W Dopiewie odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego króla kurkowego Bractwa Mosińsko-Puszczykowskiego. Zaszczytny tytuł objął Marek Kuźlak o pseudonimie „Wesołek”. Ceremonia miała podniosły charakter, a jej wyjątkowym elementem była obecność Skórzewskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Żołnierza Polskiego, która uświetniła wydarzenie swoją obecnością i oprawą.
Po zaprzysiężeniu nowy król otrzymał unikatową statuetkę Kura – ręcznie wykonaną replikę legendarnego eksponatu znajdującego się od 1562 roku na Wawelu. Krakowski oryginał, uznawany przez znawców kultury i sztuki za najpiękniejszego Kura na świecie, stał się inspiracją dla dzieła przekazanego przez przedstawiciela stowarzyszenia.
Bractwo Mosińsko-Puszczykowskie, pod pełną nazwą „Mosińsko–Puszczykowskie Bractwo Strzeleckie im. dr. Tadeusza Jakubiaka”, zostało reaktywowane w lutym 1997 roku. Imię patrona – ostatniego, wieloletniego Prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP – nosi na cześć jego zasług i pamięci. Dr Jakubiak spoczywa na mosińskim cmentarzu parafialnym, gdzie został pochowany 18 grudnia 1996 roku.
Bractwa Strzeleckie działają na ziemiach polskich od ponad 700 lat. Były to mieszczańskie organizacje, których celem było ćwiczenie się w posługiwaniu bronią, aby w razie potrzeby zbrojnie stanąć w obronie porządku wewnętrznego w mieście, jak i odparcia zagrożenia z zewnątrz.
Mosina może poszczycić się długą i bogatą tradycją strzelecką – pierwsze wzmianki o istnieniu bractwa sięgają 1761 roku. Szczególnie prężnie działało ono w okresie międzywojennym, licząc wówczas 41–50 członków. Do dziś wielu mieszkańców pamięta zielonoświątkowe zawody o tytuł „króla kurkowego”, odbywające się w mosińskiej strzelnicy – obecnie lasku między ulicami Leszczyńską a Strzelecką – a także barwne korowody i inne wydarzenia z życia bractwa.
Współcześnie Bractwo Kurkowe aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i parafialnym. Kultywuje historyczne tradycje i wartości, kierując się starą dewizą: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

