Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 13 kwi, 2023 | 1 Komentarz

Czy w Mosinie powstanie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne?

Od końca stycznia w Mosinie po wielu latach starań funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy (więcej o ŚDS w kwietniowym wydaniu Gazety). Jednak to nie koniec starań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Władze gminy wraz ze Stowarzyszeniem Sami Swoi Niepełnosprawni pojechali na wizytę do Kopojna do Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego.

W województwie wielkopolskim działają już 3 Centra Opiekuńczo – Mieszkalne. Ich działanie polega na wsparciu w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. W takim ośrodku podopieczni mogą niezależnie, samodzielnie i godnie funkcjonować na tyle, na ile pozwala im zdrowie.

Gmina Mosina mogłaby pozyskać dofinansowanie na budowę centrum z programu rządowego realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, adresowanego do samorządów gminnych i terytorialnych.

W Kopojnie, Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne jest zlokalizowane w budynku dawnej szkoły. Z pobytu całodobowego może korzystać tam 14 osób, a 10 osób może korzystać z pobytu dziennego. Stowarzyszenie Sami Swoi Niepełnosprawni wraz z gminą Mosina prowadzi dyskusje na temat utworzenia takiego centrum na terenie gminy.

Jak podje portal mosina.pl: „Rozważmy zlokalizowanie takiego domu blisko centrum miasta. Jesteśmy w trakcie opracowywania programu funkcjonalno-użytkowego dla potencjalnej lokalizacji – mówi Roman Kolankiewicz, Zastępca Burmistrza Gminy Mosina. Jak wyjaśnia dalej, obecnie prowadzone jest rozpoznanie w zakresie potrzeb Centrum i określenia jego przyszłych funkcji, dla których zakładana jest budowa nowego obiektu. – Będziemy się do tego przygotowywać i aplikować o środki z programu Ministerstwa. Chcielibyśmy, żeby jak najszybciej takie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało na terenie naszej gminy – dodaje Roman Kolankiewicz”.

Na razie nie wiadomo kiedy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne mogłoby powstać. Niewątpliwie osób z niepełnosprawnościami przybywa i tworzenie miejsc im adresowanych jest bardzo potrzebne.

Na temat Środowiskowego Domu Samopomocy przeczytacie Państwo w reportażu Weroniki Zwierzchowskiej, opublikowanym w kwietniowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne wewnątrz

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne wewnątrz; Źródło: mosina.pl

Delegacja z gminy Mosina do Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego

Delegacja z gminy Mosina do Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego; Źródło: mosina.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Jarek
    czwartek, 13 kwi, 2023, 13:55:21 |

    Takie miejsce w Mosinie jest potrzebne. I to natychmiast. W Polsce problem ludzi w podeszłym wieku, niepełnosprawnych jest pomijany. A to jest problem który będzie dotyczył w perspektywie czasu KAŻDEGO Z NAS. Jak się pościelesz -tak się wyśpisz.

Skomentuj