Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 15 kwi, 2024 | komentarzy 6

Rozbudowa DW 431 na odcinku Kórnik – Dymaczewo – stan realizacji inwestycji

Ważnym przedsięwzięciem komunikacyjnym w naszym regionie jest rozbudowa drogi wojewódzkiej 431, przebiegającej z Kórnika do Dymaczewa Nowego przez Mosinę. Sprawdzamy jaki jest stan realizacji tej istotnej dla życia regionu inwestycji.

Prace nad poszerzeniem około 25 kilometrów drogi wojewódzkiej numer 431 zostały podzielone na dwanaście etapów ze względu na kwestie proceduralne oraz techniczne. Jednym z tych etapów, który był najbardziej wymagający pod względem technicznym i finansowym, było zrealizowanie budowy nowego mostu nad rzeką Wartą w Rogalinku. W kolejnych fazach rozszerzania drogi, prace były prowadzone na odcinkach: od Kórnika do Mieczewa, od Mieczewa do Świątnik oraz od Świątnik do Rogalina. Wkrótce rozpoczną się prace na kolejnym odcinku przechodzącym przez wieś Świątniki, a następnie na odcinku między Mosiną, a Dymaczewem Nowym.

Rozbudowa DW nr 431 Mosina – Kórnik w Świątnikach

Inwestycja obejmie długość około 840 metrów drogi wojewódzkiej nr 431 w Świątnikach oraz 100 metrowy odcinek drogi powiatowej 2464P. Jak wynika z dokumentacji, roboty budowlane obejmują budowę jezdni o nawierzchni bitumicznej, zatoki autobusowe, ścieżkę rowerową oraz pieszo-rowerową, chodniki, zjazdy indywidualne. Na skrzyżowaniu ulicy Śremskiej z DW 431 powstanie małe rondo z wyniesioną wyspą środkową o średnicy zewnętrznej 40 metrów.

Ogłoszone postępowanie przetargowe zostało zakończone i znamy już wykonawcę inwestycji. Po analizie dokumentów WZDW, podał informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożonej przez firmę COLAS Polska Sp. z o.o. z Palędzia, na kwotę 14.262.108, 90 zł brutto.

Rozbudowa DW nr 431  Mosina – Dymaczewo Nowe

Należy również zaznaczyć, że droga wojewódzka numer 431 zostanie rozbudowana na odcinku między Mosiną a Dymaczewem Nowym.

Podczas spotkania w grudniu 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Mosinie, z udziałem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, Dyrektor WZDW Paweł Katarzyński mówił o ogłoszonym przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej z uzyskaniem decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ZRID dla tego odcinka.

– Szczegóły tej inwestycji ustalone zostaną dopiero na etapie opracowywania projektu, opartego na ogólnych założeniach. Z całą pewnością jednak wzdłuż tego odcinka drogi 431 podobnie jak na pozostałych, powstanie ciąg pieszy i droga dla rowerów – powiedział wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Jak podaje WZDW, zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy tego etapu.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 oraz budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Rondo, jakie ma powstać na skrzyżowaniu DW 431 z ulicą Śremską w Świątnikach.

Rondo, jakie ma powstać na skrzyżowaniu DW 431 z ulicą Śremską w Świątnikach.

Plan modernizacji. DW 431 na wysokości Świątnik

Plan modernizacji. DW 431 na wysokości Świątnik

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 w 12 etapach

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 431 w 12 etapach; źródło: WZDW

Warta - Most w Rogalinku

Most w Rogalinku

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • Mieszkaniec
  poniedziałek, 15 kwi, 2024, 12:36:23 |

  Najciekawsze jest na mapce-etap II. Obwodnica Mosiny-koncepcję zleca gmina. Pytanie więc do Naszych radnych i burmistrza. Na jakim etapie owo zlecenie jest?
  Pytania:
  1. Czy zlecono opracowanie koncepcji etapu II ?
  2. Jeżeli tak, to jaki jest harmonogram prac nad nią?
  3. Jeżeli nie, to kiedy zostanie zlecone jej opracowanie?
  4. Jeżeli nie ma w planach jej zlecenia, to dlaczego się to jeszcze nie stało ?

  17
 • Szpilka
  poniedziałek, 15 kwi, 2024, 18:11:24 |

  Nie oczekuj zbyt wiele od Burmistrza..na razie ukkladziki powyborcze dociera..

  7
  7
 • Gość
  poniedziałek, 15 kwi, 2024, 21:01:37 |

  „Istotna dla życia regionu” to jest budowa jakiegoś sensownego obejścia drogowego Mosiny. Dokończenie remontu to większy ruch i jeszcze większe korki w mieście.

  7
  2
  • X
   poniedziałek, 15 kwi, 2024, 23:05:44 |

   Tylko czy Czempiń zechce pomóc nam bidokom :)

 • Mieszkaniec
  poniedziałek, 15 kwi, 2024, 22:03:57 |

  Do Anonim. Ma Pan rację. Postuluję zerwanie asfaltu i modyfikacje drogi do kategorii gruntowej. To zagwarantuje minimalny ruch i brak korków w mieście. Dla pewności można jeszcze co kilkadziesiąt metrów ułożyć nawierzchnię z kamieni. To ostatecznie dobije zawieszenie. Pozdrawiam

  9
  1
 • Gość
  czwartek, 18 kwi, 2024, 14:07:42 |

  @Mieszkaniec – czyli chodzi ci o to żeby drogi byly wykonywane w naszym sprawdzonym stadardzie mosinśkim? Popieram. Tanio, ekologicznie i tradycyjnie.

Skomentuj