Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 15 mar, 2012 |

Przegląd Kapel Gitarowych Mosina 2012

10 marca w Mosińskim Ośrodku Kultury już po raz trzeci odbył się Przegląd Kapel Gitarowych z Wielkopolski. Przez cały dzień salę główną Ośrodka Kultury wypełniały pasaże dźwięków, mięsiste riffy, wspaniałe solówki, niski growling, wysokie skrzeki i czysty śpiew wokalistów 10 zespołów zakwalifikowanych do konkursu.

Po raz kolejny za organizację przedsięwzięcia odpowiadały: Mosińskie Towarzystwo Gitarowe i Mosiński Ośrodek Kultury. Pomoc nadeszła również od Leszczyńskiego Stowarzyszenia Qltura oraz od sponsorów: Paco Cases i Sklepu Muzycznego Instrumenty.pl Music Store Poznań, które zadbały o nagrody i bardzo dobry backline dla zespołów. Organizatorzy zapewnili również zaplecze gastronomiczne, a sławny już Klub Gitary był przedsmakiem zbliżających się VI Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą

Przez cały luty na przegląd zgłosiło się dwadzieścia osiem zespołów, z których po wstępnych eliminacjach zostało dziesięć. Poziom jaki zaprezentowali muzycy był niezwykle wysoki i jury miało spory problem z wyborem najlepszych. W tym roku zespoły oceniali: Małgorzata Kaczmarek, prezes Fabryki Zespołów (www.fabrykazespolow.pl), która jest także członkiem komisji wybierającej zespoły w Eliminacjach do Przystanku Woodstock, podobnie jak drugi członek komisji Tomasz „Tommy gun” Olszewski – gitarzysta zespołu Titus Tommy Gun. Kolejną sławą, która oceniała muzyków był lider formacji Armia, znany również z Siekiery oraz 2Tm 2-3Tomasz Budzyński. Szeregi jury wspomagali także Sławomir Witkowski – dziennikarz poznańskiego Radia Afera oraz Piotr Klaindszmidt – nauczyciel, muzyk, wokalista i sekretarz Stowarzyszenia Qltura z Leszna.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach triumfatorami zostały zespoły Bustergang oraz K=I=W=I (pierwsza edycja imprezy), oraz Impala i Mystic Circus (druga edycja). Przegląd zaczął się mocnym akcentem, ponieważ jako pierwszy na scenie zaprezentował się poznański zespół Envia – grupa grająca dynamiczny future metal, nie stroniąca od melodii i czystych wokali. Wokalista grupy, który na każdy koncert zakłada charakterystyczną maskę, mógł zapaść w pamięć nie tylko wyśmienitym wokalem, ale także zachowaniem na scenie. Zespół zagrał profesjonalnie i bardzo żywiołowo, a wokalista Envii – Delta, otrzymał nagrodę dla najlepszego głosu imprezy oraz za osobowość III PK.

Kolejnym zespołem był Thermit, którego członkowie zachwycili jury niesamowitym kunsztem gitarowym. Poznaniacy grali tradycyjny trash metal z dodatkami, jednak czuć było w ich muzyce powiew świeżości, a wokalista obdarzony profesjonalnym głosem, potrafił pokazać, że w tym rodzaju muzyki da się jeszcze wiele powiedzieć.

Po dwóch pierwszych zespołach wystąpiły kolejne, które również zwróciły uwagę jury i bardzo podobały się publiczności. Poznański Fontaine i 100Lash zaskoczyli żywiołowością, Camping Hill oraz Absolute Spirit pokazali klasę aranżacyjną, Vicky Blows zachwycili instrumentarium, Zgon tekstami, Cruelty in the Garden brutalnością i wyjątkowo dobrym, jak na gatunek, w którym się poruszają, wokalistą. – Prawdę mówiąc nie mieliśmy tutaj do czynienia ze słabą formacją. Wszystkie pokazały klasę i widać było, że ich występy bardzo spodobały się publiczności – mówił po przeglądzie Tomek Budzyński.

Podobno zawsze obrady jury są burzliwe. Było tak i tym razem, ponieważ oceniający zespoły mieli problem z przyznaniem wyróżnienia, które w ostateczności przypadło zespołowi Thermit, który będziemy mogli usłyszeć podczas Dni Mosiny przed Kobranocką, razem z śremskim zespołem Camping Hill, którego gitarzysta Hubert Błaszczyk otrzymał nagrodę dla najlepszego „wioślarza” imprezy. Jednak w kwestii zwycięstwa jury nie miało wątpliwości. Laureatem został kościański zespół Nawiasemówiąc. Pod progresywną muzykę, ozdobioną pięknymi solówkami, łagodnym śpiewem i melodią, wplótł poezję polskich autorów. A ta wykonana w dość niekonwencjonalny i niecodzienny sposób, najbardziej przypadła do gustu publiczności i oceniającym. Joanna Dudkowska z zespołu Nawiasemówiąc zdobyła także laur dla najlepszego muzyka dzierżącego gitarę basową, a cały zespół otrzymał techniczny case, ufundowany przez firmę Paco Cases oraz, co szczególnie należy podkreślić, możliwość występu podczas VI Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą, gdzie zagrają jako support zespołu Poluzjanci (sobota 21 kwietnia). Najlepszym perkusistą III Przeglądu Kapel Gitarowych w Mosinie został Amadeusz Kazimierczak z zespołu Absolute Spirit.

O 20:00 na scenie pojawił się zespół HOPE, który żywiołowym występem, udowodnił, że dotarcie do półfinału eliminacji najnowszej edycji Przystanku Woodstock nie było przypadkiem, zwłaszcza że pod sceną pojawiły się liczne rzesze fanów śpiewających teksty zespołu i doskonale znające utwory HOPE’a. Cały Ośrodek Kultury na ponad godzinę wypełnił się rewelacyjną muzyką HOPE, a sam koncert był świetnym podsumowaniem III Przeglądu Kapel Gitarowych.

Piotr Mikołajczak

Przegląd Kapel Gitarowych z Wielkopolski Mosina 2012

Przegląd Kapel Gitarowych z Wielkopolski Mosina 2012; fot.K.Leszczyńska-Mikołajczak

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj