Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Wojtek Pierzchalski | piątek, 9 paź, 2020 | komentarzy 16

Wątpliwa rozbudowa drogi Mosina-Żabinko. Obchodzenie prawa po mosińsku, ciąg dalszy

Gmina chce rozbudować drogę Mosina-Żabinko. Próbuje to zrobić niezgodnie z przepisami. Wiele wskazuje na to, że na rozbudowę drogi, wraz ze ścieżką rowerową i kanalizacją, przyjdzie mieszkańcom jeszcze poczekać.

11 sierpnia na posiedzeniu gminnej komisji inwestycji, ochrony środowiska i bezpieczeństwa urzędnicy przedstawili radnym projekt uchwały dotyczący obrębów geodezyjnych. Tereny objęte obrębem Sowiniec miały zostać przyłączone do obrębów Żabinko i Mosina. Łącznie „przeniesionych” miało zostać ponad 360 hektarów ziemi, głównie lasów.

Znów przeszkodziło ujęcie

Powód takich zmian? Rozporządzenie RZGW określające tereny ochrony ujęcia wody pitnej Mosina-Krajkowo. Dokument bowiem zakazuje zmian przeznaczenia gruntów m.in. w obrębie Sowiniec. Właśnie w granicach tego obszaru gmina zaplanowała rozbudowę drogi Mosina-Żabinko wraz z budową ścieżki rowerowej i kanalizacji. To wymagałoby zmiany przeznaczenia gruntów, na co nie pozwala rozporządzenie. Gmina postanowiła zatem zmienić obszary geodezyjne, tak by nie łamać przepisów, tylko je obejść.

– Literalne odczytywanie rozporządzenia może nam zablokować wszystko w gminie. Łącznie z dobudowaniem dodatkowego pokoju w domu. Nic nie będzie można zrobić, jeśli literalnie będą czytane przepisy rozporządzenia. Te zapisy nie były dosłownie czytane do momentu, gdy wyszła sprawa budowy w Krajkowie – grzmiał na posiedzeniu komisji burmistrz Przemysław Mieloch. – Jeżeli organa będą tak literalnie czytały te dokumenty [rozporządzenie – red.], to nic nie będzie można zrobić – dodał burmistrz.

Wątpliwości co do zmian obrębów wyraził radny Roman Kolankiewicz. – My teraz próbujemy zmienić rozporządzenie RZGW. Nie zgadzam się ze sposobem takiego działania. Chcemy od tyłu podważyć rozporządzenie, przez sprytne dzielenie terenów – mówił radny Kolankiewicz. – Jeśli mam poprzeć ten projekt, chciałbym, żebyśmy otrzymali opinię RZGW na temat tej uchwały. Chcę mieć pewność, że to za czym głosuję jest zgodne z prawem – dodał radny. Jego wniosek o zwrócenie się do Wód Polskich [zastąpiły w 2018 r. RZGW – red.], o opinię na temat projektów uchwał, przepadł.

Postępowanie władz dziwi także w obliczu negatywnej oceny środowiskowej dla rozbudowy drogi Mosina-Żabinko. Decyzję odmowną w sprawie tej inwestycji wydała… gmina, po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zapytaliśmy się na posiedzeniu komisji o ten dokument. –W ramach rozbudowy drogi, część gruntów leśnych miało być włączonych do pasa drogowego. Rozporządzenie mówi, że grunty rolne i leśne w obrębie Sowiniec nie mogą zostać zmienione na inne.  RDOŚ bardzo literalnie podszedł do zapisów rozporządzenia, dlatego opinia była negatywna – tłumaczył zastępca burmistrza Adam Ejchorst.

Mimo to, projekty uchwał zakładające zmianę obrębów geodezyjnych uzyskały poparcie radnych. Za zmianami głosowało dziesięciu, wstrzymało się trzech, przeciwko był jedynie radny Kolankiewicz.

Droga Mosina - Żabinko

Krótkie życie gminnych inicjatyw

Już na drugi dzień po posiedzeniu komisji, do mosińskiego urzędu przyszło pismo Aquanet. W nim spółka wodociągowa skrytykowała plany gminy dotyczące zmian w obrębach. – Pozytywne zaopiniowanie przez gminę (…) zmian w zakresie granic obrębów ewidencyjnych nie uwzględnia przepisów ww. rozporządzenia [rozporządzenie ustanawiające strefę ochronną ujęcia – red.] – brzmi fragment pisma Aquanet, które trafiło do gminy.

Po tym stanowisku spółki wodociągowej, projekty uchwał o zmianie obrębów geodezyjnych zniknęły z planów pracy Rady Miejskiej. – W związku z powyższą wiadomością mailową, Burmistrz Gminy Mosina złożył wniosek o wycofanie wymienionych wyżej projektów uchwał z porządku obrad XXXI sesji Rady Miejskiej – przekazuje nam Joanna Nowaczyk z urzędu w Mosinie.

Prawie dwa miesiące później, 1 października odbyło się spotkanie pomiędzy burmistrzem Przemysławem Mielochem z przedstawicielami Zarządu Dróg Powiatowych i Aquanet. Dotyczyło między innymi modernizacji drogi Mosina-Żabinko. – Obecnie czekamy, aż gmina dokończy swoją inicjatywę zmiany obrębu Sowiniec na obręb Żabinko. Spółka Aquanet zobowiązała się sprawdzić to rozwiązanie pod względem prawnym – mówi Katarzyna Fertsch, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Wszystkie strony nadal czekają na stanowisko Aquanet. Wszystko jednak wskazuje, że nie należy się spodziewać w najbliższym czasie rozbudowy drogi Mosina-Żabinko i budowy ścieżki rowerowej. – Ze względu na trwającą procedurę dotyczącą modyfikacji obrębu Sowiniec, po ukończeniu której będzie możliwe staranie się o uzyskanie decyzji środowiskowej, w projekcie planu finansowego na 2021 rok Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu nie zostaną zabezpieczone środku związane z budową ścieżki rowerowej. Zabezpieczymy pieniądze tylko na opracowanie dokumentacji technicznej – tłumaczy Katarzyna Fertsch z ZDP.

Na komisji zostały przedstawione dwa projekty zakładające zmiany obrębów geodezyjnych. Jeden miał umożliwić budowę ścieżki rowerowej wraz z kanalizacją wzdłuż drogi Mosina-Żabinko. Drugi natomiast zakładał zmiany, które pozwoliłyby na budowę tzw. wschodniej obwodnicy Mosiny. Czy w kontekście problemów ze zmianami obrębów, budowa obwodnicy może okazać się niemożliwa? Zapytaliśmy o to w urzędzie, jednak otrzymaliśmy wyjaśnienia dotyczące jedynie drogi Mosina-Żabinko. Czekamy na informacje w kontekście obwodnicy.

Krajkowo, Sowiniec - tablica zielona umiejscowiona w Mosinie

Wasze komentarze (16)

 • Gość
  piątek, 9 paź, 2020, 17:42:20 |

  „Próbuje to zrobić niezgodnie z przepisami…”
  kilka zdań później
  „Gmina postanowiła zatem zmienić obszary geodezyjne, tak by nie łamać przepisów, tylko je obejść.”
  Gdzie tu logika autora artykułu??

  Ogl to Gmina chce budowy, powiat także, ale tylko Aquanet się nie zgadza i wszystko blokuje? Tak w skrócie?

  • kro
   sobota, 10 paź, 2020, 1:33:11 |

   Obchodzenie przepisów to postępowanie niezgodne z przepisami, czyli ich łamanie. Pokrętna to logika, ale jednak to jakaś logika. W skrócie to z artykułu wnika, że ZDP też nie chce i RDOŚ tez jest przeciwko, ale trzeba wskazać jakąś sierotkę, czytaj winnego. Proste? Wystarczająco skrótowo>

 • orient
  piątek, 9 paź, 2020, 17:52:41 |

  Tak w skrócie to ciekawe rzeczy się w tej naszej gminie dzieją, i bardzie dobrze, że ktoś postanowił o tym pisać.

  • eva
   sobota, 10 paź, 2020, 1:34:39 |

   Im więcej, tym lepiej. Dobrze, że komuś się chce wszystkie te matactwa opisać. Czekamy na więcej.

 • Postronny
  piątek, 9 paź, 2020, 18:34:41 |

  Szczerze? Wasza gmina ma nieźle przerąbane. Z jednej strony Aquanet a z drugiej WPN. Obie instytucje bardzo ważne, ale zrobić coś w tej Mosinie graniczy z organizacyjnym cudem i nieludzką cierpliwością. Założę się że jak już się kiedyś uda i będzie szansa zbudować te obwodnice to albo jeden albo drugi podmiot będzie miał coś przeciwko i tak czy siak nic z tego nie wyjdzie. Dwa w jednym – i błogosławieństwo i przekleństwo. Trochę zazdroszczę, ale jednak bardziej współczuję.

  • ARab
   piątek, 9 paź, 2020, 20:48:18 |

   Tak jak mówisz, tylko warto dodać, że z racji strefy ujęcia wody Mosina otrzymuje też sporo kasy do budżetu z tytułu dzierżawy nieruchomości. To, że kasy tej nie jesteśmy w stanie wydać, co się wiąże właśnie ze wskazanymi przez Ciebie problemami to już temat na inną dyskusję. Jedno jest pewne, dużo pieniędzy idzie też tutaj w błoto poprzez nieumiejętny zarządzanie, czego przykładów znajdziesz multum, choćby na tej stronie. No ale kto bogatemu zabroni budować chociażby kolejny budynek urzędu albo cisnąć szmal na propagandę sukcesu, zamiast zrobić coś dla mieszkańców.

  • antychryst
   sobota, 10 paź, 2020, 1:40:09 |

   Umiejętności organizacyjne i negocjacyjne są pożądane, czy wręcz niezbędne, jak się chce zarządzać czymś takim, jak gmina. Do tego potrzebna jest jeszcze elementarna uczciwość i prawdziwa troska o mieszkańców, a nie tylko niczym nieposkromiona potrzeba autoreklamy. WPN to skarb. Nie można wszystkich niepowodzeń przerzucać na innych. Ja nie współczuję, ja potepiam.

 • BuBu
  piątek, 9 paź, 2020, 20:52:23 |

  Trochę to wszystko zagmatwane dla zwykłego „Kowalskiego” – bo tylko wszędzie przepisy i procedury…ale z drugiej strony może trzeba spojrzeć na temat szerzej, że ujęcie służy także mieszkańcom Gminy Mosina i dobrze, że woda póki co jest. Jak coraz częściej słyszy się, że klimat tak się zmienia, że i wody może niedługo zabraknąć to może tym bardziej trzeba dbać i pielęgnować to co się ma…nawet przy wielu ograniczeniach i wyrzeczeniach!

  • kinga
   sobota, 10 paź, 2020, 1:42:16 |

   Pełna zgoda !!!

  • an
   sobota, 10 paź, 2020, 1:43:50 |

   Pełna zgoda !!

 • Piotr
  piątek, 9 paź, 2020, 22:41:43 |

  Aquanet jest typową monopolistyczną mafią, która żeruje na naszej gminie dzięki jednej umowie, która daje jej prawo do blokowania wszystkiego co im się podoba. Bierze wodę z ziem gminy i dyktuje nam NAJWYŻSZE stawki za wodę i kanalizę w całym powiecie. Droga Mosina-Żabinko potrzebuję ścieżki rowerowej jak najprędzej, gdyż jeździ tamtędy bardzo dużo rowerzystów, a na tym odcinku nie ma nawet pobocza, żeby w razie czego zjechać. Ten odcinek to dramat. A jak Gmina chce coś z tym zrobić, to jak zwykle pojawia się mafią Aquanetowska i wszystko blokuje. Aquanet rządzi naszą Gminą. Jesteśmy kupieni przez Spółkę, drodzy mieszkańcy…

  • BuBu
   sobota, 10 paź, 2020, 0:09:09 |

   Z tego co się orientuję cena za wodę jest wszędzie taka sama, tylko stawki za ścieki się różnią..? To fakt, że Aquanet dyktuje pewne warunki, ale jakby zapytać mieszkańców co woleliby mieć w przyszłości ścieżkę rowerową czy wodę..? Nigdy się wszystkim nie dogodzi…

  • antychryst
   sobota, 10 paź, 2020, 1:49:19 |

   Co to za bzdury z tą mafią i cyniczne wprowadzanie ludzi w błąd. Woda to dobro narodowe, a nie gminne i należy chronić jej zasoby, póki jeszcze są. Z tymi stawkami to też ściema nieogarniętej władzy.

  • kudoz
   sobota, 10 paź, 2020, 13:29:32 |

   Piotr nie antagonizuj gminy i Aquanetu, bo bez niego byscie nie ujechali w ogóle. Wstyd tak na nich ciągle psioczyć. Robią dla gminy też wiele dobrego, ale jak wam wygodnie, to łup w Aquanet. Bądź co bądź Aquanet MUSI chronić ujęcie wody. Ta mafia, żerowanie, woda z ziem gminy ??? dyktuje stawki .. w całym powiecie. DOŚĆ TEJ DEMAGOGII

 • Tuńczyk
  sobota, 10 paź, 2020, 10:06:17 |

  To najgorsza kadencja w historii naszego miasta.

 • lama
  czwartek, 19 lis, 2020, 19:02:47 |

  Czytając komentarze-wniosek,budowa ścieżki rowerowej Mosina-Żabinko będzie miała wpływ na jakość wody a nie daj boże wpłynie na jej brak…..
  Leczcie się!!!!
  A aquanet w tej kwestii wypad!!!

Skomentuj