Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 13 gru, 2023 | komentarzy 5

Plan ogólny gminy zastąpi studium. Co warto wiedzieć o nowych zasadach planowania przestrzennego?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z lipca br. zmienia zasady planowania przestrzennego w gminach. Jest to ważna wiadomość dla mieszkańców, dotycząca kształtu naszego otoczenia na lata. Oto, co warto wiedzieć o nowych zasadach.

Plan ogólny – nowe narzędzie planistyczne

Wprowadzany plan ogólny to bardzo ważny dokument, które wpłynie na nasze otoczenie na wiele lat. Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę we wrześniu br., rozpoczynając prace nad planem ogólnym. Od lipca obowiązuje nowa ustawa, która zastępuje dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przeciwieństwie do studium Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że będzie miał moc prawną. Plan ogólny gminy Mosina, podobnie jak plany w innych obszarach Polski, ma być uchwalony do 1 stycznia 2026 r. Obowiązujące obecnie studium straci moc wraz z końcem 2025 r.

Co to właściwie jest plan ogólny?

To dokument, który określa podstawowe zasady harmonijnego rozwoju gminy. Będą w nim zawarte strefy planistyczne, standardy urbanistyczne oraz obszary do zabudowy. Gmina będzie mogła precyzyjniej planować rozwój, m.in. obszary mieszkaniowe, handlowe czy rekreacyjne. Miejscowi planiści będą mogli dodatkowo określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej. Nowe regulacje dotkną wszystkich, którzy planują budowę – plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że na jego podstawie będzie można uchwalać miejscowe plany oraz wydawać decyzje o zagospodarowaniu terenu i warunkach zabudowy (decyzje o warunkach zabudowy wydane przed 24 września 2023 r. jak i po tej dacie pozostaną ważne bezterminowo, jeżeli będą prawomocne przed 1 stycznia 2026 r).

Zintegrowane plany inwestycyjne

Zintegrowane plany inwestycyjne będą stanowić nowatorskie narzędzie w zakresie planowania rozwoju obszarów gminnych. Inwestor, pragnąc wprowadzić istotne zmiany lub zrealizować projekty inwestycyjne, będzie mógł złożyć wniosek o sporządzenie takiego planu. Decyzje o przyjęciu propozycji będzie podejmować rada miejska, która stanie przed nowym wyzwaniem, bowiem to od niej będzie zależało, czy plan ten stanie się integralną częścią strategii rozwoju gminy. Jednym z kluczowych elementów tego procesu będzie podpisanie umowy urbanistycznej, będącej swoistym aktem notarialnym. To w niej zawarte są zobowiązania inwestora wobec gminy. Dotyczą one nie tylko kosztów związanych z uchwaleniem planu, ale również przekazania poszczególnych nieruchomości czy częściowego pokrycia kosztów infrastruktury, takiej jak budowa dróg czy innych niezbędnych elementów infrastruktury.

Podpisanie umowy urbanistycznej ma być gwarancją, że zamierzenia inwestycyjne zostaną w pełni zrealizowane. Takie podejście będzie niezwykle istotne w naszej gminie, w której często zdarza się, że wcześniejsze ustalenia z inwestorem, na temat np. planowanych dróg dojazdowych, parkingów czy oświetlenia nie zawsze są realizowane. Teraz umowy takie będą lepiej zabezpieczone.

Jak możemy wpłynąć na kształt planu ogólnego w gminie Mosina?

Każdy może wziąć udział w procesie planowania przestrzennego. Sugestie lub uwagi do projektu planu ogólnego możemy składać do 16 lutego 2024 r. Wniosek można złożyć osobiście, tradycyjnie na papierze, lub elektronicznie za pomocą poczty elektronicznej. Formularz dostępny jest online na stronie bip.mosina.pl, a także w siedzibie urzędu. Wystarczy podać swoje dane, miejsce zamieszkania, i opisać swoje uwagi dotyczące planu ogólnego.

Czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian i ulepszeń dotyczących ładu przestrzennego w naszym regionie? Zapraszamy do dzielenia się Państwa pomysłami i sugestiami, także poprzez komentarze.

Rynek i centrum w Mosinie - widok z lotu ptaka (zdjęcie lotnicze)

Rynek i centrum w Mosinie – widok z lotu ptaka; fot. UM Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Gość
  środa, 13 gru, 2023, 16:34:54 |

  A czy wydane do tej pory wuzetki stracą moc?

  1
  1
 • JC
  środa, 13 gru, 2023, 16:35:49 |

  Zwał, jak zwał, czy studium, czy plan ogólny nie ma znaczenia, jeśli tworzą go osoby bez kompetencji. Patrząc na obecnych Radnych strach się bać o to, co może powstać. Jeśli to od nich zależy „czy plan ten stanie się integralną częścią strategii rozwoju gminy” to obawiam się, że nic dobrego nad nie czeka. Cała nadzieja, że w kwietniu uda się przewietrzyć gminne gabinety, tak jak udało się przewietrzyć gabinet Burmistrza.

  10
  1
 • Gość
  środa, 13 gru, 2023, 19:31:58 |

  Patrząc na bieda Rynek z lotu ptaka,najpierw bym wyprowadził urzędników z największego budynku w centrum.

 • Gość
  środa, 13 gru, 2023, 19:37:34 |

  A na końcu tej pięknej bajki przyjdzie pan z takiej np. Mito logistic i na srodku osiedla mieszkaniowego wybyuduje biurowiec firmy z parkingiem dla aut dostawcztch przy okazji demolując kompletnie sprzetem ciężkim przylegające do niego ulice wykonane jak to w Mosinie z błota, przy kompletnej niemocy burmistrza i jego sluzb. I cały ten piękny plan w p….u :-)

  11
 • Gość
  środa, 13 gru, 2023, 19:38:53 |

  Oni się mnożą. Już mają dwa budynki. :) Bo gmina urzędnikami stoi i trzema burmistrzami. Za kasę naszą i waszą.

  14

Skomentuj