Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 6 maj, 2019 | komentarzy 5

Świętowaliśmy rocznicę Majowej Konstytucji

W piątek uczciliśmy w Mosinie 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym samym czasie, na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch uczestniczył w uroczystościach Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie.

W 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Mosinie w uroczystości z tej okazji udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele mosińskich samorządowców, instytucji, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańców.

 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Mosinie

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uroczystości w Mosinie dot. Dariusz Madej

Tradycyjnie, przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się manifestacja patriotyczna z udziałem Oddziału Reprezentacyjnego Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Delegacje złożyły pod pomnikiem Naczelnika Kościuszki symboliczne wiązanki kwiatów, a do zebranych przemówił Zastępca Burmistrza Gminy Mosina Tomasz Łukowiak. Po uroczystym przemarszu uczestników uroczystości, poprowadzonym przez Mosińską Orkiestrę Dętej do kościoła pw. św. Mikołaja w Mosinie, odprawiona została tu msza św. w intencji Ojczyzny.

manifestacja patriotyczna z udziałem Oddziału Reprezentacyjnego Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich

manifestacja patriotyczna z udziałem Oddziału Reprezentacyjnego Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich fot. Dariusz Madej

przemarsz uczestników uroczystości, poprowadzony przez Mosińską Orkiestrę Dętej do kościoła pw. św. Mikołaja w Mosinie

przemarsz uczestników uroczystości, poprowadzony przez Mosińską Orkiestrę Dętej do kościoła pw. św. Mikołaja w Mosinie fot. Dariusz Madej

W tym samym dniu – dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch wziął udział w uroczystościach rocznicowych w Warszawie, na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Agata i Andrzej Duda w towarzystwie Burmistrza Mosiny, Przemysława Mielocha

Agata i Andrzej Duda w towarzystwie Burmistrza Mosiny, Przemysława Mielocha

W Warszawie  Burmistrz uczestniczył w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, z udziałem pary prezydenckiej i najwyższych władz państwowych, odprawionej w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Przemysław Mieloch był również gościem uroczystości na Placu Zamkowym i Zamku Królewskim w Warszawie, a także defilady wojskowej  „Silni w sojuszach”, zorganizowanej z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej.

Relacja z uroczystości w Warszawie na Placu Zamkowym na stronie Prezydent.pl

defilada wojskowa „Silni w sojuszach”

defilada wojskowa „Silni w sojuszach”

Ustawa Rządowa przyjęta przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r., pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja, wprowadzała Polskę do grona państw oświeconych. Uchwalone zmiany ustrojowe nie zdążyły jednak zakorzenić się w polskim systemie politycznym. Przekreśliła je Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 Maja była jednak wielkim osiągnięciem polskiego narodu pragnącego zachować niezależność państwową i na zawsze zmieniła oblicze Rzeczypospolitej.

Kopia Konstytucji 3 maja eksponowana w Sali Senatorskiej

Kopia Konstytucji 3 maja eksponowana w Sali Senatorskiej źródło: wikipedia

W czasie rozbiorów Konstytucja była symbolem dążeń do odzyskania niepodległości. W tamtym czasie dla wielu Polaków rocznica jej uchwalenia było okazją do manifestowania patriotyzmu. W II Rzeczypospolitej, stała się oficjalnie narodowym świętem. O majowej Konstytucji pamiętali Polacy w mrocznych latach okupacji, nie rezygnując z walki o wolność Ojczyzny. Po wojnie ostatni raz obchodzono to święto w 1946 roku. Przywrócono je oficjalnie dopiero w roku 1990.

J. Nowaczyk

Fot.  Przemysław Mieloch, Dariusz Madej.

źródło: mosina.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • A.
  poniedziałek, 6 maj, 2019, 20:36:02 |

  Pan Hrabia do stolycy sie ogrzac pojechal. A wieza na Pozegowie jak sie waliła tak sie wali dalej…

 • lol
  poniedziałek, 6 maj, 2019, 23:08:28 |

  Nadęty jakoś tak, jakby chciał przed kolejnego szefa się wysunąć… W końcu ma wprawę. A wieża? Niech się tym martwi któryś zastępca.

 • Gość
  poniedziałek, 13 maj, 2019, 19:52:37 |

  Nawet się uśmiechnąć nie potrafi…

 • z Krosna
  poniedziałek, 13 maj, 2019, 23:03:56 |

  Czym niby miałby to zrobić? To, co nam służy między innymi do wyrażania empatii, tutaj używane jest wyłącznie do pochłaniania pokarmu i składania kłamliwych deklaracji. Ludzkiego oblicza tam nie znajdziesz niestety… nawet nie warto tego szukać.

 • Vox populi
  poniedziałek, 13 maj, 2019, 23:08:22 |

  Absolutnie nie pasuje do towarzystwa prezydenta i jego małżonki.

Skomentuj