Boisko OSiR w Mosinie przejdzie przebudowę za 4 mln zł

Gmina Mosina otrzymała 1 mln 997 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przebudowę boiska treningowego przy stadionie OSiR przy ul. Konopnickiej w Mosinie. Informację ogłoszono 11 maja podczas wizyty ministra Jakuba Rutnickiego w Mosinie.

11 maja 2026 roku, w Mosinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wielkopolskich samorządów, które otrzymały ministerialne wsparcie na inwestycje sportowe.

Do programu zgłoszono projekt „Przebudowa boiska piłkarskiego na ul. Konopnickiej w Mosinie”. Całkowita wartość inwestycji została oszacowana na 3 mln 995 tys. 814 zł, z czego niemal połowę pokryje dofinansowanie z budżetu państwa.

Prace obejmą przebudowę treningowego boiska o wymiarach 45 na 90 metrów. Zaplanowano także wykonanie nowego systemu odwodnienia i nawadniania oraz wymianę naturalnej murawy wraz z podbudową na sztuczną nawierzchnię.

Burmistrz Mosiny Dominik Michalak podkreśla, że inwestycja była oczekiwana przez lokalne środowisko sportowe. „Boisko jest dziś intensywnie eksploatowane przez blisko 500 zawodników z trzech klubów. Wymiana murawy pozwoli nam znacząco poprawić warunki treningowe i meczowe, a także zwiększyć możliwość korzystania z tej infrastruktury z obecnych 6 miesięcy do pełnych 12 miesięcy w roku” – napisał po konferencji.

Program budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich został uruchomiony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2025 roku. Jego celem jest rozwój infrastruktury służącej szkoleniu dzieci i młodzieży. W pierwszej edycji dofinansowanie przyznano 120 inwestycjom w całym kraju na łączną kwotę ponad 301 mln zł.

W Wielkopolsce wsparcie otrzymało 18 projektów, między innymi w Gnieźnie, Swarzędzu, Rawiczu, Pobiedziskach i Mosinie. Łączna wartość przyznanych dotacji dla regionu wyniosła 46,2 mln zł przy szacowanych kosztach inwestycji przekraczających 118 mln zł.

Jak przypomina burmistrz, wokół stadionu OSiR wcześniej wykonano już oświetlenie części obiektu i zmodernizowano zaplecze sportowe. „Przed nami jeszcze jedno ważne zadanie — oświetlenie głównej płyty stadionu. To kolejny cel, który musimy wspólnie zrealizować, aby infrastruktura sportowa w Mosinie była nowoczesna, bezpieczna i dostępna przez cały rok” – zaznaczył Dominik Michalak.

Inwestycja może mieć znaczenie nie tylko dla klubów piłkarskich, ale również dla dostępności miejskiej infrastruktury sportowej. Sztuczna nawierzchnia oznacza możliwość intensywniejszego użytkowania boiska niezależnie od warunków pogodowych.

Podczas konferencji w Mosinie minister Jakub Rutnicki wręczył przedstawicielom samorządów informacje o przyznanych dofinansowaniach.

Konferencja odbyła się 11 maja przy stadionie OSiR przy ul. Konopnickiej w Mosinie
Konferencja odbyła się 11 maja przy stadionie OSiR przy ul. Konopnickiej w Mosinie; fot. UM
Samorządowcy z Wielkopolski odebrali informacje o przyznanych dofinansowaniach na inwestycje sportowe
Samorządowcy z Wielkopolski odebrali informacje o przyznanych dofinansowaniach na inwestycje sportowe. W tle boisko treningowe na terenie OSiR w Mosinie; fot. UM

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Węzeł Poznań Krzesiny przejdzie pięciotygodniowy remont nawierzchni. Autostrada A2 (zdjęcie symboliczne)

Remont węzła Poznań Krzesiny. Kierowcy z Mosiny i Kórnika muszą przygotować się na korki

Od 18 czerwca rozpoczną się przygotowania do remontu nawierzchni na węźle Autostrady A2 Poznań Krzesiny. …

21 komentarzy

  1. Fajnie, że powstanie system nawadniania sztucznej nawierzchni. To nowatorskie rozwiązanie!

    Ps. niestety w moim wieku wzrok już nie ten więc może ktoś mi podpowie: czy te dumnie eksponowane papiery w tych teczkach to są dyplomy MBA Collegium Hunanum lokalnych decydentów?

    Jeśli tak to dlatego trzymają je w większości jacyś przyjezdni ludzie zamiast np. jednego z zastępców burmistrza, którego wyraźnie tu brakuje?

    30
    2
    • A przypadkiem nie są to po prostu promesy dotyczące różnego rodzaju dofinansowań?
      Na przykład na programy typu „Rozświetlamy Polskę” albo budowę nowego PSZOK-u w Mosinie?

      Z daleka niestety nie widziałem, ale ostatnio jak jechałem w taksówce znalazłem zielone ulotki z wyborów samorządowych 2024 w Gminie Mosina. I teraz mam poważny dylemat ekologiczny.

      Takie ulotki wydrukowane na papierze kredowym wyrzuca się do zmieszanych czy do papieru?

      Moja koleżanka Wiesia podpowiedziała, żebym wrzucił je na kompostownik.
      Z kolei gdzieś w artykule przeczytałem, że powinny trafić do BIO „kuchnia”, ale tam chyba chodziło o wspólny pojemnik z sąsiadem.

      Totalnie już się pogubiłem. Czy ktoś jest w stanie pomóc?

      20
      1
    • Pewnie był zajęty innymi obowiązkami albo ważnymi spotkaniami – w końcu ktoś musiał zostać na posterunku.

      A może akurat trwał kolejny urzędowy maraton dokumentów, uzgodnień i WZ-tek pod nowe domki, hotele oraz inne inwestycje w naszej gminie.

      24
    • Widzę że znawca budowy sztucznych boisk piłkarskich…
      Tak zaskoczę Pana, boisko sztuczne wymaga, a przynajmniej powinno posiadać system nawadniania…

      4
      6
    • I jeśli to boisko w Mosinie będzie wyposażone w nawadnianie to świadczy to tylko dobrze o osobach które pracują przy tym projekcie… Bo wiedzą co robią…

      5
      4
    • Wolałbym żeby w końcu wszystkie drogi w Mosinie były wyremontowane niż pakować 3 mln zł w boisko dla kopaczy. Zwłaszcza że są na terenke MIASTA ulice NIEUTWARDZONE tzw. polne.

      • Za te kasę to ledwo 300 metrów drogi ci zrobili. Widać że nie masz dzieci Blady misiu

        1
        6
      • @Gość – a może właśnie Blady ma dzieci i muszą chodzić na przemian w błocie i kurzu po nieutwardzonej drodze na autobus do szkoły? Ty na pewno wiesz jak jest. W piłkę też chyba nie grasz bo byś wiedział, że pełnowymiarowe boisko nie nadaje się dla dzieci.

      • Idą w błocie a później mają glupie pomysły bo nie ma co robic w tej gminie. Widać że zero oglądu sytuacji i nawet na ławkę rezerwowych się nie łapiesz

        4
        4
      • Jestem zdrowy, więc pakowanie kasy w służbę zdrowia jest bez sensu. Edukację też już skończyłem, więc szkoły można pozamykać. Mam też auto i rower, więc po co komunikacja miejska? Ile ulic można za to wszystko pobudować… Nie trzeba też budować wszystkich ulic, wystarczy MOJĄ.

        6
        1
      • Gość ty masz za to taki ogląd sytuacji, że nie wiesz co się dzieje. Akurat dzieci mają, gdzie grać w piłkę nożną i pomimo tego nie grają. Boiska stoją w większości puste. Bo lepsza jest konsola lub telefon. Trochę sprawę ratują zajęcia pozalekcyjne w klubach, ale tylko młodsze roczniki to bawi. Nie wiem ile lat żyjesz na tym świecie, ale ja pamiętam czasy gdzie na zaimprowizowanych samodzielnie boiskach były prawdziwe tłumy. Także w listopadzie czy grudniu. A dziś dziecko trzeba podwieźć autem pod bramę orlika. Schowaj sobie w kieszeń swoje wycieczki o ławce rezerwowych cyniczny ignorancie, bo gówno wiesz i gówno widziałeś. Lecz miażdżycę mózgu.

        4
        1
      • A pozostałe 2 bańki to skąd?
        Ciekawe ile te oszczędności przyniosą deficytu..
        No ale idąc śladem Barcelony..
        to i w Mosinie damy radę
        ..

        4
        1
    • Klasyczne nie znam się, ale się wypowiem. A później pretensje, jak się okazuje, że przez oszczędność na systemie nawadnianie sztuczną murawą nie nadaje się do użytku, a po jednym sezonie trzeba ją wymieniać.

      7
      2
  2. Może jak wyremontują boisko to przestaną z niego przeganiać dzieci, które chcą pograć w piłke.

    • A kto przegania? Obiekt jest chyba cały ogólnodostępny, zgodnie z regulaminem, ja z synem korzystałem pod jasnym warunkiem że jestem opiekunem nieletnich, bo sami nie mogą przebywać na obiekcie….

      • To widocznie miałeś szczęście :) ja byłem świadkiem jak grał ojciec z synem na pustym boisku i po chwili przyszedł jakiś pan i kazał im zejść z boiska bo mogą murawę na tym boisku zepsuć… dziecko miało na oko 6-7 lat.
        także chyba nie jest tak ogólnodostępne to boisko.

  3. Mieszkaniec Mosiny

    Oby nie było jak z wymianą oświetlenia coś nie do końca Pani / Pan z urzędu zrobią dokładnie i dodację zabiorą

  4. Nowe boiska, a rok temu otwarty skatepark zarasta trawą…
    Ktoś o to dba??? Dni Mosiny, piękna pogoda a trawa po łydki wokół… wstyd

    2
    1

Dodaj komentarz