Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 13 lis, 2019 | komentarze 4

Mosiński Budżet Obywatelski 2020

Od 18 listopada do 10 grudnia można będzie zagłosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców gminy Mosina w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Pula środków przeznaczona na realizację BOGM to 300 000 zł. Prezentujemy listę projektów.

Budżet Obywatelski gminy Mosina 2020

Dzisiaj (13 listopada) zakończyły się prace nad weryfikacją wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Gminy Mosina na 2020 rok. Zespół Programowy, który został powołany do oceny merytorycznej i formalnej zadań zgłoszonych do BOGM 2020 zgodnie stwierdził, że wszystkie zadania zgłoszone do tegorocznej edycji mogą zostać poddane głosowaniu.

BUDŻET OBYWATELSKI GMINY MOSINA

Projekty BOGM 2020

 • Modernizacja placu zabaw przy przedszkolu nr 4 w Mosinie
  Projekt będzie obejmował modernizację placu zabaw dla dzieci. Plac zabaw będzie się składał z piaskownic (dodatkowo wyposażonych w tory do zabawy i osłonę cieniującą), huśtawek, zestawu sportowego, zestawu sportowo – edukacyjnego, z strefą bezpiecznego piasku, huśtawek wagowych, dwóch bujaków, karuzeli, ławek z oparciem, koszy na śmieci, tablicy informacyjnej, domku edukacyjnego.
 • Montaż dwóch progów zwalniających prędkość na ulicy Krosińskiej
  Zadanie polega na zamontowaniu dwóch wyspowych progów ograniczających prędkość na ulicy Krosińskiej.
 • Budowa lamp solarnych w Czapurach
  Budowa 22 szt. lamp oświetlenia drogowego w miejscach wskazanych na mapkach z rozmieszczonymi lampami solarnymi. Każda lampa składa się ze słupa oświetleniowego, wysięgnika z oprawą oświetleniową LED o mocy 30-35 W, panelu fotowoltaicznego oraz turbiny wiatrowej
 • Harcerskie fundamenty
  Projekt „Harcerskie fundamenty – remont pomieszczeń na magazyn” dotyczy niezbędnych prac remontowych do organizacji magazynu dla sprzętu edukacyjnego, obozowego i turystycznego, w piwnicach budynku przy ul. Krotowskiego 16.
 • Rowerowy plac zabaw – pumptrack
  Przedmiotem zadania będzie budowa rowerowego placu zabaw zwanego „pumptrack”, składającego się z ze specjalnie ukształtowanego toru jezdnego, na który składać się będą formowane garby, profilowane zakręty oraz niewielkie „hopki”, umożliwiające nieustanną jazdę bez pedałowania i odpychania się od podłoża.
 • Rewitalizacja placu zabaw – Park Ptasi
  Wymiana zużytych urządzeń na nowe, zwiększenie bardzo skromnego asortymentu urządzeń służących dzieciom do zabaw.
 • Utwardzenie ulicy Gruszkowej w Mosinie
  Projekt dotyczy budowy chodnika ostatniej gruntowej części ulicy Gruszkowej o powierzchni ok 140 m2.
 • Nowinki Sportowe
  Budowa boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią, umożliwiająca rozgrywanie dyscyplin typu: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny.
 • Wodo-dzielnia
  Wodo-dzielnia. Zakup i instalacja przy Jadłodzielni pitnika (źródełka) wody miejskiej (bezpłatnej) dla mieszkańców i ich zwierząt.

Które z wymienionych projektów wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie i dlaczego? Zapraszamy do dyskusji.

Szczegóły na temat poszczególnych zadań – tutaj.

BUDŻET OBYWATELSKI GMINY MOSINA - plakat


Czym jest BOGM 2020?

To forma konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu na wskazane przez mieszkańców projekty mieszczące się w kompetencji gminy, o wydatkowaniu których decydują mieszkańcy gminy Mosina poprzez głosowanie. Budżet Obywatelski obejmuje następujące etapy: akcja edukacyjno-promocyjna, zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zadań, weryfikacja i ocena wniosków, promocja zadań, głosowanie mieszkańców na zadania, ogłoszenie zadań do realizacji w następnym roku budżetowym.

Jedna osoba może zgłosić wyłącznie jedno zadanie do BOGM 2020 r. Termin składania wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Mosina 2020 rok upłynął 4 października 2019 r. Zgłaszane zadanie musi być poparte podpisami 20 mieszkańców. Listę poparcia sporządza się w formie dokumentu dwustronnego.

Głosowanie odbywać się będzie w okresie od 18 listopada do 10 grudnia 2019 r. Karty do głosowania dostępne będą na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mosinie, w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim oraz w Gminnym Centrum Informacji, w godzinach urzędowania oraz na stronie internetowej BOGM.

źródło: Urząd Miejski w Mosinie

Kokotek przy ulicy Wawrzyniaka, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Kawka
  środa, 13 lis, 2019, 17:03:46 |

  Zastanawia mnie projekt na wododzielnie. Pomysł fajny tylko czy wystarczająco przemyślany bo jeśli sobie ktoś będzie chciał zatankować za darmo beczkowóz to co wtedy?!

  • Gość
   środa, 13 lis, 2019, 17:58:47 |

   Miejskie poidełka to już standard,a Ty dzielisz włos na czworo!

 • Kada
  środa, 13 lis, 2019, 21:25:27 |

  Myślę że wszystkie projekty są godne uwagi i dla każdego coś innego jest ważniejsze. Szkoda tylko, że musimy wybierać pomiędzy projektami, które po prostu powinny być zrealizowane wszystkie.

 • Polak Mały
  piątek, 15 lis, 2019, 13:46:31 |

  Osobiście jestem załamy wczorajszym spektaklem podczas specjalnej sesji rady miejskiej. Kabaret niekompetencji ze strony burmistrza, który zmusza radnych do głosowania nad projektem uchwały, z którym nie mogli się nawet zapoznać i Pani skarbnik, która na większość pytań nie znała odpowiedzi lub co rusz się myliła (a zarabia chyba najwięcej w urzędzie)… Zagubienie radnych w sumach było tak duże, że już chyba sami nie wiedzieli o co chodzi z tą uchwałą. Co ciekawe od pierwszych minut dało się wyczuć, że grupa bardziej myślących radnych aktywnie się temu przeciwstawia – utyskiwali na sposób procedowania, brak czasu na dyskusję, na niedokładność danych – cała reszta nawet nie pisnęła, jakby ich to nie obchodziło lub co gorsza jakby stanowili jeden obóz z burmistrzem (jeden z uczestników zarzucił burmistrzowi potajemne schadzki z radnymi i rozgrywanie uchwał pod stołem).
  Podsumowując – projekt uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej został zatwierdzony w ciągu 3 godzin chaosu, finansowej gmatwaniny i ludzkiej niekompetencji. Nie wróży to dobrze naszej gminie!

Skomentuj