Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | czwartek, 27 lut, 2020 | komentarze 23

Porozmawiajmy o Gminie Mosina

Wczoraj, 26 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ,,Porozmawiajmy o Gminie Mosina- spotkanie z Radnymi” (okręg – Osiedle nr 3 „Przy Strzelnicy”, Osiedle nr 5 „Nowe Krosno”, Osiedle nr 6 „za Moreną”, Osiedle nr 7 „Nad Jeziorem”). Uczestniczyło w nim ok 30 mieszkańców. Pojawiła się duża grupa osób mieszkających przy ulicy Łaziennej oraz Kanałowej, ponieważ jednym z poruszanych tematów była budowa mostu łączącego ulicę Harcerską z Łazienną.

Organizatorem spotkania był Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie Dominik Michalak wraz z Radnymi: Wiesławą Manią, Małgorzatą Kaptur, Michałem Kleibrem oraz Andrzejem Raźnym.

Udział w spotkaniu wzięli także radni: Marcin Ługawiak, Waldemar Wiązek, Arkadiusz Cebulski, Czesław Tomczak, Jolanta Szymczak oraz samorządowcy poprzednich kadencji: Zygmunt Niemczewski i Witold Wilhelm. Na zaproszenie przybył również Wiceburmistrz Tomasz Łukowiak. Z mieszkańcami głos zabrali także Przewodniczący Osiedla nr 3  ,,Przy Strzelnicy”- Łukasz Grzybak i Przewodniczący Osiedla nr 4 ,, Za Barwą”- Szymon Kazimierski.

ulica Łazienna

Usprawnienie ruchu drogowego

Przedstawione zostały plany dotyczące budowy ,,Czerwonki” z rondem przy skrzyżowaniu ul. Szosa Poznańska i Mocka, Obwodnicy Wschodniej, kilku nowych przepraw mostowych przez kanał Mosiński. Właśnie budowa mostów wzbudziła najwięcej kontrowersji wśród uczestników spotkania. Założeniem Burmistrza Przemysława Mielocha jest rozproszenie ruchu. Ma być on rozładowany na kilka miejsc. Budowa kolejnych mostów ma zmniejszyć ruch na tych już istniejących (przy rynku, za rondem i ul. Lipowej). Mieszkańcy ul. Łaziennej nie popierają budowy mostu w miejscu, gdzie obowiązuje aktualny Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który mówi o ciągu pieszo-rowerowym. Dodatkowym argumentem jest fakt posiadania przez Urząd Miejski dokumentacji kładki pieszo-rowerowej z 2009 roku wraz z pozwoleniem na budowę. Duże zaskoczenie wśród mieszkańców wywołał fakt, że o inicjatywie budowy dowiedzieli się dopiero po publikacji vloga, w którym Burmistrz Tomasz Łukowiak prezentował założenia. Obawiają się zwiększenia ruchu na ich wąskiej, osiedlowej ulicy. W tej sprawie złożyli petycję do Burmistrza. O tym jakie skutki niesie zwiększeniu ruchu na nieprzystosowanej do tego ulicy możemy poczytać m.in. tutaj: Fatalny stan ulicy Tylnej w Krośnie. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad sensem budowy mostu dla pojazdów wielkotonażowych w centrum miasta. Według założeń Burmistrza przejazd ma być dozwolony dla aut do 3,5 tony. Budowa samej kładki pieszo-rowerowej kosztowałaby ok. 1,5 mln złotych bez możliwości uzyskania dofinansowania. Koszt budowy mostu pozwalającego na przejazd samochodów byłby zdecydowanie większy (około 4 milionów), jednak możliwe będzie uzyskanie dotacji.

obwodnica i most

Mapa z układem komunikacyjnym, przeprawą mostową na ul.Harcerskiej i naniesioną obwodnicą.

ul. Łazienna - w miejscu tym planowana jest budowa mostu, mieszkańcy ulicy nie popierają tej inwestycji

ul. Łazienna widok na Kanał Mosiński (w tym miejscu planowana jest budowa mostu)

ul. Łazienna - w miejscu tym planowana jest budowa mostu, mieszkańcy ulicy nie popierają tej inwestycji

ul. Łazienna – w miejscu tym planowana jest budowa mostu, mieszkańcy ulicy nie popierają tej inwestycji

Analiza Ruchu

Przed rozpoczęciem prac budowlanych planuje się wykonanie dokładnej analizy ruchu, która pozwoli lepiej ocenić czy planowane inwestycje faktycznie przyczynią się do usprawnienia przejazdu przez nasze miasto. Badaniem ma zająć się BIT Sp. j. czyli Biuro Inżynierii Transportu, Pracownia Projektowa w Poznaniu. Taką analizę wykonuje się zazwyczaj jesienią lub wiosną, wtedy można otrzymać najbardziej rzetelne wyniki. Burmistrzowi zależy aby przeprowadzić badania na wiosnę i ten fakt zdziwił większość mieszkańców, którzy domagali się jednoznacznej odpowiedzi czy Gmina w swoich działaniach kieruje się analizą potoku ruchu czy intuicją. Wnioskiem tej dyskusji był postulat o wstrzymanie się z podjęciem prac projektowych do momentu uzyskania analiz, z uwzględnieniem rozwiązań dla całego miasta.

Park Strzelnica

Podczas spotkania poruszono także temat modernizacji Parku Strzelnica przy ulicy Leszczyńskiej w Mosinie. Gmina uzyskała dofinansowanie na modernizację parku. Projekt jest także gotowy. Mieszkańcy obawiają się, że pojawienie się utwardzonych ścieżek i asfaltu będzie miało zły wpływ na roślinność, będzie konieczna wycinka drzew. Cała inwestycja również budzi wiele wątpliwości mieszkańców. Czy taka forma przebudowy to najlepsze rozwiązanie?

 

Żelazny temat – pływalnia 

Szacuje się, że koszt budowy obiektu wyniesie ok. 25 mln zł. Póki co są to tylko koszty orientacyjne, dokładniejsze poznamy po wygranym przetargu. Ten jednak nie został jeszcze powołany, ponieważ nie wyłoniono prezesa spółki zajmującej się budową pływalni. Swoją kandydaturę można zgłaszać do końca tego tygodnia, a w marcu będą ogłoszone wyniki. Po powołaniu prezesa spółki będzie można ustanowić przetarg. Radni są przychylni inwestycji jednak zgodnie twierdzą, że nie za wszelką cenę.

Basen w Mosinie - projekt, wizualizacja

Basen w Mosinie – wizualizacja

Wasze komentarze (23)

 • mieszkaniec
  czwartek, 27 lut, 2020, 15:11:49 |

  Ja przepraszam bardzo, ale takie inicjatywy powinny być rozgłoszone. O spotkaniu dowiaduje się dopiero z gazety. To jest nie w porządku, bo osoby będące na takim zebraniu mogą przedstawiać tylko jeden z wielu punktów widzenia, przez co wyciągane na nim wnioski mogą być wypaczone względem ogółu. :/

  • Gość
   czwartek, 27 lut, 2020, 19:02:44 |

   Polecam polubić na facebooku fanpage p. Dominika Michalaka, fb tej gazety, Rada Miejska, Czas Mosiny, ttvi Mosina, Łukasz Kasprowicz itp. tam jest najwięcej informacji o wydarzeniach, które nie są organizowane przez urząd. Pozdrawiam.

   • Gość
    niedziela, 1 mar, 2020, 2:02:06 |

    Nie każdy jest „fanem” facezbuka..można żyć bez tego !

    • xyz
     niedziela, 1 mar, 2020, 10:19:47 |

     Coś kosztem czegoś. Niektórzy nie są nawet fanem „internetów”, więc po co narzekać, przecież nikt ni zabrania :-)

    • ixi
     poniedziałek, 2 mar, 2020, 13:20:43 |

     Ba, można być fanem FB ale szczerze nie przepadać za wymienionymi powyżej, wiec dlaczego miałoby się ich obserwować?

     • Andrzej
      poniedziałek, 2 mar, 2020, 14:01:44 |

      Ixi to już Twój problem. Obserwuj Mielocha, tam najwięcej obiektywnych tematów

   • mieszkaniec
    poniedziałek, 2 mar, 2020, 13:19:26 |

    Oglądaliście może film „Autostopem przez galaktykę”?
    Tam jest też taka scena (czasy mniej więcej obecne), gdzie mają wyburzyć Ziemię pod trasę szybkiego ruchu, a gdy ludzie się pytają dlaczego ich nikt nie poinformował o tym, to kosmici odparli że plany były przez 50 lat wyłożone na Alfa Centauri i nikt z nas nie oprotestował ich.

    Twoja odpowiedź ma podobny poziom absurdu.

 • lel
  czwartek, 27 lut, 2020, 16:08:32 |

  Pływalnia – serio, jest to ostatnia rzecz z powyższej listy jaka powinna powstać (co nie znaczy że i na nią nie przyjdzie kiedyś czas). Mosina w pierwszej kolejności potrzebuje obwodnic i poprawy komunikacji miejskiej, a dopiero potem tak drogich frykasów jak basen, do którego i tak rok rocznie trzeba będzie dokładać, bo to nie jest coś co jest tanie w utrzymaniu, nie oszukujmy się :)

  • mieszkaniec
   poniedziałek, 2 mar, 2020, 8:59:29 |

   Przepraszam bardzo, a drogi i obwodnice od kiedy to same się bilansują? To jest dopiero inwestycja droga w utrzymaniu i tak naprawdę poprawia komfort nielicznym.

 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 16:35:24 |

  Ci którzy są przeciwni „przebudowy” Strzelnicy powinni się chociaż kilka razy w miesiącu przejść tym lasem zwłaszcza w okresie kiedy są ulewne deszcze i „ścieżki” są nie do przebrnięcia / przepłynięcia. Chodzę tamtędy codziennie, dwa razy, conajmniej od 10 lat… Jest to duży skrót dla mieszkańców, gdzie nie trzeba iść ścieżką rowerową na Leszczyńskiej (a dużo osób tak robi) czy stuletnim chodnikiem po drugiej stronie ulicy, a przyjemniej jest iść chodnikiem na Strzeleckiej będzie oświetlenie, kamery, ławki będzie ładniej, chyba tego chcemy. Szkoda tych drzew, ale może w końcu będzie to park, a nie las typu syf i podejrzani ludzie

  • konrad
   czwartek, 27 lut, 2020, 17:31:01 |

   nikt nie podważał konieczności utwardzenia ścieżek, a jedynie wybraną w SIWZ technologię: asfaltowa nawierzchnia dla rowerzystów i kostka brukowa dla pieszych. W takich przestrzeniach stosuje sie zupełnie inne rozwiązania gwarantujące przepuszczalność i stabilność. Wykonanie takiej nawierzchni z podbudowa betonową źle rokuje drzewom, to było przedmiotem krytyki…

   • Gość
    czwartek, 27 lut, 2020, 19:04:24 |

    Czyli co? będzie budowane, czy nie będzie?

    • konrad
     czwartek, 27 lut, 2020, 20:45:45 |

     decyzja zapadła, przetarg został zakończony, wykonawca wybrany…

 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 19:18:54 |

  Mieszkańcy każdej ulicy będą się sprzeciwiać budowie czegokolwiek w obrębie ich domów, czy to będzie most, pływalnia, skatepark, wiadukt, obwodnica. Już niejeden był komentarz: nie budujmy mostu ze Strzeleckiej na Wiejską w Krosinku, bo TAM PRZECIEŻ JEST SZKOŁA i dzieci BIEGAJĄ, nie budujmy mostu na Łaziennej, bo mieszkańcy są przyzwyczajeni do ciszy, spokoju i dziur na swojej drodze. Zaraz nie będzie można przebudować Sowinieckiej, bo tam też jest szkoła i dzieci, i rodzice, którzy nie umieją jeździć. Najlepiej wszędzie progi zwalniające postawić i światła (np. przy wyjeździe z tunelu w stronę Mosiny – na prawdę śmiech na sali, osoba która poruszyła ten temat powinna zapaść się pod ziemię). Nie umiesz jeździć, zachować się na drodze, ocenić ryzyka, nie wiesz co to ograniczone zaufanie to nawet nie wychodź z domu, bo przez takie osoby, które jeżdżą tylko do kościoła lub jak lekko popada deszcz czy zrobi się -3 to trzęsą gaciami i same problemy :) i o pieszych też mówię, świętych krowach oczywiście :)

 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 19:52:58 |

  Park strzelnica to nie park tylko stan umyslu

 • Mosinianka
  czwartek, 27 lut, 2020, 20:15:12 |

  A ja cały czas się zastanawiam którędy dokładnie ma iść wschodnia obwodnica Mosiny. Nie ma żadnej dokładnej i czytelnej mapki z planami.

 • Mieszkanka
  czwartek, 27 lut, 2020, 21:13:42 |

  Most w na ul lipowej ma ograniczenie do 15t. Niestety codziennie jak odwoze dziecko do przedszkola widze tiry ktore przejezdzaja przez ten most. Zglaszanie na policje nic nie daje.
  Może zamiast basenu gmina powinna zajac sie drogami bo wolaja o pomste do nieba.

  • Tak jest
   piątek, 28 lut, 2020, 14:31:15 |

   Powinno być ograniczenie do 3,5 T to policja łatwo by mogło to wyegzekwować. Poza tym ta zwężka na moście to nieporozumienie przy tym ruchu – samochody, piesi i rowerzyści naraz a kładki nadal nie widać.

 • Gość
  czwartek, 27 lut, 2020, 22:52:05 |

  Tylko, że jak gmina zajmie się drogami i basen pójdzie jeszcze bardziej w odstawkę to znów bedzie: BASEN miał być, a nie drogi. I tak koło się zamyka. Nie wszystkim się dogodzi. A jak zaczną już te drogi budować to mieszkańcy mogą mieć jakieś „ale”, dlaczego chodnik po tej stronie a nie tamtej, dlaczego bez ścieżki dla rowerów, dlaczego ta ulica a nie tamta. Ciemnogród mosiński wita.

  • Nowy
   niedziela, 1 mar, 2020, 1:05:04 |

   Dlatego, jak już się coś zaczęło, decyzję podjęto to trzeba to zakończyć.

  • Gość
   niedziela, 1 mar, 2020, 2:08:40 |

   Basen to zbytek.Najpierw porządne drogi i chodniki/ścieżki rowerowe.Już niedawno za 1.5 mlm zł zrobiono park pośrodku niczego.

   • mieszkaniec
    poniedziałek, 2 mar, 2020, 9:02:18 |

    Drogi i ścieżki rowerowe to zbytek, niech ludzie pieszo chodzą. Najpierw basen i zadbanie o zdrowie i kondycje dzieci.

 • Gość
  niedziela, 1 mar, 2020, 2:06:30 |

  Można zrobić ładny park ale nie zabetonowując wszystko na ament! A zamiast durnej i drogiej pływalni zrobić porządne drogi i chodniki w mieście !

Skomentuj