie kampanii, czasem ostro, te sprawy, które naszym zdaniem wymagają pilnej zmiany w sołectwie. Nie oznacza to jednak, że widzimy wyłącznie ciemne strony pracy dotychczasowego sołtysa – pisze Silski.

Dlaczego odbyły się przedterminowe wybory?

Zgodnie z zapisem w statucie sołectwa Czapury „Wybory uzupełniające przeprowadza się w przypadku zmniejszenia składu Rady Sołeckiej o mniej niż 1/3 składu. W pozostałych przypadkach przeprowadza się wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej. Wybory w związku z odwołaniem, złożoną rezygnacją Sołtysa lub członka Rady Sołeckiej muszą się odbyć w terminie do 65 dni od zaistniałego zdarzenia”.

W lutym 2021 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wygaszenia mandatu radnego w związku z naruszeniem przez niego artykułu 24 f ustawy o samorządzie gminnym, zakazujących członkom rady prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. W sprawie naruszenia tego zakazu przez Waldemara Waligórskiego kontrolę prowadziła gminna komisja rewizyjna.

W toku postępowania członkowie komisji ustalili, że sołtys Czapur wystawił w 2019 roku na rzecz ZUK trzy faktury o łącznej wartości 930,91 zł brutto. Głosowanie nad wygaszeniem mandatu Waldemara Waligórskiego nie wzbudziło na sesji w 2021 roku większych kontrowersji. Opinia prawna wystawiona przez mecenasa obsługującego była dla radnego jednoznaczna – sołtys Czapur naruszył artykuł 24 f ustawy o samorządzie gminnym.

Część członków Rady Sołeckiej złożyło rezygnację z pełnionej funkcji, podając za przyczynę utratę zaufania wobec sołtysa wsi, Waldemara Waligórskiego. – Sołtys Waldemar Waligórski nie poinformował nas o tym, że 20 grudnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jego skargę kasacyjną w sprawie pozbawienia go mandatu radnego gminy Mosina – wytłumaczyli w ogłoszonym komunikacie. Z członkostwa w Radzie Sołectwa zrezygnowali najpierw Anna Kołodziej i Paulina Raczyńska, a parę dni później również Artur Silski, co doprowadziło do potrzeby ogłoszenia wyborów nowego sołtysa i rady. Na stanowisko zgłosiło się dwóch kandydatów: dotychczasowy sołtys Waldemar Waligórski oraz Artur Silski. 2 kwietnia 2023 r., głosami 868 do 160 w przedterminowych wyborach wygrał Artur Silski.

Szkoła Podstawowa w Czapurach im. Arkadego Fiedlera - budynek szkoły

Szkoła Podstawowa w Czapurach im. Arkadego Fiedlera. 2 kwietnia w budynku szkoły odbyły się wybory na sołtysa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • MaK
  niedziela, 2 kwi, 2023, 22:52:41 |

  Nowy sołtys ma najwyższe poparcie społeczne. Gratulacje dla pana Artura i członków Rady Sołeckiej.
  Dzięki nowemu sposobowi wyboru wzięło udział ponad tysiąc mieszkańców. Często sołtysi byli wybierani głosami kilkunastu czy kilkudziesięciu osób.

  12
 • Czlowiek_Wiary
  niedziela, 2 kwi, 2023, 23:02:03 |

  Gratulacje. Zmiana buła potrzebna, a Pan Artur wydaje się kompetentną osobą, która może dużo zmienić. Czas pokaże. Frekwencja bardzo dobra.

  12
  3
 • Gość
  niedziela, 2 kwi, 2023, 23:44:15 |

  Gmina Mosina stopniowo oczyszcza się z geszeftciarstwa.

  9
  3
 • Gość
  niedziela, 2 kwi, 2023, 23:50:36 |

  The Waldemar na 100% odwoła się od wyników wyborów do TK.

  11
  2
 • alpc
  poniedziałek, 3 kwi, 2023, 6:16:00 |

  Wszystko okaże się w praniu, zwłaszcza gdy to będzie praca dla mieszkańców, czy ambony!

  7
  3
 • karp
  poniedziałek, 3 kwi, 2023, 9:51:31 |

  No i dobrze,bo nie lubię Gargamela.

  8
  4
 • Gość
  poniedziałek, 3 kwi, 2023, 21:04:58 |

  @karp powinieneś przecież wiedzieć, że Kto nie skacze ten jest z Silskim hop hop hop!

 • Gość
  poniedziałek, 3 kwi, 2023, 23:18:44 |

  Było Waldemarów trzech. Krzyżanowski nielot, Wiązek żwirowy i Waligórski

 • Haha
  wtorek, 4 kwi, 2023, 1:27:10 |

  Jak Ja to mówię – jak komuś się nie podoba, w Polsce są pola i inne wioski. Widzę, że ta stara mentalność pozostaje i nie da się jej wyplenić. Nie interesują nas wiejskie zwyczaje i zacofanie, ‚nowi’ są tu większością. 2300 zameldowanych, a kolejny tysiąc nie z czego i tak starzy to mniejszość. Teraz tylko ten krzyż trzeba teleportować z osiedla Leśnego albo obok wydzierżawić miejsce na pomnik LGBT+ z tęczową flagą. To jest nawiązanie do tych krzykaczy, którzy pisali, że i tak Walduś wygra i MY, NOWI nie mamy nic do gadania. To Wy tą wojnę rozpoczęliście, a MY zakończymy.

  5
  4
 • Płotka
  wtorek, 4 kwi, 2023, 9:27:04 |

  @Haha- na ostatniej sesji radni mówili, że Osiedle w Czapurach jest powodem do wielkiego wstydu. Niestety Twój wpis to potwierdza!

  Przesiąknięty wiejskimi zwyczajami, zacofany @Płotka

  3
  2
 • Gość
  wtorek, 4 kwi, 2023, 14:41:13 |

  Bdw,
  A dlaczego radni uważają że osiedle w Czapurach jest powodem do wstydu? Przecież to radni i ich szef wydawali warunki zabudowy; i czy wypowiadali się o konkretnym osiedlu czy w ogólności o osiedlach w Czapurach?
  Chętnie byśmy poznali argumenty za takim twierdzeniem. Czy ktoś z państwa mógłby napisać kiedy była ta sesja albo jakie to były argumenty które prowadziły do wniosku że osiedle tudzież osiedla w Czapurach są bądź jest powodem do wstydu i wstydu kogo radnych mieszkańców burmistrza kierownika fera to planowania przestrzennego.
  Może to chodziło o architekturę czy o mieszkańców czy jeszcze coś innego …

  Płotka zapodałaś bardzo ciekawy temat. Bo to może jest ten moment żeby raz wyjaśnić kwestię nowej zabudowy gminnej, radni się wstydzą a przecież sami przyczyniają się do wydania warunków zabudowy bo przecież oni opiniują w swoich komisjach a Burmistrz ma przecież fachowca kierownika planowania więc o co tu chodzi?

  Warto byłoby wyjaśnić kto się kogo wstydzi.

  3
  1
 • Gość
  wtorek, 4 kwi, 2023, 16:12:43 |

  Ciekawe kto kogo się bardziej wstydzi radni osiedla czy osiedle radnych?

 • Nie bardzo
  poniedziałek, 10 kwi, 2023, 18:28:52 |

  @Anonim 04/04/08, radni mają gówno do gadania w kwestiach wydawania Wz (warunków zabudowy), całkowicie leży to w rękach urzędu.

 • Anna
  niedziela, 23 kwi, 2023, 20:21:49 |

  Mam nadzieję że nowy sołtys będzie dla odmiany osobą kulturalną.

Skomentuj