Jak zwykle wzruszyli publiczność
Spotkania zaprzyjaźnionych chórów z Mosiny, Czempinia, Kościana i Śremu na przełomie września i października stały się już tradycją. W tym roku organizatorem XI Spotkania Chóralnego był Chór „Lutnia” z Kościana.
XI Spotkanie Chóralne
Podczas Mszy św. w intencji śpiewaków, którą odprawił ks. Maciej Wala zabrzmiały głosy połączonych chórów, wypełniając swym pięknym i niecodziennym brzmieniem świątynię.
Kościół p.w. Św. Mikołaja w Bonikowie
Zespoły śpiewacze zjechały do zabytkowego, drewnianego kościoła p.w. Św. Mikołaja w Bonikowie koło Kościana.
Kościół ten wybudowano z drewna modrzewiowego w 1785 r. na miejscu wcześniejszego pochodzącego z XV wieku. Nad prezbiterium znajduje się belka tęczowa z datą budowy, zwieńczona barokowym krucyfiksem. Główny ołtarz z pięknym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z lat 1620-1630.
Na cmentarzu natomiast znajduje się grobowiec ostatniego właściciela Bonikowa, Alfreda Chłapowskiego – ministra rolnictwa w rządzie Wincentego Witosa, ambasadora Polski w Paryżu, zamordowanego przez hitlerowców 19 lutego 1940 r. w kościańskim więzieniu.
Po Mszy św. nastąpiła prezentacja poszczególnych uczestników spotkania. Wystąpił Chór „Harfa” z Czempina, Chór „Moniuszko” ze Śremu, Mosiński Chór Św. Cecylii i na koniec gospodarz spotkania – Chór „Lutnia” z Kościana.
Następnie śpiewacy i zaproszeni goście przemieścili się do sali Złota Kaczka w Kiełczewie, gdzie burmistrz Kościana podziękował wszystkim za wzruszające przeżycie, za czas poświęcony na przygotowanie poszczególnych utworów.
Przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Ruszkiewicz i burmistrz Maciej Kasprzak wręczyli prezesom i dyrygentom chórów pamiątkowe statuetki i dyplomy.
Za rok organizatorem XII Spotkania Chóralnego będzie Mosiński Chór Kościelny p.w. Św. Cecylii. (red.)
Tagi: Czempiń, Kościan, Mosiński Chór Kościelny, parafia, Śrem