Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | środa, 20 paź, 2021 |

Czy każdy z nas może hodować alpaki?

Wyglądają na pogodne zwierzęta o uśmiechniętych pyszczkach. Nowe hodowle alpak coraz częściej pojawiają się na mapie Polski. Czy rzeczywiście w bezpieczny sposób można spędzać czas z tymi zwierzętami? Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej i głównie zamieszkują wysokie Andy między innymi tereny Chile, Peru i Boliwii. Zostały udomowione kilka tysięcy lat temu, ale największą popularność zyskały za czasów Inków. Niestety w wyniku Hiszpańskich podbojów gatunek prawie wymarł. Doceniono je ponownie w XIX wieku, ze względu na walory wełny alpak i rozpoczęto światowy eksport.

W ostatnim czasie w Polsce przybywa alpakariów, gdzie można spędzać czas z tymi zwierzętami. Na popularności zyskuje także alpakoterapia będąca odmianą zooterapii, która wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych.

– Wystarczy spojrzeć na alpaki. Są to wiecznie uśmiechnięte, mięciutkie pluszaki, które posiadają łagodne usposobienie – w tak entuzjastyczny sposób opowiada o swoim stadku gość audycji –  Paweł Bochenek, właściciel Alpakaro.

Paweł Bochenek - właściciel hodowli alpak - Alpakaro

Paweł Bochenek – właściciel hodowli alpak – Alpakaro

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji:

Napisano przez Weronika Zwierzchowska opublikowano w kategorii Aktualności, Audycje, Blog

Tagi: , ,

Skomentuj