Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 25 maj, 2024 | komentarze 3

Wilki w Nadleśnictwie Konstantynowo: naturalni mieszkańcy naszych lasów

Od kilku lat obecność wilków na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo stała się czymś naturalnym i codziennym. Leśnicy z Konstantynowa traktują obecność tych drapieżników jako integralną część ekosystemu i coś „absolutnie naturalnego”.

Wilki pomiędzy Mosiną, Krajkowem a Jaszkowem

Jak zauważają leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo, jedna z wilczych grup rodzinnych szczególnie upodobała sobie lasy pomiędzy Mosiną, Krajkowem a Jaszkowem, gdzie można je regularnie spotkać. Pojedyncze osobniki widywane są sporadycznie w różnych częściach nadleśnictwa, co potwierdza, że wilki zadomowiły się na dobre w tych terenach.

Potężne drapieżniki, a nie maskotki

Leśnicy przypominają, że wilki to nie pluszowe zabawki, z którymi można robić sobie zdjęcia. Są to duże drapieżniki, które potrafią bez trudu upolować dzika czy jelenia. Z tego powodu apelują do wszystkich spacerujących po lasach o trzymanie swoich pupili na smyczy. Ostatnio otrzymano sygnał, że w okolicach Jeziora Lusowskiego podczas spaceru pies został zaatakowany i pokaleczony przez wilka. Choć jak twierdzą leśnicy, trudno jednoznacznie zweryfikować ten przypadek, podkreślają jednak, że takie sytuacje mogą się zdarzyć.

Apel o rozwagę

Leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo apelują o rozwagę i szacunek dla wilczej natury. Wilki, podobnie jak inne dzikie zwierzęta, mają swoje obyczaje i należy je respektować. Obecność wilków w lasach nie powinna być powodem do strachu czy obaw. Ważne jest, aby mieć świadomość ich obecności i zachowywać się odpowiedzialnie podczas leśnych spacerów.

Nie ma potrzeby rezygnowania z aktywności na łonie natury ani zmieniania swoich przyzwyczajeń. Wilki są częścią ekosystemu i ich obecność świadczy o zdrowiu lokalnych lasów. Leśnicy zachęcają do zaakceptowania przyrody takiej, jaka jest, i cieszenia się jej pięknem, pamiętając jednocześnie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy staniesz oko w oko z wilkiem?

Przede wszystkim zachowaj spokój! Nie krzycz, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie rzucaj niczym. Gdy samotny wilk lub wataha wyczuje zapach człowieka na pewno się oddali. Jeśli spotkasz waderę (samica wilka – przyp. red.) ze szczeniętami ostrożnie i powoli idź do tyłu, nie prowokując jej do obrony potomstwa.

Wilcza rodzina

Wilcza rodzina (zdjęcie symboliczne); kadr z filmu SAVE – Wildlife Conservation Fund

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  sobota, 25 maj, 2024, 22:42:19 |

  Do lasu idź z gazem pieprzowym oraz naładowanym paralizatorem !Obywatele posiadający broń ostrą -pistolety i dubeltówki naładowane ! Jak spotkasz wilka rto nie wycofuj się ! Nasz Pan powiedział : czyńcie przyrodę sobie poddaną ! Jeżeli pominiecie moje rady skończycie jako sniadanie u watahy a ekooszołomy będa pisać jak się wycofać jak spotkcie wadere z młodymi….

  3
  21
 • Gość
  niedziela, 26 maj, 2024, 23:08:06 |

  Czy jest tu jakiś moderator w tej gazetce? Żeby posty takich psycholi jak powyżej usuwać. Halo.

  12
  4
 • leśnik
  sobota, 1 cze, 2024, 7:31:14 |

  Jest „pięknie” do czasu gdy wilki nie zagryzą pierwszego człowieka. Oczywiście ten, który poniesie śmierć będzie sam sobie winny, że poszedł do lasu.

  1
  3

Skomentuj