T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | piątek, 19 maj, 2023 | komentarzy 35

Niesłuszna wypłata pensji dla prezesa spółki basenowej. Ujawniono naruszenia!

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Mosinie przeprowadziła kontrolę sprawowania nadzoru właścicielskiego (burmistrza Gminy Mosina) nad jednoosobowymi spółkami prawa handlowego. Sprawa dotyczy niesłusznie wypłaconej pensji dla prezesa spółki basenowej, gdyż pełniąc to stanowisko prezes złamał zakaz ustawy, prowadząc w tym czasie działalność gospodarczą. Według ustaleń komisji, pierwszy na sytuację powinien zareagować burmistrz, tymczasem zrobił to… czytelnik naszego portalu. Okazuje się, że (według komisji) pensja prezesa będzie musiała zostać zwrócona.

W czasie kilkuletniego planowania budowy pływalni narosło wiele pytań. Jak informowaliśmy m.in. tutaj, wśród władz brakowało przejrzystości działania i odpowiedzi na nasuwające się pytania oraz wątpliwości. Jednocześnie prezes i rada nadzorcza comiesięcznie otrzymywała wysokie wynagrodzenia. Jak się okazuje, w przypadku tego pierwszego, nastąpiło to niezgodnie z prawem.

Kontrola została rozpoczęta na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Mosinie nr LXXlll/612/22 z dnia 29 września 2022 roku. Ustalono, że nadzór właścicielski nad spółkami komunalnymi był niewystarczający. Ówczesny burmistrz gminy Mosina, Przemysław Mieloch ograniczał się do przyjmowania oświadczeń majątkowych prezesów spółek, nie dokonując ich merytorycznej oceny, co jest niezgodne z wymogami ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto Burmistrz przyjmował zatwierdzone sprawozdania finansowe spółek, również bez ich merytorycznej oceny.

W trakcie kontroli stwierdzono, że brak należytej kontroli nad działalnością spółek komunalnych doprowadził do nieprawidłowego wypłacenia wynagrodzenia dla prezesa Spółki Park Strzelnica, który kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej po objęciu funkcji prezesa. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy w komentarzach na łamach naszego portalu czytelnik umieścił link do oświadczenia majątkowego Włodzimierza Koralewskiego, byłego prezesa spółki Park Strzelnica, powołanego do budowy basenu, wskazując na punkt dotyczący prowadzenia przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej. Zwrócił uwagę na fakt, że jest to niezgodne z ustawą. Artykuł 4 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej mówi jasno: osoby zarządzające gminną osobą prawną nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami. Sprawę nieścisłości w oświadczeniu majątkowym następnie podjął radny Jan Marciniak, składając w dniu 12 września interpelację w tej sprawie do burmistrza. Następnie wystąpił o przygotowanie „uchwały odnośnie przeprowadzenia kontroli przez komisję rewizyjną w celu kompleksowego wyjaśnienia sprawy”.

Komisja Rewizyjna wystąpiła do kancelarii prawnej w celu zbadania konsekwencji finansowych wynikających z braku reakcji na kontynuowanie działalności gospodarczej przez prezesa spółki komunalnej. Zgodnie z uzyskaną opinią prawną, spółka powinna żądać zwrotu niesłusznie pobranego wynagrodzenia, a burmistrz wystąpić do Rady Nadzorczej Spółki Park Strzelnica o odwołanie prezesa.

Na podstawie otrzymanych wyjaśnień oraz opinii prawnej, Komisja Rewizyjna zobowiązała burmistrza do wdrożenia Zarządzenia w sprawie zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Gminy Mosina oraz wystąpienia do Rady Nadzorczej Spółki Park Strzelnica w celu wyegzekwowania niesłusznie pobranych wynagrodzeń wraz z odsetkami ustawowymi.

Nad tematem pochylą się radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 25 maja 2023.

Działka, na której terenie władze Mosiny zaplanowały budowę pływalni miejskiej

Działka, na której terenie władze Mosiny zaplanowały budowę pływalni miejskiej.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (35)

 • Gość
  piątek, 19 maj, 2023, 15:13:21 |

  Ten kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera!

  3
  18
  • alpc
   sobota, 20 maj, 2023, 3:14:27 |

   Nie Bosch, a dzieciak, ktory nie rozumie, ze jazdę nieprawne pobrania trzeba zwrócić i jeszcze z odsetkami.

   • Alpc
    sobota, 20 maj, 2023, 3:16:04 |

    Powinno być gość. A nie Bosh.

 • karp
  piątek, 19 maj, 2023, 15:30:30 |

  Obawiam się,że prezes basenu będzie miał inną opinię niż KR.

  11
  • mieszkaniec
   piątek, 19 maj, 2023, 15:36:31 |

   Może i będzie miał, ale i tak już za to wyleciał, więc niewiele to zmieni. Swoją drogą, niemała kwota, która jak rozumiem zasili budżet gminy.

   12
 • Gość
  piątek, 19 maj, 2023, 15:32:35 |

  Były burmistrz,rada nadzorcza,były prezes,biegły rewident badający bilans spółki powinni być szybko i skutecznie rozliczeni.

  17
 • Płotka
  piątek, 19 maj, 2023, 15:58:39 |

  Komisja Rewizyjna zobowiązuje Burmistrza ? Czy radni członkowie Komisji przeczytali chociaż raz tekst ustawy samorządowej ? Komisja jest narzędziem Rady i tylko ona może w drodze odpowiedniego aktu cokolwiek burmistrzowi zalecać. Stwierdzenie Komisji zawarte w protokole pokontrolnym jest kompromitujące ! Panie Janie Marciniak, Pan doskonale wie co Komisja może, a mimo to sygnuje Pan taki dokument ?

  Za prace przysługuje się wynagrodzenie. Wynagrodzenie przez Prezesa zostało pobrane w dobrej wierze (za wykonaną pracę), a zatem zwrot pobranych kwot wynagrodzenia jest oględnie mówiąc, bardzo problematyczny.

  4
  12
  • Gość
   sobota, 20 maj, 2023, 7:44:41 |

   Koralewski nie pracował tylko robił. Sztos akcja była jak wyczarował biznes plan spółki basenowej dla Rady Miasta.

  • Płotka
   poniedziałek, 22 maj, 2023, 8:02:32 |

   Liczba ,,łapek w dół,, pod moim powyższym wpisem, ilustruje poziom świadomości prawnej głosujących.
   Czy nam się podoba czy nie, prezes nic nie zataił i został dopuszczony do pracy. A, że jego praca polegała na nic nierobieniu to już nie jest ważne. Był na posterunku i urzędował.
   Opinia kancelarii w oczekiwaniu na radnych oczekiwania nie mogła być inna. W razie przegranej winny będzie sąd, a nie kancelaria !

 • karp
  piątek, 19 maj, 2023, 16:08:23 |

  KR powinna zbadać kiedy została powołana prezes ZUK?PUK.
  Doniesienia medialne mówią o 2 powołaniach we wrześniu i grudniu.To mi trochę śmierdzi,bo ksh nic nie mówi o tymczasowych prezesach.Wystarczy sprawdzić czy są uchwały RN o powołaniu w obydwu terminach,czy tylko w grudniu,bo tylko o tym mówi wpis do KRS.Gdyby okazało się,że powołanie z września to bajka dla ludu,to tutaj rzeczywiście nie byłoby podstaw do wypłaty wynagrodzeń.

  15
 • karp
  piątek, 19 maj, 2023, 16:46:43 |

  KR prawidłowo ustaliła,że burmistrz tylko przyjmował oświadczenia,ale ich nie badał.Gdyby ktoś je badał to musiałby być to analfabeta z dyskalkulią.Nie zawsze też przyjmował bo oświadczenia byłegorz prezesa ses go nie złożył,choć buszował w spółkach jeszcze wiele miesięcy dłużej w towarzystwie niszczarki.Prezes Kujawska też złożyła niespójne oświadczenia i do dziś ich nie skorygowała.Płotka ma rację z tym „komisja zobowiązuje burmistrza”,ale ten mocno kulawy projekt zarządzenia przedstawił ponoć burmistrz,a KR go bezkrytycznie zaakceptowała.

  10
 • Gość
  piątek, 19 maj, 2023, 17:04:09 |

  Radna mec. Paulina Kubacka od samego początku przez ponad 2,5 roku zasiadała w Radzie Nadzorczej spółki basenowej. Czy kierowała pracami tej RN? Czy radna uczestniczyła też w rekrutacji Koralewskiego na prezesa? Tak jak jest napisane w raporcie komisji spółki gminne podlegają rygorom nadzorczym przez Zgromadzenie Wspólników, Radę Nadzorczą i Zarząd. Dwa pierwsze „bezpieczniki” nie zadziałały, Zarząd jednoosobowy – prezes sam siebie nie będzie kontrolował. Radna Kubacka niech przygotuje na najbliższą sesję RM prezentacje i wytłumaczy co wybudowała spółka nadzorowana przez nią, jak się nadzorowało pracę jednoosobowego zarządu spółki i co poszło nie tak jak trzeba. Mieloch też ma przyjść na najbliższą sesję i się wytłumaczyć.

  17
  1
 • Gość
  piątek, 19 maj, 2023, 21:59:30 |

  Możecie jedynie podskakiwać jak koguciki i tak nic nie zrobicie. Nie te progi. ,,Mierz zamiary na siły.”

  4
  10
  • Gość
   piątek, 19 maj, 2023, 22:16:15 |

   Zbieraj kasztany u kaznodzieja.

   10
   3
 • Wiktor
  sobota, 20 maj, 2023, 6:18:02 |

  Kiedy radni pochyla się nad swoją niegospodarnością? Usługi komunalne powinni wybierać w drodze przetargu. Tymczasem płacimy za nie więcej niż wynosi średnia cena rynkowa. Przez takie zaniedbania gmina nie ma pieniędzy na bieżące wydatki. Co z ukaraniem głupca, który doprowadził do kupna autobusów niskopodłogowych dla gminy Mosina, która nie ma dróg bitumicznych przy przystankach ? Ile milionów gmina wydała na autobusy, które nie mogą wyjechać na Mosińskie dziurawe drogi ? Wydaliśmy z budżetu miliony na maskotki ZUK, bo inaczej teraz tych autobusów nazwać się nie da.
  Do diabła. Wszędzie kolesiostwo. Kolesiostwo najwyżej ceniona kompetencją. Jak ten kraj ma się rozwijać z takimi układami? Co z NIK? Nikt nie zrobi kontroli po ostatnich aferach w spółkach komunalnych?

  12
  1
  • Gość
   sobota, 20 maj, 2023, 7:37:57 |

   Na św. Krzysztofa nowe autobusy zostaną uroczyście pokropione. Od tego czasu będą elegancko pomykać z zadowolonymi mieszkańcami gminy.

   5
   2
  • Gosc
   sobota, 20 maj, 2023, 8:33:09 |

   Płacimy więcej za usługi a śmieci mamy tańsze niż w selekcie? Jak ty to kalkulujesz

   1
   2
 • karp
  sobota, 20 maj, 2023, 9:33:19 |

  Chwali się,że KR cokolwiek ujawniła.Nie chwali się,że inne spółki nadal są poza kontrolą.Zabawne jest oglądać jak radni unikają słów ZUK i PUK.W przypadku dietetyków nie ma różnicy,bo oni zwykle nic nie mówią,bo dieta nie jest od słowa,ale radni którzy byli zwykle aktywni wypadają teraz jak dietetycy.Równaj w dół.Autobusy kiedyś wyjadą.Trzeba tylko rozścielić przed nimi dywanik asfaltowy i zrobić przystanki,by już jak wyjadą mogły się gdzieś zatrzymać.Inaczej mogłyby przekroczyć granice gminy i już nie wrócić.
  Nadal nie ma odpowiedzi na pytanie dlaczego w przypadku zlecania zadań przez gminę,nie ma ogłoszeń
  o zamiarze zawarcia umowy.Sprawia to wrażenie jakby spółki wybierały sobie zadania,bez warunków które musza spełnić.Mogą sobie sadzić drzewa zimą,bo pozwala to na wielokrotne sadzenie w tym samym miejscu,a dowozy szkolne zlecane są spółce bez pojazdów.

 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 10:50:32 |

  Jak wiadomo Mieloch zajmował się wszystkim. Trzeba sprawdzić czym zajmowała się RN spółki basenowej, może miała wuchte roboty i przeoczyla to i owo. No można pomylić się w wyborze właściwej osoby na prezesa ale żeby go kryć przez ponad dwa lata mając wiedzę od początku, że nie powodzeń być prezesem to już znacznie przekracza granice pomyłki. Czy poza spółką basenowa coś jeszcze może łączyć osoby ze zgromadzenie wspólników oraz rady nadzorczej z byłym prezesem?

  10
 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 11:16:06 |

  Miało być:… nie powinien…

 • karp
  sobota, 20 maj, 2023, 13:15:49 |

  Chciałbym rzucić w przestrzeń publiczną kilka pytań.
  Dlaczego radni w obrębie nadzoru nad spółkami skoncentrowali się tylko na spółce,która nigdy nie działała.Prezes i nieloty z RN pobierali tylko wynagrodzenia.Czy sami narzucili sobie autocenzurę i nie zadają na sesjach np.pytań dotyczących ZUK i PUK,czy ktoś im zakazał?Pan Kojak i burmistrz nie sprawiają wrażenia zamordystów.Dlaczego nikt(poza Kasprowiczem)nie wykazał żadnego zainteresowania np.wystąpieniem prezes ZUK?
  Chciałbym obejrzeć po sesji język radnego Marciniaka,który dotąd był najaktywniejszym radnym i nagle zamilkł,jakby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła mu koncesji.Założę się,że wielokrotnie musiał gryźć się w język.

  8
  1
 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 13:37:03 |

  Karp, rzucić to ty se możesz baboka za tapczan.

  3
  5
  • Gość
   poniedziałek, 22 maj, 2023, 16:18:33 |

   Albo kasztana.

 • Badylarz
  sobota, 20 maj, 2023, 14:46:37 |

  Powinni zamknąć i zburzyć ten basen ;))))

 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 15:42:35 |

  Badylarzy ino uważaj co piszesz, bo za chwilę zrobią przetarg na wyburzenie basenu i postawienie w to miejsce kręgielni. Lepiej takich pomysłów nie podsuwają, bo chłopaki zmyślne są.

 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 18:37:05 |

  Pytanie. Szanowna rado a kiedy rozliczyć ie wodociąg w Pecnej?? Mieszkańcy w błocie się taplaja a wy sponsoruje ie zwirowatego??

  • gosc
   sobota, 20 maj, 2023, 21:06:56 |

   A prokuratura ustaliła już coś?

 • Mieszkanka
  sobota, 20 maj, 2023, 19:41:47 |

  Ciekawa ta gmina, naprawdę. Zastanawia mnie, czy cokolwiek zostanie wyjaśnione w sprawie wodociągu, zuku, spółki basenowej.

  Chciałabym wiedzieć, co w tej ostatniej sprawie ma do powiedzenia pani Kubacka, prawniczka. Moim zdaniem to, że pobierała tyle czasu wypłatę w ramach wątpliwej pracy w trefnej spółce stawia pod znakiem zapytania jej wiedzę i kompetencje. Zaskoczyło mnie także, że podjęła się roli radnej po tym całym cyrku, który swoją osobą legitymowała.

  10
 • Badylarz
  sobota, 20 maj, 2023, 21:30:31 |

  Kręgielni nie będzie.
  Teraz czas na skocznie narciarską na gliniankach. Gniazdo trenerskie juz jest.

  • Gość
   sobota, 20 maj, 2023, 21:56:43 |

   Kordylewski w przystępnej cenie przerobi zapałkową wieżę widokową na skocznię narciarską a w gratisie wybuduje tor bobslejowy. Kompleks oddany będzie w stanie deweloperskim.

 • Gość
  sobota, 20 maj, 2023, 23:06:45 |

  Radną Kubacką należy w nagrodę delegować do pracy w Komisji Inwestycji i Mienia Komunalnego. Doświadczenie jakie zdobyła przy flagowej inwestycji Mielocha jaką była budowa basenu nie wolno zmarnować.

 • karp
  poniedziałek, 22 maj, 2023, 8:49:31 |

  Zależy jak na te łapki spojrzeć.Kiedy biura ZUK były aktywniejsze w waleniu w łapki,20 łapek w dół pod postem uznawałem za potwierdzenie,że mam rację.
  Teraz Dzida się opuściła i nie mam potwierdzenia. .Radni wybrali bezpieczną opcję.Wolą reformować basen którego nie ma,niż ZUK/PUK bo te nazwy są obecnie na indeksie słów zakazanych.Myślę,że do sesji dojdą do tego,że komisja nie ma takich uprawnień,jakie przypisał jej burmistrz w projekcie zarządzenia.Żadna podpórka nie jest zresztą do podejmowania działań w obrębie nadzoru nad spółkami,bo to jest obowiązkiem władzy wykonawczej,która dostaje za to pieniądze.Inna sprawa,że Natenczas też brał i z racji tego,że zupełnie się z obowiązku nie wywiązywał,powinien dokonać solidną wpłatę na przytulisko dla psów.
  Radni mają na razie tylko zakaz pisania i mówienia,ale jeszcze mogą czytać.

 • Gość
  wtorek, 23 maj, 2023, 21:58:40 |

  A czy ktoś z państwa wie kiedy otworzą ten basen bo chciałbym sobie iść popływać?

 • karp
  środa, 24 maj, 2023, 11:36:32 |

  Na razie pływa w swoich wypowiedziach pani prezes ZUK/PUK.Rośnie przy tym jej łaskawość jeśli chodzi o odpowiedzi na pytania.Zdecydowała się odpowiedzieć na niektóre pytania radnego Kasprowicza.
  http://bip.um.mosina.pl/zasoby/files/rada/kadencja2018-2023/Odpowiedzi%20na%20pytania%20z%20sesji%20od%2001.06.2022/zalacznik-do-drugiej-odp.-na-pytania-z-sesji-z-dnia-27.04.2023-r..pdf
  Ciekawą informacją jest koszt zatrudnienia detektywa-38130 zł.
  Jest też informacja o tym,że konkurs na prezesa spółek nie jest wymagany-tak wynika ze statutów spółek,powołuje Rada Nadzorcza-pisze pani prezes .
  Ja mam wątpliwości czy RN nie zastąpił Natenczas,który mógł dokonać słownego namaszczenia :
  Idź Monika do spółek,ucz się,bo nauka to potęgi klucz i uczyń mi spółki poddanymi.Niestety pytania nie były na tyle dociekliwe,a pani prezes na tyle otwarta,by wyjaśnić dwukrotne powołanie we wrześniu i grudniu.Wystarczyłoby mi zamknąć paszczę poprzez publikację uchwał RN z 2021 roku,ale nikt tego nie robi.Dlaczego?Może przynajmniej jedna z nich jest tylko wytworem wyobraźni?

Skomentuj