Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 27 lut, 2020 | komentarze 3

„Pani nie jest łatwo” – powołano nowego skarbnika

Z ostatniej chwili: Monika Cynka zostanie nowym skarbnikiem gminy Mosina. Zajęła ona miejsce Pani Marii Borowiak, wieloletniej głównej księgowej w naszym samorządzie.

Rada Miejska w Mosinie powołała nowego skarbnika Gminy Mosina

Głosowanie nad powołaniem skarbnika poprzedziła krótka „wywiadówka”, podczas której radni zadawali pytania przyszłej Pani skarbnik. Kilku radnych ubolewało, że nie miało wcześniej możliwości odbycia rozmowy z Panią Moniką Cynka, udało im się to dopiero podczas dzisiejszej sesji. Podczas rozmowy, radny Jan Marciniak stwierdził humorystycznie „Nie jest Pani łatwo” co dotyczyło wielu trudnych pytań, na jakie musiała odpowiedzieć. Stwierdzenie to być może dotyczyło też przyszłej współpracy z Radą Miejską oraz bardzo skomplikowanej i niełatwej pracy, jaką jest zarządzanie finansami gminy Mosina.

12 głosami za, Rada Miejska w Mosinie podjęła projekt uchwały w sprawie powołania nowego skarbnika. Po zakończonym głosowaniu odbyła się krótka uroczystość.

głosowanie w sprawie powołała Skarbnika Gminy Mosina

głosowanie w sprawie powołała Skarbnika Gminy Mosina

Tatiana Monika Cynka skarbnik Gminy Mosina

Kandydatura została wyłoniona w ramach przeprowadzonego naboru kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze skarbnika Gminy Mosina. Celem przeprowadzonego naboru było wyłonienie kandydata, który w sposób sumienny, z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym zapewni realizację zadań, jakie są powierzone na tym stanowisku.

Wybrana kandydatka spełniła wymagania formalne i niezbędne określone w ogłoszeniu o naborze. Wykazała się odpowiednimi kwalifikacjami, a przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna z zakresu przepisów wskazanych w ogłoszeniu o naborze pozwoliła ocenić wiedzę niezbędną do prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków. Kandydatka uzyskała największą ilość punktów spośród wszystkich kandydatów – średnia 48,3 pkt (na 50 pkt możliwych do zdobycia).

– Zdaję sobie sprawę z tego jak ważną kwestią jest wybór osoby, której powierza się pieczę nad finansami Gminy i jaka odpowiedzialność wiąże się z podjęciem takiej decyzji. Biorąc jednak pod uwagę doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne chciałbym zarekomendować Państwu na stanowisko skarbnika Gminy Mosina kandydaturę Pani Tatiany Cynka. Pani Tatiana Cynka większą część swojego życia przepracowała w jednostkach sektora finansów publicznych. Przeszła wszelkie szczeble kariery zawodowej, poczynając od referenta księgowego do głównego księgowego, którego funkcję, pracując w jednostce organizacyjnej Starostwa Poznańskiego, pełniła przez 16 lat. Na przestrzeni tego okresu jej zaangażowanie oraz uczciwość w realizacji obowiązków byty dostrzegane przez ponad 40 różnego rodzaju kontroli, które weryfikowały jakość jej pracy. Byli wśród nich między innymi kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej. – napisał burmistrz Gminy Mosina, Przemysław Mieloch.

– Żadna z nich nie stwierdziła naruszenia dyscypliny finansów publicznych, co wskazuje na wysokie kompetencje prezentowanej przeze mnie kandydatki oraz daje gwarancję i perspektywy dobrej pracy. Pani Tatiana Cynka ukończyła ekonomiczne studia magisterskie ze specjalizacją: finanse i rachunkowość przedsiębiorstw. Pisząc pracę magisterską i dzieląc się w niej własnym obserwacjami z zakresu możliwości generowania informacji z sprawozdawczości finansowej jednostek sektora finansów publicznych ustanowiła, w opinii prof. Aldony Kameli Sowińskiej, byłej Minister Skarbu Państwa, precedens. Mianowicie jako pierwszy student studiów zaocznych pracę magisterską przedstawiła na poziomie doktoratu. Na tym nie poprzestała. Jest to osoba, która przez cały okres swojej pracy doskonaliła swoje kwalifikacje oraz umiejętności zawodowe. Dziś pracuje w wydziale finansów jednego z samorządów w Wielkopolsce, gdzie zajmuje się koordynowaniem funkcjonowania placówek oświatowych w zakresie ich sprawozdawczości oraz płynności finansowej. Wartość roczna planu wydatków tych jednostek pokrywa się z tegoroczną wysokością wydatków gminy Mosina. Jestem przekonany, że w sposób godny zastąpi ustępującą Panią Marię Borowiak. – dodaje burmistrz Gminy Mosina, Przemysław Mieloch.

Obecnie trwa sesja Rady Miejskiej w Mosinie. Porządek obrad oraz projekty uchwał czy wyniki głosowania możemy zobaczyć tutaj.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 19:47:28 |

  Rzetelniej: nie zajęła, a zajmie od 1 marca miejsce p. Borowiak

  ehhh, prawdziwa gazeta i dziennikarze

 • Magda
  czwartek, 27 lut, 2020, 19:56:41 |

  Myślę, że nowa Pani skarbnik nie będzie miała lekkiego życia…

 • mieszkaniec
  piątek, 28 lut, 2020, 8:24:05 |

  Za głosowanie 'wstrzymuję się’ radni powinni dostawać publiczną „chłostę” lub co najmniej mieć odebrane miesięczne pobory. Co to kurcze jest „wstrzymuje się”?
  Jest się albo na tak albo na nie. Jak ktoś jest niezdecydowany to nie powinien się brać za politykowanie, bo „wstrzymuje się” oznacza jedynie, nie mam zdania zależy mi tylko na kasie a niech inni decydują i ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, bo w razie czego to ja się wstrzymałem od głosu

Skomentuj