Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 1 sty, 2011 |

Charakterystyka gminy Mosina

Gmina Mosina to obszar położony 18 km na południe od Poznania, na styku Pradoliny Warszawko-Berlińskiej oraz Doliny Przełomowej Warty. Gmina zajmuje powierzchnię 171 km2. Z Południowej strony gmina Mosina graniczy z gminą Czempiń oraz gminą Brodnica. Od zachodu graniczy z gminą Kórnik, od wschodu z gminą Stęszew, a od północy – z gminą Komorniki oraz miastami Poznań, Luboń, Puszczykowo.

Jest to jedna z największych gmin w aglomeracji poznańskiej. Ze względu na walory turystyczne, doskonałą lokalizację, zorganizowane połączenia komunikacyjne z Poznaniem, bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i mieszkających tu ludzi, Gmina Mosina jest najbardziej atrakcyjną propozycją dla wszystkich, którzy szukają miejsca do zamieszkania i pod nowe inwestycje.

Herb Mosiny

Herb Mosiny

Wielkopolski Park Narodowy

Gmina Mosina jest niewątpliwie atrakcją rekreacyjno turystyczną dla aglomeracji poznańskiej. Wielkopolski Park Narodowy leżący na terenie Gminy odwiedza rocznie ponad milion osób. Prawie 60 tysięcy turystów rocznie zwiedza kompleks pałacowy w Rogalinie, a jeszcze więcej przyjeżdża do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, największego skupiska starych dębów. Region jest przygotowany do przyjęcia amatorów wycieczek pieszych i rowerowych miłośników żeglarstwa, wędkowania i grzybobrania. Pośród pięknego krajobrazu możliwa jest również rekreacja konna w licznych ośrodkach jeździeckich na terenie Gminy. Na wszystkich czeka zróżnicowana oferta hotelowo-gastronomiczna. Atrakcyjne położenie, dobre połączenie komunikacyjne z Poznaniem, czystość środowiska naturalnego (w Mosinie znajduje się główne ujęcie wody dla miasta Poznania) oraz walory przyrodnicze sprzyjają trwałej tendencji do wzrostu liczby mieszkańców w Gminie.

Wielkopolski Park Narodowy - Jeziory, logo

Wielkopolski Park Narodowy – Jeziory, logo

W wyniku reformy administracyjnej państwa z 1 stycznia 1999 roku Mosina wraz z okolicą została włączona w granice powiatu poznańskiego i znajduje się w obrębie administracyjnym województwa wielkopolskiego

Sołectwa w gminie Mosina

Gmina Mosina obejmuje 21 sołectw i miasto Mosina, stanowiące siedzibę władz. Obszar Gminy znajduje się w centralnej części Wielkopolski, otoczony morenowymi wzgórzami i lasami Wielkopolskiego Parku Narodowego, a także nadwarciańskimi łęgami Rogalińskiego Parku Narodowego.

Miejscowości w Gminie Mosina

Babki Głuszyna Leśna Pecna
Baranowo Jeziory Radzewice
Baranówko Konstantynowo Rogalinek
Bogulin Krajkowo Rogalin
Bolesławiec Krosinko Sasinowo
Borkowice Krosno Sowiniec
Czapury Kubalin Sowniki
Daszewice Ludwikowo Świątniki
Drużyna Mieczewo Wiórek
Dymaczewo Nowe
Mosina Żabino
Dymaczewo Stare Nowinki

Struktura użytkowania gruntów

W strukturze użytkowania gruntów największą część stanowią grunty orne (31%), tereny mieszkaniowe stanowią ok. 25% powierzchni miasta. Daje się zauważyć pewną równowagę pomiędzy terenami mieszkaniowymi a rolniczymi. Znaczną powierzchnię miasta zajmują lasy i tereny zadrzewione (ok. 22%), co ma znaczący wpływ zarówno na kształtowanie się zabudowy w mieście jak i potencjalnych kierunków inwestycyjnych. Pozostałe użytki stanowią 22% ogólnej powierzchni.

Struktura demograficzna i społeczna gminy

Pod względem liczby ludności Gmina Mosina jest jedną z największych gmin aglomeracji poznańskiej. W 2015 roku gminę zamieszkiwało 31 088 mieszkańców, w tym 15 957 kobiet (51,3%) i 15 131 mężczyzn (48,6%). Na przestrzeni lat liczba mieszkańców stopniowo zwiększała się, z 27 778 osób w 2010 roku do 31 088 w roku 2015 (o 3310; 11,92%).

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.