T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | środa, 31 maj, 2023 |

Porzucone odpady, przyczyną pożaru lasu i łąki w Krajkowie

– Niestety sezon rozpoczęty – poinformowali strażacy OSP Mosina. Wczoraj, w godzinach popołudniowych wybuchł pożar lasu i łąki w Krajkowie. Jak dowiadujemy się od naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie, przyczyną pożaru najprawdopodobniej były wyrzucone odpady budowlane, które zostały podpalone przez nieznaną osobę lub uległy samozapłonowi.

Rosnące zagrożenie pożarowe w naszym regionie

30 maja, w godzinach popołudniowych doszło do wybuchu pożaru lasu i łąki w Krajkowie.

– Prawdopodobnie na terenach leśnych zostały wyrzucone odpady budowlane, które zostały podpalone przez nieznaną osobę lub uległy samozapłonowi – mówi nam Michał Kołodziejczak, naczelnik OSP Mosina. – W okresie letnim pożary takie rozprzestrzeniają się bardzo intensywnie, szczególnie jak z łąki lub uprawy wchodzą do kompleksu leśnego, co zwiększa intensywność i szybkość wzrostu pożaru – dodaje Michał Kołodziejczak.  – Tutaj pożar wspinał się już po koronach drzew i groził całkowitym pożarem drzewostanu, co jest niezwykle niebezpieczne i grozi bardzo poważnym zdarzeniem trudnym do opanowania – tłumaczy strażak.

Pożar w Krajkowie to jedno z wielu zdarzeń, do których zostali wezwani wczoraj strażacy . Innymi miejscami były: nasyp kolejowy w Pecnej oraz las w Grzybnie. Na szczęście, ten drugi okazał się fałszywy. Nie zmienia faktu, że zagrożenie pożarowe jest realne.

Aby zmniejszyć ryzyko pożarów i zminimalizować ich skutki, strażacy przypominają o kilku kluczowych zasadach:

  • Zachowaj czujność: Wzrastająca temperatura i suche warunki sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Bądź czujny i zwracaj uwagę na dym, lub nagłe zmiany temperatury wokół Ciebie.
  • Nie wahaj się poinformować o tym służb. Jeśli zauważysz dym, ogień lub inne oznaki pożaru, niezwłocznie powiadom straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy. Szybka reakcja może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się pożaru i ochronić życie oraz mienie.
  • Przestrzegaj zakazów i ograniczeń: Działaj zgodnie z wytycznymi i zakazami, które mogą być wprowadzone w celu zapobieżenia pożarom. Nie podejmuj działań, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pożaru, takich jak palenie na otwartej przestrzeni w miejscach niedozwolonych.
  • Odpowiedzialne korzystanie z ognia: Jeśli korzystasz z ognia na zewnątrz, na przykład podczas grillowania lub rozpalania ogniska, postępuj odpowiedzialnie. Upewnij się, że masz pod kontrolą ogień i zawsze miej pod ręką odpowiednie środki gaśnicze.
Pożar nasypu kolejowego - akcja gaśnicza

Pożar nasypu kolejowego – akcja gaśnicza; fot. OSP Pecna

Pożar lasu i łąki w Krajkowie - akcja gaśnicza

Pożar lasu i łąki w Krajkowie – akcja gaśnicza; fot. OSP Pecna

Pożar lasu i łąki w Krajkowie -akcja gaśnicza. Po lewej wóz bojowy OSP Pecna.

Pożar lasu i łąki w Krajkowie – akcja gaśnicza; fot. OSP Pecna

Pożar w Krajkowie - strażacy podczas akcji gaśniczej

Pożar w Krajkowie – strażacy podczas akcji gaśniczej; fot. OSP Mosina

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj