Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 27 kwi, 2024 |

Kiedy powstanie projekt przebudowy ulic w Rogalinku? Urząd ogłosił kolejny przetarg

Urząd miejski ogłosił kolejne postępowanie przetargowe na przygotowanie projektu budowlanego na przebudowę ulicy Sikorskiego i Podgórnej w Rogalinku. Mieszkańcy Rogalinka o budowę ulicy Sikorskiego walczą od wielu lat. Z powodu przeciągających się procedur wyłonienia firmy projektowej, mieszkańcy będą musieli jeszcze trochę zaczekać na symboliczne wbicie pierwszej łopaty.

Kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej

– Niestety poprzednia próba pozyskania firmy projektowej nie zakończyła się sukcesem. Oferty zbieramy do 17 maja g. 11:00 poprzez platformę zamówień publicznych – informuje magistrat w komunikacie pt. „Projektujemy drogi w Rogalinku” opublikowanym na stronie urzędu.

Jak informowaliśmy w artykule: Epopeja Sikorskiego w Rogalinku, mieszkańcy Rogalinka o budowę ulicy Sikorskiego walczą od wielu lat. W przeszłości powstał już projekt przebudowy, stracił on jednak ważność, a wszelkie plany zawisły na włosku, kiedy nie zamontowano na czas kolektora umożliwiającego odwodnienie ulicy. Na spotkaniu z mieszkańcami w dniu 19 stycznia burmistrz zaproponował rozwiązanie, które nie spotkało się jednak z aprobatą mieszkańców.

Ulica Sikorskiego w Rogalinku to „dziura na dziurze” – tak wypowiadają się o niej mieszkańcy, którzy mają już dość. Zalania po każdych opadach wdzierające się na posesje, brak możliwości przejazdu i wieszające się samochody na bardzo głębokich dziurach to codzienność mieszkania przy jednej z najdłuższych ulic w miejscowości. Remont był obiecywany od 1972 roku, kiedy powstała popularna wówczas restauracja „Skarpa”.

Montaż łącznika kolektora odwadniającego i  zerwana współpraca przez projektanta

Podczas budowy mostu w Rogalinku, na włosku zawisła możliwość zamontowania najważniejszego elementu kolektora deszczowego na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Mostowej. Ze względu na brak porozumienia między Gminą a Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, mieszkańcy obawiali się czy w ogóle dojdzie do inwestycji. Montaż łącznika kolektora deszczowego został przeprowadzony przez firmę Skanska, krótko po zakończeniu budowy mostu. Był to mały etap prac, jednak bez niego nie byłoby możliwości podjęcia dalszych inwestycji. Mieszkańcy wówczas mieli nadzieję, że prace nabiorą tempa, jednak ich nadzieje były złudne. Koszt budowy przekroczył 3 mln złotych.

Liczne projekty, które trafiały do szuflady i nigdy nie doczekały się swojej realizacji przez poprzednich włodarzy gminy nie zaskakują już mieszkańców. Nie inaczej było z projektem przygotowywanym przez firmę wyłonioną 5 lat temu. Przez przeciągające się procedury i opieszałość inwestora projektant wycofał się z realizacji inwestycji.

Jak długo mieszkańcy wytrzymają tę sytuację?

W listopadzie 2023 roku grupa mieszkańców przygotowała pisma do wojewody oraz burmistrza gminy wzywając do podjęcia działań pod widmem blokowania dojazdu do Mosiny, gdyby nie uzyskali odpowiedzi. Skarżyli się na problemy z bezpiecznym poruszaniem się po ulicy osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz dzieci chodzących do szkoły. Jak niejednokrotnie relacjonowały osoby mieszkające przy Sikorskiego – jedyną możliwością wyjścia z domu jest założenie wysokich kaloszy. Inną sprawą są uszkodzenia samochodów. Jazda z prędkością nawet 10 km/h jest niebezpieczna i powoduje liczne usterki, których koszty mieszkańcy muszą ponosić z własnej kieszeni. Interwencyjne równanie, które nie zawsze jest możliwe oraz wypompowywanie wody to rozwiązanie sprawdzające się od opadów do opadów. Czasami oznacza to, że droga jest w miarę przejezdna przez kilka dni.

Czy jest szansa na poprawę sytuacji?

W grudniu 2023 roku burmistrz Dominik Michalak wraz z zastępcami: Romanem Kolankiewiczem i Adamem Ejchorstem odpowiedzieli na prośby mieszkańców i przyjechali do Rogalinka. Spotkała się z nimi część osób zamieszkujących przy ulicy Sikorskiego – około 120 mieszkańców. Burmistrz zadeklarował, że za około 5 lat odbędzie się budowa ulicy.

Ile do tej pory wydano pieniędzy na prace związane z budową ulicy Sikorskiego?

Zapytaliśmy burmistrza Dominika Michalaka o koszty związane z dokumentacją projektową (która uległa przedawnieniu) oraz pracy geodety dotyczące budowy tej ulicy:

– „Informuję, że prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej dla ul. Sikorskiego oraz Podgórnej w części zasadniczej wyniosły łącznie 207 722 zł  tj. 84 230 dla ul. Podgórnej oraz 123 492 dla ul. Sikorskiego (80% kwoty kontraktowej). Dodatkowo prace geodezyjne (do podziałów ZRID) to koszt około 70 000 zł – tłumaczył nam Dominik Michalak. – Projekt budowlany w części zasadniczej zakończył się pod koniec 2020 roku jednak bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wynika z zapisów porozumień, wykonawca już 17 października 2022 roku sygnalizował brak możliwości wykonania umowy (brak pozwoleń i dokumentacji na zrzut wód opadowych, wygaśnięcie uzgodnień z operatorami infrastruktury technicznej etc. ). Wykonawcą dokumentacji była firma MS Biuro Projektowe z Gniezna. Umowa została zakończona w styczniu br.” – odniósł się do chronologii procedowania budowy ulicy Sikorskiego.

Na chwilę obecną, ze względu na przeciągające się procedury wyboru firmy odpowiedzialnej za projekt przebudowy dróg, mieszkańcy będą zmuszeni jeszcze trochę poczekać, zanim zostanie symbolicznie wbita pierwsza łopata.

Protest mieszkańców Rogalinka, którzy domagają się budowy ulicy Sikorskiego,

Protest mieszkańców Rogalinka, od wielu lat domagających się budowy ulicy Sikorskiego w Rogalinku (archiwum)

Ulica Sikorskiego po deszczu; fot. Czytelnik (archiwum)

ulica Sikorskiego w Rogalinku;

ulica Sikorskiego w Rogalinku; fot. UM

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj