Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 10 lut, 2023 | komentarze 4

Wypalał kable w lesie. Został złapany na gorącym uczynku

8 lutego służby otrzymały wezwanie do pożaru lasu na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo. Oprócz strażaków, interweniowały służby leśne i policja, które na gorącym uczynku zatrzymały mężczyznę zajmującego się wypalaniem kabli, celem pozyskania surowców.

Po dojeździe na miejsce, okazało się, że ogień i zadymienie, którego dotyczyło wezwanie, spowodowane były wypalaniem kabli, celem pozyskania miedzi i innych surowców. – W dniu 08.02 o godzinie 22:16 nasze zastępy zostały zaalarmowane do pożaru lasu pomiędzy Pecną a Srockiem – informują strażacy z OSP Pecna. – Po dotarciu stwierdzono, że na miejscu trwa proceder wypalania znacznej ilości kabli. Pożar został ugaszony a „pozyskiwacz miedzi” ujęty i przekazany służbom leśnym Nadleśnictwo Konstantynowo, Lasy Państwowe Konstantynowo oraz Policji – dodają strażacy.

– I tak się kończy szemrany biznes… Nie dość, że działanie nielegalne, to jeszcze bardzo szkodliwe dla lasu – zwracają uwagę leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo.  Jak dodają,  nie jest to pierwsza tego typu akcja na terenie lasów Nadleśnictwa Konstantynowo. Na szczęście do tej pory udało się uniknąć tragedii.

Okazuje się, że pozyskiwanie surowców wtórnych z kabli nie musi wiązać się z ich z wypalaniem. Jak dowiedzieliśmy się od naszych czytelników, w skupie przyjmowane są również te z otuliną. Ponadto surowce z kabli można pozyskać bez ich wypalania, np. przy użyciu zwykłego nożyka. W ten sposób nie narażamy się na wysokie mandaty i nie zanieczyszczamy powietrza trującymi substancjami.

8 lutego, w godzinach wieczornych strażacy otrzymali wezwanie do pożaru lasu. Okazało się, że na miejscu trwał nielegalny proceder wypalania kabli, celem pozyskiwania surowców;

8 lutego, w godzinach wieczornych strażacy otrzymali wezwanie do pożaru lasu; fot. OSP Pecna

Straż pożarna interweniująca przy pożarze spowodowanym wypalaniem kabli

Ogień i zadymienie spowodowane było nielegalnym procederem wypalania kabli, celem pozyskania surowców wtórnych; fot. OSP Pecna

Ugaszone miejsce wypalania kabli na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo

Ugaszone miejsce wypalania kabli na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo; fot. OSP Pecna

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Warto przeczytać
  sobota, 11 lut, 2023, 11:02:06 |

  „Czy ubóstwo czyni ludzi głupszymi?
  utworzone przez Artur Król | lis 13, 2017 | Jakość Życia, Nauka i badania (…)

  „Czemuś biedny? Boś głupi… A czemuś głupi? Boś biedny!” to stare przysłowie często bywa używane jako demonstracja błędu logicznego, próby uzasadnienia tezy przez nią samą.

  Nowe badania zdają się jednak sugerować, że jest w tym powiedzeniu zdumiewający sens.

  Wydaje się, że niedobór pieniędzy może faktycznie prowadzić do obniżenia inteligencji. To z kolei może prowadzić do podejmowania nierozsądnych decyzji, które podtrzymują, lub nawet pogarszają zły stan finansowy danej osoby.

  Badań w temacie jest wiele. Jednym z najbardziej podstawowy był pomiar inteligencji ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, oraz tych samych osób gdy ich finanse się poprawiły (…).

  • Gość
   sobota, 11 lut, 2023, 13:33:49 |

   Dodam jeszcze sprawdzone powiedzenie „ubodzy żyją krócej”

 • Warto przeczytać
  sobota, 11 lut, 2023, 11:09:40 |
 • Gość
  niedziela, 12 lut, 2023, 20:51:18 |

  Instruktaż w artykule dla złodzieji kabli bezcenny. Brawo! :-))

Skomentuj