aplikacja ebok - aquanet

Jan Bylczyński | piątek, 22 Maj, 2020 | komentarzy 11

Zakazy jazdy. Policja poucza rowerzystów.

– Może zechcecie Państwo zająć się tematem dyskryminacji turystów rowerowych na terenie WPNu. – napisał do redakcji Czytelnik.

Postanowiliśmy sprawdzić temat u “źródła”. Sytuację zamknięcia szlaku rowerowego wyjaśnił nam dr inż. Rafał Kurczewski z-ca dyrektora ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 z Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Dyskryminacja turystów rowerowych w WPN – list do redakcji

We wtorek otrzymaliśmy list od Czytelnika, który wskazuje nam problem zamknięcia odcinka szlaku rowerowego nad Jeziorem Góreckim.

– Dziś spotkałem nowo zamontowany znak/piktogram “zakaz wjazdu rowerów” (metal, beton – “super” w PN) przy głazie Franciszka Ratajczaka (dukt Pożegowo – Górka). W niedziele w owym miejscu patrol na quadach, policjant i żandarm wojskowy pouczali o rzekomym zakazie jazdy rowerem – policjant interpretował, że znak szlaku turystycznego czerwonego jest równoważny z zakazem jazdy rowerem po nim. Jako, że jeżdżę po WPN pewnie z 35 lat, przejrzałem dostępny regulamin WPNu i skierowałem zapytanie e-mailem do Straży Parku – odpowiedzi nie otrzymałem ale znak/piktogram się pojawił prawdopodobnie dziś [19.05. – przyp. red.]. – napisał do redakcji Czytelnik GMP.

zakaz jazdy dla rowerów WPN

Takie zakazy jazdy dla rowerów pojawiły się na terenie WPN fot. Czytelnik GMP

– Jaki jest sens tego zakazu? Dlaczego WPN dyskryminuje turystów rowerowych ograniczając im dostęp do tak urokliwej trasy, której stan techniczny w żadnym miejscu nie uniemożliwia jazdy rowerem. A na odcinku tym można spotkać od lat rowerzystów od lat 3 do 100… Jeszcze kilka lat temu WPN przyjmował rowerzystów – Rajdy Radia Merkury, zawody MTB Gogola, dziś wprowadza niezrozumiałe restrykcje, wręcz dyskryminacje. – dodaje Czytelnik.

Czytelnik skierował również list do dyrekcji WPN, którego fragment publikujemy poniżej:

(…) Prosiłbym o jednoznaczną odpowiedź dotyczącą dzisiejszej działalności dwuosobowego patrolu na quadach (policjant+ żandarm ) w WPN – pouczania rowerzystów na skrzyżowaniu duktu leśnego Mosina/Pożegowo – Górka – Trzebaw ze szlakiem czerwonym do Jeziora Góreckiego i niebieskim do jeziora Kociołek. Patrol ów, a konkretnie policjant pouczał rowerzystów, że zakazane jest poruszanie się rowerem ścieżkami oznaczonymi znakami szlaku turystycznego pieszego. Moim zdaniem park powinien skierować swoje działania wobec parkowania aut w WPNie, oraz łamania rzeczywistych przepisów obowiązujących na terenie WPNu. A nie kierować swoje działania przeciwko rowerzystom przy moim zdaniem wątpliwych podstawach prawnych. – napisał w liście do WPN.

“Wielu, bijąc rekordy prędkości, staje się realnym zagrożeniem dla innych osób.”

Skierowaliśmy zapytanie do dyrekcji WPN. Wątpliwości rozwiał nam Rafał Kurczewski z Wielkopolskiego Parku Narodowego, który wyjaśnił, czym zakaz jest spowodowany.

– Odpowiadając na Pańskie zapytanie informujemy, że szlak, który wskazuje Pan w swoim piśmie nigdy nie był i nie jest trasą rowerową. Szlaki WPN są znakowane wg wytycznych PTTK, które dla każdego rodzaju szlaków ma własny, jednolity system znaków. W omawianym miejscu przebiega więc czerwony szlak turystyki pieszej. Biegnie tędy również fragment dydaktycznej ścieżki geologicznej „Na tropach lądolodu”. Znaczne nasilenie się ruchu rowerowego, który odbiegł już niestety bardzo od pierwotnego turystyczno-rekreacyjnego charakteru, generuje różnego rodzaju problemy. Duża część rowerzystów nie przyjeżdża w celach zwiedzania, podziwiania czy obserwowania przyrody Parku, traktuje go jedynie, jako miejsce wyczynowego treningu sportowego. Skutkuje to nie tylko wjeżdżaniem na szlaki przeznaczone dla ruchu pieszego, ale również zjeżdżaniem z wyznaczonych tras, tworzeniem tzw. „dzikich tras” czy „skoczni”. Naruszane są w ten sposób nawet obszary ochrony ścisłej, jak choćby Grabina im. Prof. A. Wodziczko, gdzie w zeszłym roku również interweniowała policja. Wielu, bijąc rekordy prędkości, staje się realnym zagrożeniem dla innych osób. Otrzymujemy szereg skarg na rowerzystów od turystów pieszych, spacerujących właśnie po czerwonym szlaku wokół jeziora Góreckiego, który jest jednym z najpopularniejszych a zarazem najciekawszych widokowo szlaków pieszych WPN. Jednocześnie, alternatywnie przygotowano dla turystów rowerowych szlak rowerowy od parkingu Jeziory do Pierścienia dookoła Poznania, by można było minąć ten newralgiczny fragment. Warto też podkreślić, że na terenie Parku jest ok 100 km szlaków rowerowych, więcej niż pieszych, których jest ok 80 km. – odpowiedział na pytania redakcji dr inż. Rafał Kurczewski z-ca dyrektora ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 z Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Wielkopolski Park Narodowy - szlak nad jeziorem Góreckim WPN

Wielkopolski Park Narodowy – szlak nad jeziorem Góreckim

W dyskusjach w internecie, jak również w listach skierowanych do dyrekcji WPN pojawia się wiele głosów na temat zachowania niektórych rowerzystów, którzy stwarzają niebezpieczeństwo wśród turystów poruszających się pieszo. Oto przykładowa wypowiedź jednego z internautów:

– Ja też lubię jeździć po WPN rowerem ale jednak te argumenty trochę do mnie trafiają. Ja regularnie biegam po WPN (3-4 dni w tygodniu) i niestety jest naprawdę niebezpieczne. Kilka razy o mało nie zostałem staranowany przez rozpędzonych rowerzystów, którzy wyskoczyli naprzeciwko mnie. Tam teren jest nierówny, czasami zdarza się, że rowerzystę czy pieszego można zobaczyć w ostatniej chwili. Szkoda taki teren zamykać dla rowerzystów. Tylko wymagałoby to trochę odpowiedzialności od rowerzystów a nie każdy z tego co widzę jeździ tam turystycznie. W weekend na Góreckim jest naprawdę duży ruch.

Aktualizacja

W związku z zainteresowaniem naszych Czytelników publikujemy mapę ze szlakami pieszymi i rowerowym na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego:

szlaki piesze i rowerowe na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

szlaki piesze i rowerowe na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego – po kliknięciu mapa dobrej jakości w wersji pdf

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.8/10 (Głosujących: 5)
Zakazy jazdy. Policja poucza rowerzystów., 9.8 out of 10 based on 5 ratings

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Komentarze (11)

 • labradorex
  piątek, 22 Maj, 2020, 13:30:52 |

  Czepiają sie rowerów, a aut przy tym głazie w tygodniu zaparkowanych mnóstwo. A to przeciez samo serce WPNu ! Od kiedy do WPu moża wjezdzać autem, pomijając parkingi przy tej nieszczęsnej trasie Grajzerówce.?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +15 (Głosujących: 17)
 • as
  piątek, 22 Maj, 2020, 13:32:40 |

  Na grajzerówke wieczorem wyślijcie patrol policji z radarami i alkotestami i narkotestami a nie szukacie afery wsród rowerzystów. Tam auta gnają po 150 km/h na prostych odcinkach !

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +12 (Głosujących: 18)
  • Gość
   niedziela, 24 Maj, 2020, 10:21:08 |

   Nie tylko na greisserówce łamią przepisy, tylko praktycznie na każdej drodze.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • Krzysztof
  piątek, 22 Maj, 2020, 13:37:34 |

  Mi bardzo przeszkadzają piesi na pętlach rowerowych.
  Prosiłbym o taki sam znak z zakazem wstępu pieszym
  – bądźmy konsekwentni!
  (Mam nadzieję że czytający rozumieją sarkazm)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +15 (Głosujących: 19)
 • piątek, 22 Maj, 2020, 15:05:57 |

  W związku z zainteresowaniem naszych Czytelników publikujemy mapę ze szlakami pieszymi i rowerowym na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

  VN:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 6)
  • labradorex
   piątek, 22 Maj, 2020, 16:41:44 |

   NIc nie widać na tej mapie, zwłaszcza szlaki rowerowe są ledwo widoczne, i to tylko w niektórych miejscach. Ani to powiekszyć ani nic.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +10 (Głosujących: 10)
   • yok
    sobota, 23 Maj, 2020, 19:55:51 |

    bzdura z tymi szlakami rowerowymi, bo to ogólnodostepne drogi dla samochodów.
    Skoro te szlaki są niby rowerowe, to skąd się tam biorą samochody i piesi?
    Rowerzyści z pieszymi sie lubią, a patałachy z WPN nie rozumieją, że pola należy wreszcie zalesić, a drogi zwęzić tak aby auta wreszcie nie miały wjazdu.
    Ta dyrekcja wie tylko jak kase robić na zrywce drewna,

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +8 (Głosujących: 8)
 • Czesław
  piątek, 22 Maj, 2020, 17:39:54 |

  Jeżeli taki zakaz już mam miejsce, to może warto byłoby ustawić uchwyty do zapięć rowerowych, żeby taki turysta na rowerze mógł bezpiecznie zostawić rower i obejrzeć miejsce, które go interesuje. Tutaj pojawia się problem, że wielu przybywa do WPN np. z Poznania na rowerze, i dobrze. Tylko jak ma taka osoba zwiedzić wiele interesujących miejsc, gdy nie można się tam poruszać na rowerze. Chyba, że można go prowadzić, ale w praktyce policja zinterpretuje to tak, że skończy się i tak mandatem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +15 (Głosujących: 15)
 • Cykloturysta
  sobota, 23 Maj, 2020, 8:42:39 |

  I wszystko byłoby zgodne z prawem gdyby piktogram był znakiem drogowym B-9. Do tego znaku należy się stosować. A piktogram niczego nie zabrania. Nie ma żadnych podstaw prawnych aby go respektować. Jednak trzeba mieć też na względzie to, że jest to Park Narodowy i tutaj mogą być odpowiednie zapisy w regulaminie. Jeśli dane miejsce będzie np. Rezerwatem – to tutaj nie można już bezkarnie jechać rowerem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +8 (Głosujących: 8)
 • ja
  sobota, 23 Maj, 2020, 11:32:31 |

  Niestety WPN nie przepada w/g mnie za osobami które chcą skozystać z jego uroków. Świadczą o tym m.in rozpadające się ławki przy “grajzerówce” i nad j.jarosławieckim. Brak koszy na śmieci na szlakach.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +9 (Głosujących: 9)
 • dawno....
  sobota, 23 Maj, 2020, 14:45:04 |

  Dawno! dawno nie spotkałem się z tak idiotycznym podejściem do natury i chęci jazdy rowerem…
  To już zakrawa na kpinę lekko powiedziane… wpn to jakiś obóz? oni są dla nas! a nie my dla nich!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +11 (Głosujących: 11)

Skomentuj