Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | wtorek, 16 sty, 2024 | komentarzy 18

Aquanet: zakończono budowę kanalizacji w Czapurach, Wiórku i Babkach

Spółka Aquanet poinformowała o zakończeniu inwestycji za ponad 72 miliony złotych, związanej z budową kanalizacji sanitarnej we wsi Czapury, Wiórek i Babki oraz ulicy Starołęckiej w Poznaniu. Trwa etap podłączeń do sieci mieszkańców.

1341 przyłączy kanalizacyjnych

Inwestycja obejmowała budowę sieci kanalizacyjnej o łącznej długości 30 km, co stanowi 1341 sztuk przyłączy kanalizacyjnych i 42 ulice we wsiach Czapury, Wiórek i Babki. Budowa obejmowała także powstanie 16 przepompowni ścieków. Koszt inwestycji wyniósł 72 243 064 zł.

– Bardzo trudna inwestycja dobiegła końca – kolejny obszar Gminy Mosina został skanalizowany, w trosce o środowisko – poinformował burmistrz Dominik Michalak. – Zdaje sobie sprawę z trudności poinwestycyjnych, będzie trzeba dużo przepracować by przywrócić poprzedni stan np. nawierzchni, ale warto! – dodał burmistrz.

Informacja rodzi pytania mieszkańców innych ulic i wsi: kiedy my? – Kiedy Osiedle Poznańskie? Co z pozostałą częścią Czapur? Ul. Jagodowa, Jeżynowa, Żurawinowa? – dopytują mieszkańcy. – Kiedy Rogalin? Ścieki z Osiedla Przy Dębach płyną często wartkim strumieniem wzdłuż ulicy Prezydialnej. Trafia to do lasu i wód gruntowych – pyta mieszkanka. – Rogalinek, ul. Brzozowa, brak kanalizacji i wody miejskiej… – pisze kolejny mieszkaniec.

– Co by nie powiedzieć to była wielka inwestycja, trudna, szczególnie w takim terenie i przy takiej zabudowie jak u nas – zwrócił uwagę Pan Henryk. – Organizacja robót nie była zła. Należy się słowo „Dziękujemy” wszystkim realizatorom inwestycji. Z dobrym słowem należy jeszcze pójść do wykonawcy ze spisem usterek, może się coś wskóra. Moim zdaniem nadzór i kontrola powinna być tez ze strony urzędników gminy, a tego nie było. To jest przecież inwestycja na terenie Gminy. Wydaje mi się, że teraz te wszystkie usterki pozostaną jednak na głowie Gminy, musi „to wziąć na klatę”. – dodaje.

O dalsze plany inwestycyjne w gminie zapytaliśmy rzeczniczki spółki, czekamy na odpowiedź.

Zgłoś podłączenie

Teraz trwa proces przyłączania do sieci mieszkańców. Każdy właściciel posesji wykonuje przyłącze we własnym zakresie.

– Po podłączeniu nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej, prosimy o przesłanie pisemnej informacji w tej sprawie, zgodnie z zapisami umowy o odprowadzanie ścieków – informuje Aquanet. – W zgłoszeniu prosimy o podanie stanu wodomierza na dzień podłączenia nieruchomości. W przypadku korzystania z ujęcia własnego wody prosimy o wskazanie liczby osób zamieszkujących posesję. Informacje o podłączeniu posesji do kanalizacji sanitarnej mogą Państwo złożyć pisemnie, drogą e-mailową: klient@aquanet.pl, poprzez wniosek dostępny w EBOK lub pocztą – informuje spółka.

Co istotne dla mieszkańców, informacja o podłączeniu musi zostać przekazana niezwłocznie po zakończeniu prac instalatorskich. – W przypadku, gdy właściciel posesji nie poinformuje spółki o zrzucie ścieków do kanalizacji miejskiej, a taki fakt zostanie stwierdzony w trakcie kontroli sieci systemem wizyjnym, naliczymy opłaty za zrzut ścieków od dnia zakończenia inwestycji – ostrzega Aquanet.

Warunki zawarcia umowy na dostawę wody i odbiór ścieków dostępny na stronie Aquanet.

Więcej w papierowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (18)

 • mieszkaniec
  wtorek, 16 sty, 2024, 15:18:27 |

  „Kolejny obszar Gminy Mosina został skanalizowany”. Pani burmistrzu, kolejny po Pecnej jak rozumiem?

  7
  1
  • Gość
   wtorek, 16 sty, 2024, 16:05:38 |

   W pecnach mam kanalizę od lat

   • Mundury dla osp
    środa, 17 sty, 2024, 10:39:42 |

    W Pecnej OSP ma nowe mundury dzięki Waldemarowi. Waldek jest super! W zamian w ramach wdzięczności druhowie z OSP nie poszli z rodzinami glosować w referendum za odwołaniem arcymędrca Mielonego. To jest fakt. Pecna miała najniższą frekwencję. I nie była to różnicą kilku procent, czyli błąd statystyczny. To była diametralna różnica. Taka moralność. Widać zwierzaki w lesie potrzebowały tego wodociągu. Waldek i Przemek to mają złote serca. Dziubaski moje kochane.

    3
    1
  • Gość
   wtorek, 16 sty, 2024, 16:37:58 |

   Pomyliłeś z wodociągiem do leśnych działek radnego.Kanaliza dopiero w kolejnej kadencji.

   7
   1
 • Gość
  wtorek, 16 sty, 2024, 17:16:13 |

  Szczęśliwiec, niestety nie wszyscy w Pecnej mają tak dobrze. Nadal są ulice które czekają na przyłączenie do kanalizacji

  4
  2
  • Z okolicy
   wtorek, 16 sty, 2024, 17:20:11 |

   Spokojnie, jeszcze trzeba tylko chwilę poczekać na skanalizowane wszystkich leśnych działek znajomków i wytluczniowanie dróg do nich prowadzących. Pocieszę, że takie inwestycje idą szybko.

   6
   1
 • Gość
  wtorek, 16 sty, 2024, 17:34:22 |

  A dlaczego Osiedle Poznańskie w Czapura ch nie ma Kanalizacji niezrozumiałe bo co jak co ale wielkość tego osiedla aż prosi o skanalizowanie i zupełnie nie rozumiem dlaczego go nie objęto inwestycją.

 • Gość
  środa, 17 sty, 2024, 8:54:10 |

  „Ścieki z Osiedla Przy Dębach płyną często wartkim strumieniem wzdłuż ulicy Prezydialnej”, czyżby mieszkańcy nie mieli szczelnych szamb?

  • Gość
   środa, 17 sty, 2024, 10:15:43 |

   Osiedle przy Dębach nie ma szamb. Nie ma też kanalizacji pełnoprawnej. Ma za to ewenement na skalę kraju. Ścieki odprowadzają do sieci rur w ulicach. Jak to się napełni to wypływa studzienką rewizyjną. Tylko jakiś Noblista jest w stanie wytłumaczyć tylko się stało, że Starosta Poznański dał pozwolenie na budowę tych budynków bez szamba, ale jednocześnie bez kanalizacji. To jedna rzecz. Druga to jak głupi musieli być radni tamtej kadencji, kiedy uchwalono plan na budowę osiedla pod Dębami? Oj głupi i to bardzo. Trzecia sprawa to ciekawostka dla czytelników. Przemysław Mieloch chciał dać w niedoszłym studium uwarunkowań status terenów pod zabudowę mieszkaniową kolejnym polom uprawnym za tym osiedlem, czyli na jeszcze większym zadupiu. Dlaczego? W ramach dobrze znanego mu układu korupcji politycznej. Nazywa się to układ przywilej za głos. Ten sam mechanizm co w lesie w Pecnej. Przy tym w Rogalinie akurat się nie udało, bo studium w ogóle nie powstało dla całej gminy. Kto miał być beneficjentem? Mieszkańcy wiedzą.

   5
   2
 • Gość
  środa, 17 sty, 2024, 12:08:40 |

  Nowelizacja ustawy Wody Polskie z lipca 2022 roku narzuca samorządom obowiązek skrupulatnej kontroli prywatnych domów jednorodzinnych.
  Kontrole szamb w Polsce stanowią obecnie priorytetowy obszar działań samorządów.
  Gminom, które nie przestrzegają przepisów i nie sporządzą wymaganego sprawozdania, grozi kara w wysokości 50 tysięcy złotych.

  Przypadku gminy Mosina nawet ustawodawca nie przewidział, nie ma szamb na osiedlu przy dębach, nie ma co sprawdzać atestu, szczelności, czy częstotliwości legalnego wywozu nieczystości płynnych.

 • Płotka
  środa, 17 sty, 2024, 12:21:23 |

  @Gość z godz. 12,08 – czy sam rozumiesz to co napisałeś w ostatnim zdaniu ?

  ,,Przypadku gminy Mosina nawet ustawodawca nie przewidział, nie ma szamb na osiedlu przy dębach, nie ma co sprawdzać atestu, szczelności, czy
  częstotliwości legalnego wywozu nieczystości płynnych.,,

  1
  2
  • Do Płotki
   środa, 17 sty, 2024, 14:22:06 |

   Cytat z komentarza umieszczonego wyżej „Osiedle przy Dębach nie ma szamb. Nie ma też kanalizacji pełnoprawnej. Ma za to ewenement na skalę kraju. Ścieki odprowadzają do sieci rur w ulicach. Jak to się napełni to wypływa studzienką rewizyjną. Tylko jakiś Noblista jest w stanie wytłumaczyć tylko się stało, że Starosta Poznański dał pozwolenie na budowę tych budynków bez szamba, ale jednocześnie bez kanalizacji. To jedna rzecz. Druga to jak głupi musieli być radni tamtej kadencji, kiedy uchwalono plan na budowę osiedla pod Dębami?”

   Ustawodawca narzucając kontrolę szamb nie przewidział sytuacji, jaka ma miejsce w gminie Mosina, czyli brak szamb i nie podłączenie do kanalizacji.

   Czego Płotko nie rozumiesz?

 • Gość
  środa, 17 sty, 2024, 14:42:02 |

  Według szacunków w Polsce ponad 10 milionów Polaków nie jest podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Niestety, większość powstających w nich ścieków trafia w sposób niekontrolowany do środowiska. Potwierdzają to rozmaite raporty, w tym m.in. dokonany przez Najwyższą Izbę Kontroli. z informacji GUS za 2022 r., w Polsce ponad 90 proc. ścieków z szamb trafia w stanie nieoczyszczonym do środowiska. Wynika to z dysproporcji między wodą pobraną przez mieszkańców niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej (ok. 400 mln m sześc.) a ilością ścieków z ich gospodarstw

 • Płotka
  środa, 17 sty, 2024, 14:48:37 |

  @ do Płotki – jaka to jest kanalizacja pełnoprawna ?
  Ścieki są odprowadzane do rur w ulicach ?
  W planie głupi radni pominęli sposób odprowadzania ścieków ?

  Z tego co słyszałem jest tam podobno jakiś zbiornik na ścieki.

  Może ktoś dobrze zorientowany wypowie się w tej sprawie ?

  • Gość
   środa, 17 sty, 2024, 16:45:57 |

   Bardzo ciekawe,też czekam na info z gminy

 • Gość
  czwartek, 18 sty, 2024, 9:32:35 |

  Cytat „Osiedle przy Dębach nie ma szamb. Nie ma też kanalizacji pełnoprawnej. Ma za to ewenement na skalę kraju. Ścieki odprowadzają do sieci rur w ulicach. Jak to się napełni to wypływa studzienką rewizyjną”, czyli trafia w stanie nieoczyszczonym do środowiska. Jak duży musiałby być zbiornik, żeby pomieścił ścieki z całego osiedla i jak często musiałby być opróżniany.
  W zielonej gminie Mosina (hasło z reklam) o środowisko raczej się nie dba, dla przypomnienia kopciuchy w domach komunalnych.
  Tak przy okazji, i ścieki i dym z kopciuchów zatruwają ziemię i wody gruntowe.

 • Gość
  piątek, 19 sty, 2024, 11:09:47 |

  W Dymaczewie Nowym nie ma wodociągu w wielu miejscach a Aquanet blokuje przyłącza. Czy gmina się tym zajmie?

  2
  2

Skomentuj