Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Redakcja GMP | środa, 7 gru, 2022 | komentarzy 28

Nadgorliwa skrupulatność. Decyzją magistratu zniknęła świąteczna ozdoba

W niedzielę 4 grudnia mieszkańcy Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy” w Mosinie, jak co roku, pochwalili się świąteczną iluminacją. Podczas niesprzyjającej pogody, społecznicy postawili sztuczną choinkę na skwerze przy ulicy Strzeleckiej. Niestety, w świąteczne przygotowania wmieszali się urzędnicy, którzy w trybie pilnym nakazali rozbiórkę ozdób.

– Jest i ona! Niestety w tym roku, ze względu na wysokie ceny prądu i konieczne oszczędności nie mogła stanąć tradycyjnie przy szkole. Ale na szybko udało się znaleźć nową lokalizację. W mrozie i śniegu, ale daliśmy radę – pochwalili się kilka dni temu w mediach społecznościowych mieszkańcy Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy” w Mosinie.

Zbliżają się święta, czas w którym miasta i wsie mienią się choinkowymi lampkami i innym ozdobami świątecznymi. Dla aktywnych mieszkańców mosińskiego osiedla, historia jak wiele innych. – Niestety… Aktywność społeczna przegrała z machiną urzędniczą, w której zawsze papier ważniejszy jest, niż ludzie i ich dobre chęci – smucą się społecznicy.

Przewodniczący osiedla otrzymał pismo z datą 7 grudnia, wydane przez referat ochrony środowiska UM w Mosinie, dotyczące pilnego usunięcia iluminacji świetlnej z okolic drzewa na terenie „Mikroparku” przy ul. Strzeleckiej i ul. Chełmońskiego w Mosinie w związku z planowaną na dzień 8 grudnia 2022 r. wymianą brzóz. Podczas rozmowy telefonicznej jeden z przedstawicieli zarządu osiedla przedstawił trzy opcje: prośbę o wskazanie miejsca w mikroparku, w które można przenieść choinkę tak, aby nie kolidowała z planami nasadzeń; posadzenie nowej brzozy 2 metry dalej, by nie kolidowała ze stojącą już choinką; zarząd osiedla zaproponował także, że może we własnym zakresie i na własny koszt posadzić to jedno drzewo po demontażu choinki.

Na reakcję po tej rozmowie nie trzeba było długo czekać – przewodniczący otrzymał wiadomość, która jak grom z jasnego nieba gruchnęła na nich: „W związku z tym, iż nie było wcześniejszych ustaleń z Gminą o ustawieniu iluminacji świetlnej w miejscu publicznym należy ją usunąć w trybie pilnym”. Bynajmniej, nie chodzi tutaj o koszty energii. Te miały zostać pokryte przez prywatną osobę, przy pośrednictwie wspólnoty mieszkaniowej osiedla przy Chełmońskiego.

– Wydawało nam się, że coś co robimy od kilku lat, w ten sam sposób, który dotychczas nikomu nie przeszkadzał i był na początku uzgodniony z gminą wystarczy… Niestety myliliśmy się, nasz błąd. Życzymy naszym urzędnikom, aby byli tak rygorystyczni i działali tak błyskawicznie przy likwidacji samowolek budowlanych, nielegalnych reklam czy banerów, którymi nasza gmina jest upstrzona. Albo żeby tak wzorcowo reagowali na zgłoszenia mieszkańców o tragicznym stanie dróg, połamanych koszach na śmieci, uschniętych drzewach czy zarośniętych pod niebo terenach zielonych – dodają. – Swoją drogą, chyba tylko w Mosinie choinki rozbiera się na ponad 2 tygodnie przed świętami – kończą.

– Choinka przy szkole pojawiała się od kilku lat – tłumaczy Łukasz Grzybak, przewodniczący zarządu Osiedla nr 3. – Za pierwszym razem gmina trochę kręciła nosem, że może za blisko pasa drogowego, ale finalnie wyraziła zgodę i choinka stanęła. W kolejnych latach, lokalizacja i sposób stawiania drzewka się nie zmieniała, więc nie było problemu. Siłą rozpędu nie spodziewaliśmy się, że może nam narobić takich problemów w nowej lokalizacji – dodaje. Przewodniczący przyznaje jednak, że postawieni w ostatniej chwili przed faktem, że nie mogą rozświetlić choinki jak przed laty, pod szkołą, nie wystąpili do urzędu o zgodę na postawienie jej w nowej lokalizacji.

Zawiedzeni mieszkańcy zdecydowali, że więcej nie będą próbowali przeprowadzać podobnych inicjatyw. Informacja, o nakazie usunięcia iluminacji obiegła już media społecznościowe. Niektóre z komentarzy, skierowane w stronę urzędników do przychylnych nie należą:

– Bo nasza gmina jest niezwykle skrupulatna w sprawach błahych, a totalnie bezużyteczna w sprawach poważnych – pisze Pan Przemysław.

– To jest jakaś masakra tylko w Mosinie może tak być,  komu z urzędu przeszkadzała – komentuje Pani Małgorzata

– Zauważyli jak stoi tam choinka to może niech zwrócą uwagę, jak bezsensownie działa tam oświetlenie uliczne? Godzina 15, jasno na dworze, a światła już się świecą … 100 m dalej w kierunku Piaskowej latarnie ledowe też żyją własnym życiem, pisałem maile do UMG niestety ta sprawa ich przerasta – żali się Pan Michał.

Podświetlona ozdoba świąteczna, przed przymusową rozbiórką

Podświetlona ozdoba świąteczna, przed przymusową rozbiórką; fot. Osiedle nr 3 „Przy Strzelnicy

mieszkańcy Osiedla nr 3 "Przy Strzelnicy" w Mosinie w trakcie stawiania choinki

4 grudnia mieszkańcy Osiedla nr 3 „Przy Strzelnicy” w Mosinie postawili choinkę. Niestety, decyzją urzędników musieli w trybie pilnym ją rozebrać; fot. Osiedle nr 3 „Przy Strzelnicy

Rozebrana iluminacja przysporzyła więcej smutku niż radości mieszkańcom

Rozebrana iluminacja przysporzyła więcej smutku niż radości mieszkańcom; fot. Osiedle nr 3 „Przy Strzelnicy”

Nasadzenia brzóz w mikroparku przy Chełmońskiego - 8 grudnia 2022r.

Nasadzenia brzóz w mikroparku przy Chełmońskiego – 8 grudnia 2022r.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (28)

 • Święty Mikolaj
  środa, 7 gru, 2022, 20:12:55 |

  Może niektórzy urzednicy powinni się zastanowić czy swoim zachowaniem nie powielają błędów byłego burmistrza a co za tym idzie, mogą jak on wylecieć na kopach z urzędu ! Kiedyś i na nich może przyjść czas i wtedy ludzie im się odwdzięcza .
  Szanowni decydenci zastanówcie się !

 • Gość
  środa, 7 gru, 2022, 20:18:50 |

  Pisior był, pisior jest, tyle w temacie.

 • Gość
  środa, 7 gru, 2022, 20:32:46 |

  Pewnie mają pod to opinie prawną.

 • Gość
  środa, 7 gru, 2022, 20:47:04 |

  A ja bym chciał wiedzieć, który z urzędników nakazał rozbiorę, bo nawet jeśli papieru nie było istnieje dobro społeczne, zwykła życzliwość i przyzwoitość, tym bardziej, że nie uczuplalo to środków gminnych.

 • Luna
  środa, 7 gru, 2022, 21:06:28 |

  Szkoda, piękna była, komu przeszkadzało? Ktos kiedyś powiedział cytuję „nadgorliwość urzędnika gorsza jest od faszyzmu”.
  W Mosinie nadgorliwość urzędnicza równa się złośliwość.

  Bo to czysta złośliwość była.

 • Gość
  środa, 7 gru, 2022, 22:04:38 |

  Mielony to by kazał aresztować choinkę tak jak rower. Z UM należy usunąć desant ze Śremu.

 • Andrzej Raźny - radny
  środa, 7 gru, 2022, 22:44:12 |

  niestety, jak się okazuje urzędnik magistratu (przez grzeczność nie wymienię personalnie) poczuł się urażony. Oto nikt nie raczył uniżenie zapytać o zgodę. Teraz wytłumaczenie jest takie, że drzewko które znalazło się w środku choinki ma być jutro tj. 8 grudnia br. wymienione na inne. Nasz Zakład Usług Komunalnych dostał na to zlecenie i żaden inny termin nie wchodzi w rachubę. Jest zlecenie i koniec. Taki mosiński „świętojański kwiat paproci” z tego drzewka uczyniono. To bardzo dziwne bo wcześniej, miesiącami, zalegające ten teren uschnięte drzewka czy też chaszcze zarastające ten teren jakoś nie zmobilizowały magistratu i jego urzędnika do jakiegokolwiek działania. Ktoś zapomniał, że urząd i jego urzędnicy są dla obywateli a nie odwrotnie. Wystarczyła by odrobina dobrej woli, której ewidentnie tutaj zabrakło.

  • Gość
   środa, 7 gru, 2022, 22:55:35 |

   Trzeba sprawdzić czy ten urzędnik to nie jakiś członek ferajny Mielocha. Może się temu osobnikowi wydaje, że walcząc z choinką pomści odwołanego w referendum pryncypała. Pamiętamy skowyt rozpaczy jaki był po przegranym referendum.

  • Gość
   czwartek, 8 gru, 2022, 16:42:33 |

   @Andrzej Raźny. Jak tam idzie emisja obligacji przychodowych na budowę basenu?

 • Dorota
  czwartek, 8 gru, 2022, 0:07:07 |

  Jeżeli doszło do złamania obowiązującego prawa karnego albo co gorsze zdrady kraju i złamania konstytucji RP to mam nadzieję że wszyscy odpowiedzialni z magistratu usłyszą zarzuty prokuratorskie i będzie im grozić np: 25 lat więzienia.

  • Gość
   czwartek, 8 gru, 2022, 0:14:04 |

   Dorota, urwałaś się z choinki.

 • Mat
  czwartek, 8 gru, 2022, 7:57:55 |

  Może się nie znam na ogrodnictwie, ale wydaje mi się dziwne, żeby sadzić drzewa w grudniu. Po raz trzeci będą sądzone w tym miejscu duże brzozy. Efekt będzie zapewne jak do tej pory. Lata lecą, a ten nieszczęsny park zamiast być oazą zieleni, ozdobą osiedla, tylko straszy.
  ZUK pewno jeszcze będzie trawę kosił.
  Zamiast doceniać i wspierać takie inicjatywy, rzucą się kłody pod nogi. Brak słów.

 • Mieszkaniec
  czwartek, 8 gru, 2022, 8:14:50 |

  Sprawa tej choinki przypomina trochę akcję zabieranie dekodera strażakom przez (byłego) burmistrza.
  Przysłowie mówi, że ryba psuje się od głowy, ale „usunięcie” tej głowy póki co w samym urzędzie dało niewiele.
  Żeby w tej gminie było w miarę normalnie zmian potrzeba znacznie więcej jak widać…

 • Jars
  czwartek, 8 gru, 2022, 8:42:54 |

  8 grudnia w śniegu jakiś urzędas chce drzewa sadzić? Zimą? Czy tam ktoś kompletnie odleciał? :-)))) Choinka im przeszkadzała? Tego urzędnika który wymyślił jedno i drugie powinno się natychmiast z pracy wyrzucić. To są ludzie którzy pracują za NASZE obywateli tej gminy pieniądze. To my jesteśmy tu pracodawcą.

  • Poncjusz
   czwartek, 8 gru, 2022, 10:33:45 |

   „Syndrom Mielocha” nadal żywy i ma się dobrze.

 • Gość
  czwartek, 8 gru, 2022, 9:51:18 |

  won ze śremiokami!

 • karp
  czwartek, 8 gru, 2022, 10:24:56 |

  Szybkie zlecenie i szybka realizacja.
  Ja już dawno wydałem zlecenie,by pani Prezes ZUK poprawiła oświadczenia majątkowe,a pani Sekretarz zaczęła rzetelnie je badać i jakoś wyrywności w realizacji zlecenia nie widzę.
  Nie ma jej też w przypadku pytań jednego z radnych,kto badał w urzędzie oświadczenia majątkowe i jak badał,że przez lata nie zauważył,że prezes basenu prowadzi działalność gospodarczą.Miałbym też nowe zlecenie dla ZUK,by
  spółka założyła porządną stronę bip,bo ta która jest to pic na wodę i fotomontaż.Niech ZUK i PUK publikują na tej stronie wszelkie zamówienia
  i wszystkie zlecenia z UM Mosina.

 • karp
  czwartek, 8 gru, 2022, 11:27:13 |

  @Pełniący funkcję burmistrza Marcin Lis
  Proszę pamiętać,że do pana obowiązków należy nadzór właścicielski nad spółkami.W Mosinie do tej pory tego nie było i dlatego prezesi spółek urwali się z choinki,a niektórzy nawet zerwali się ze smyczy.Słusznie odwołany w referendum burmistrz Natenczas zapłacił podwójną gażę radom nadzorczym spółek,by nie zajmowały się nadzorem nad spółkami i jako historyk przeszedł do historii.Za jego kadencji jedyny prezes,który sygnalizował nieprawidłowości w postaci
  „nadmiernego parowania paliwa z dystrybutorów”został natychmiast odwołany.Proszę nie walczyć z choinką,lecz z tymi którzy urwali się z choinki.

  • Gość
   czwartek, 8 gru, 2022, 13:10:54 |

   Pierwsze potknięcie tymczasowego.

  • Gość
   czwartek, 8 gru, 2022, 14:51:10 |

   Nowy burmistrz musi mieć dużo uczciwej energii i przewodzić zmianom. Inaczej zginie.

 • boże
  czwartek, 8 gru, 2022, 12:18:14 |

  Ten urzędnik ma imię i nazwisko. Nie jest anonimowy. Może zacznijcie publikować KTO wydał decyzję, bo nie urząd tylko konkretna osoba!

  • Gość
   czwartek, 8 gru, 2022, 13:09:14 |

   To urząd jako organ wydaje decyzje nie przysłowiowy Jan Kowalskie. Decyzje są wydawane przez burmistrza.

 • karp
  czwartek, 8 gru, 2022, 12:25:13 |
 • Gość
  czwartek, 8 gru, 2022, 13:15:29 |

  @karp – co Twoje posty mają wspólnego z choinką? Nie troluj kolejnego artykulu.

 • karp
  czwartek, 8 gru, 2022, 13:29:10 |

  Gość nie wie co to metafura? :)
  W Mosinie zadomowiła się na dobre dopiewska myśl ogrodnicza.
  Brzozy tylko w grudniu,a iglaki sadzimy tylko w siatkach.
  Tak już było za prezesa Endrju.

 • Gość
  czwartek, 8 gru, 2022, 13:47:02 |

  @karp – piszesz w komentarzach dot. Choinki o oświadczeniach majątkowych, radnych, sekretarz gminy itd. Co to wg Ciebie ma wspolnego z artykułem? :) i jak zwykle napiszesz zapewne tutaj kolejnych 15 postów nie w temacie. Po co to robisz?

 • Gość
  czwartek, 8 gru, 2022, 13:53:40 |

  Karp, dobrze pisze. A ty sam trolujesz i nie w temacie.

 • karp
  czwartek, 8 gru, 2022, 15:02:30 |

  No to wyjaśniam na życzenie.Niewłaściwie przeprowadzone nabory w urzędzie,nieczytelne nominacje prezesów spółek,lipne oświadczenia i brak kontroli nad spółkami dają w rezultacie durne zlecenia i bezmyślne wykonawstwo.To nieprzerwany dotąd ciąg bylejakości skutkuje sadzeniem brzóz w grudniu.Ktoś nie może wykazać się pomyślunkiem,to nie pozostaje mu nic jak tylko wykazać się rozebraniem choinki.
  Jest parę osób,które na każdy temat ani be,ani me,ani kukuryku,ale popełniających posty wyłącznie o karpiu,a temat
  nie jest rybny.Za pieniądze z podatków będziecie mieli tam na wiosnę brzozowe kikuty,bo to nie brzozy pancerne.

Skomentuj