Mosina przekazała nieruchomość SOSW powiatowi poznańskiemu

Rada Miejska w Mosinie przyjęła uchwałę dotyczącą przekazania Powiatowi Poznańskiemu nieruchomości przy ul. Kościelnej 2, gdzie działa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka. Głosowanie nad uchwałą było poprzedzone blisko dwugodzinną dyskusją radnych.

Debata podczas sesji dotyczyła zarówno przyszłości placówki, jak i zasadności przekazywania gminnego majątku w formie darowizny. Wątpliwości pojawiały się szczególnie wokół zakresu zabezpieczeń dla gminy oraz tego, czy w przyszłości nieruchomość nadal będzie wykorzystywana na cele związane z edukacją specjalną. Za uchwałą głosowało 13 radnych, przeciw było 4, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Projekt uchwały przewidywał przekazanie Powiatowi Poznańskiemu działki nr 1498 przy ul. Kościelnej 2 o powierzchni 0,1060 ha, z przeznaczeniem „na prowadzenie edukacji publicznej”. Jednocześnie wpisano możliwość odwołania darowizny w przypadku wykorzystania nieruchomości na inny cel.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały przygotowanej przez gminę, Powiat Poznański wystąpił do Mosiny z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie prawa własności nieruchomości. W dokumencie podkreślono, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest placówką realizującą zadania ponadgminne z zakresu edukacji publicznej.

Do sprawy odniósł się burmistrz Dominik Michalak. W swoim stanowisku przekonywał, że celem współpracy z powiatem jest dalszy rozwój placówki właśnie w Mosinie.

„Najważniejsze jest jednak to, aby dzieci wymagające specjalistycznego wsparcia nadal mogły rozwijać się w Mosinie — w miejscu, które od lat służy mieszkańcom gminy — ale w jeszcze lepszych warunkach” – napisał burmistrz.

Jednym z głównych tematów dyskusji były pojawiające się w przestrzeni publicznej spekulacje dotyczące możliwego przeniesienia placówki poza Mosinę. Takie obawy pojawiły się między innymi we wpisie byłego radnego Łukasza Kasprowicza, który pytał o przyszłość nieruchomości po jej przekazaniu.

„Nikt nie kwestionuje potrzeby wspierania edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Pojawiają się jednak ważne pytania, na które mieszkańcy i radni powinni wcześniej poznać odpowiedzi” – pisał Kasprowicz przed sesją.

W trakcie debaty podnoszono również kwestie wartości nieruchomości. Z uchwały Rady Powiatu w Poznaniu z 22 kwietnia 2026 roku wynika, że wartość rynkowa prawa własności została oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego na 1 mln 700 tys. 752 zł.

Powiat wskazywał, że nieruchomość ma nadal służyć prowadzeniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie. W uzasadnieniu uchwały przypomniano również, że budynek dawnej szkoły katolickiej został wzniesiony jeszcze w 1892 roku i obecnie wykorzystywany jest jako placówka edukacyjno-opiekuńcza.

Ostatecznie uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 13 do 4. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Plan nieruchomości przy ul. Kościelnej 2 w Mosinie
Plan nieruchomości przy ul. Kościelnej 2 w Mosinie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Węzeł Poznań Krzesiny przejdzie pięciotygodniowy remont nawierzchni. Autostrada A2 (zdjęcie symboliczne)

Remont węzła Poznań Krzesiny. Kierowcy z Mosiny i Kórnika muszą przygotować się na korki

Od 18 czerwca rozpoczną się przygotowania do remontu nawierzchni na węźle Autostrady A2 Poznań Krzesiny. …

26 komentarzy

  1. Wyjątkowa cisza w temacie

  2. Cisza przed burzą, a to chyba dopiero początek.

  3. Co w zamian?
    Czy to tylko w ramach oszczędności i obniżenia kosztów?

  4. Na targowisku słyszałam coś o jakimś Collegium i studiach MBA.

    Czy to prawda, że właśnie w tym budynku ma być realizowana taka szkoła? – aż nie chce mi się wierzyć.

    Już sama nie wiem…

    25
    1
    • Tak MBA ,FBI i CIA. Toż to oczywista oczywistość….

      • Andrzej z Kościana

        A może ze względu na bliskość Kościoła pw. Św.Mikołaja będzie tam Seminarium lub „przybytek” dla księży z całego dekanatu lub diecezji??

        6
        1
      • W miejscu basenu za zgodą Włodka Koralewskiego z Obornik Wlkp i Przemysława Mielocha oraz miejscowych kapłanów zostanie wybudowana szkoła Collegium Czekoladum.

  5. Jebane peowskie złodzieje

    3
    12
  6. Szanowna gazeto. Może jednak tak z redaktorskiej przyzwoitości warto byłoby podać, którzy radni byli przeciw albo chociaż z jakiego klubu radnych. Nie wszyscy w Mosinie wiedzą że radni są z różnych ugrupowań. Z wyrazami szacunku.

    11
    • PIS, PLS oraz Fabisiak & Grzybak byli przeciw

      15
      1
      • Dla tych radnych wielki szacunek i ogromne brawa!

        Szkoła powinna pozostać NASZA.
        To część naszego wspólnego majątku, historii i lokalnej tożsamości.

        Nie powinniśmy wyzbywać się majątku mieszkańców, a tym bardziej oddawać go za darmo. Raz utraconego dobra publicznego bardzo trudno jest później odzyskać.

        14
      • Jak rozumiem
        PIS czyli radni Paetz i Łakomy,
        PSL czyli radni Falbierski i Rybicki
        Dzięki za info. Pozdrawiam

    • A kto był za i przede wszystkim dlaczego?
      Na jakiej podstawie podjęto tak ważną decyzję?
      Dlaczego temat nie został szerzej poruszony w publicznej dyskusji?

      10
  7. Głos z targowiska

    W tym budynku mogłaby się mieścić Mosińska Rada Seniorów. Właśnie na ostatniej sesji jednogłośnie podjętą uchwałą rada złożona z seniorów powołała kolejną radę. Za mało mamy seniorów u władzy. Myślę, że oprócz rady seniorów potrzeby jest też urząd seniorów. Budynek obok kościoła dobrze by służył. Zabytek, w środku ludzie o zabytkowych poglądach. I handel jajami. W jednej i drugiej radzie może zasiadać Szolanta Jymczak.

    12
    • Właśnie, a alkokomisję zakwateruje się w wigwamie ustawionym na rynku a rektorat oraz biblioteka Collegium Czekoladum znajdzie swoje lokum w iglo postawionym przed piecem chlebowym w myśl frazy: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.

      • W wigwamie będzie umieszczona beczka z nabierką, beczka oczywiście napełniona ajałaską po sam brzeg. Aby jeszcze wierniej kultywować indjańską tradycje potrzebne będą pióropusze, tomahawki oraz jeden bizon.

  8. Ponadpartyjny Klub Radnych NIEMOWA

    Skoro już pojawił się temat radnych to moze taka garść statystyk z oficjalnego systemu E-SESJA Mosina.

    Można tam łatwo znaleźć dane dotyczące poszczególnych radnych i ich aktywności podczas sesji od początku tej kadencji czy w ciągu dwóch lat.

    I tak:

    1. Radny Zawartowski (Klub Dialog i Współpraca) – przez 2 lata głos zabrał 2 razy, łącznie przez 0 minut.
    2. Radny Łakomy (PiS) – głos zabrał 3 razy, łącznie przez 0 minut.
    3. Radna Mrozik (Dialog i Współpraca) – głos zabrała 4 razy, łącznie przez 1 minutę.
    4. Radny Sobieski (Dialog i Współpraca) – głos zabrał 4 razy, łącznie przez 1 minutę.
    5. Radny Nowaczyk (Dialog i Współpraca) – głos zabrał 6 razy, łącznie przez 4 minuty.
    6. Radny Patela (Od Nowa) – głos zabrał 7 razy, łącznie przez 2 minuty.

    W ścisłej czołówce byłby jeszcze Radny Grygier (Dialog i Współpraca) ale „niestety” raz musiał zastąpić Przewodniczącego i poprowadzić sesję i tym samym jego statystyki poszybowały „w dół”…

    27
    • Radny Grygier epicko prowadził sesję Rady Miasta, to było wiekopomne oraz unikalne zjawisko. Czekałem na to z zapartym tchem od początku tej kadencji jak na nowy odcinek Niewolnicy Isaury.

      22
    • Obserwator sytuacji

      Patrząc na te statystyki, można odnieść wrażenie iż panuje zasada: „cisza, spokój i głosowanie zgodnie z planem”.

      Szczególnie ciekawie wygląda to w przypadku części radnych z klubu „Dialog i Współpraca”.
      Nazwa klubu sugeruje przecież żywą wymianę poglądów, debatę i rozmowę… a statystyki chwilami bardziej przypominają tryb „milczący” na wideokonferencji.

      Człowiek zaczyna się zastanawiać:
      Czy może istnieje jakaś niepisana zasada: „Nie wychylaj się, nie komentuj, tylko głosuj?”

      Bo mieszkańcy chyba jednak chcieliby czasem usłyszeć dlaczego ktoś głosuje „za”, „przeciw” albo „wstrzymuje się”, a nie oglądać sesję przypominającą konkurs w siedzeniu cicho.

      Momentami wygląda to tak, jakby największym zagrożeniem podczas obrad było przypadkowe włączenie mikrofonu…

      25
    • U niektórych ten system esesja chyba wziął pod uwagę również ślubowanie ;)

      Bo maja zawyżone statystyki…

      A to zero minut to zakładam znaczy, że nie uzbierało sie 60 sekund przmawiania łącznie przez 2 lata??

      21
      • Jolka@ – szefową jest Wiesia, obrotowym Arkadiusz a lektorem tzn. wygłaszającym to co Wiesia każe, jest Adam przewodniczący Klubu z Daszewic.

Dodaj komentarz