T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Wojtek Pierzchalski | wtorek, 31 mar, 2020 |

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Rząd wprowadza kolejne zmiany

Na wtorkowej konferencji premier ogłosił zaostrzenie zasad obowiązujących w czasie epidemii. – Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności – powiedział Mateusz Morawiecki.

W zeszłym tygodniu Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią. W ciepły weekend jednak na spacerach znów były tłumy, a kolejki w marketach budowlanych nie zmniejszyły się. W ostatnich dniach w Polsce bardzo szybko rośnie liczba zarażonych, na dziś to 2132 osoby i 31 ofiar śmiertelnych. Dlatego rząd idzie krok dalej i wprowadza nowe restrykcyjne zasady poruszania się czy robienia zakupów.

Nowe ograniczenia

Nowa zasada dystansu społecznego to od dzisiaj 2 metry, nie tak jak wcześniej 1,5 metra. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteśmy rodzicem i pod opieką mamy dziecko poniżej 18 roku życia. Wtedy 2 metry nie muszą być zachowane. To samo dotyczy opieki nad osobą niepełnosprawną.

gov.pl/koronawirus

Kolejne obostrzenia dotyczą rekreacji. Ograniczony zostanie dostęp do parków, bulwarów, promenad i innych terenów wypoczynkowych. Wyłączone z ruchu zostają także rowery miejskie. – Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze, jak powinniśmy – powiedział premier.

Nowe ograniczenia dotkną amatorów kwarantannowych remontów. A tych w ostatnich tygodniach nie brakowało, w marketach budowlanych były tłumy. Dlatego pozostaną zamknięte w weekendy. Zamknięte zostają też zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu czy piercingu. W sklepach spożywczych, na pocztach czy aptekach wprowadzono limity w ilości osób, które jednocześnie mogą w nich przebywać.

I tak w spożywczym mogą maksymalnie przebywać 3 osoby na jedną otwartą kasę. To znaczy, że jeśli w sklepie są otwarte 3 kasy, w środku w jednym czasie może znajdować się 9 osób. Taki sam limit obowiązuje na targowiskach. Na poczcie limit zmniejszono do dwóch osób na okienko. Dodatkowo, wchodząc do sklepu mamy obowiązek robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Maseczki na razie nie są obowiązkowe. –Musimy zastosować rygory sanitarne – będziemy kontrolowali i egzekwowali te wymogi. Będziemy prosili Państwową Inspekcję Pracy o sprawdzanie, czy te wymogi są respektowane. – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

gov.pl/koronawirus

Sklepy, drogerie i apteki od 10:00 do 12:00 będą dostępne jedynie dla osób w wieku 65+. Są to specjalne godziny, w których sklepy są dla seniorów. W innych godzinach też mogą zrobić zakupy, jednak zaleca się zrobienie tego właśnie w czasie tych dwóch godzin. – Chcemy tymi regulacjami ograniczyć stykanie się starszych z nosicielami koronawirusa – mówi premier.

Obostrzenia dotyczą też hoteli i innych miejsc noclegowych. Wszystkie zostają zamknięte dla gości. Wyjątkiem są pobyty służbowe. Każdy, kto teraz przebywa w hotelu musi się z niego wymeldować do 2 kwietnia. Odłożone w czasie zostają także wszystkie zabiegi rehabilitacyjne oprócz tych, które są niezbędne ze względu na stan zdrowia.

gov.pl/koronawirus

I na koniec, obowiązkowa kwarantanna również dla domowników każdego, kto zostanie nią objęty po 1 kwietnia. Wprowadzono również obowiązek dezynfekcji dystrybutorów na stacjach benzynowych i terminali płatniczych. Wszystkie obostrzenia wchodzą w życie od 1 kwietnia na dwa tygodnie. Należy jednak się liczyć z tym, że będą one wciąż zaostrzane i rozszerzane na inne aspekty dnia codziennego.

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Skomentuj