Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | środa, 17 paź, 2012 |

Wystawa w Izbie Muzealnej w Mosinie

Zaczarowany świat odległej i nieznanej kultury. Oblicza Irian Jaya w obiektywie Kajetana Gosławskiego na wystawie w Izbie Muzealnej w Mosinie.

Wystawa w Mosinie

Kajetan Gosławski urodził się w Poznaniu. Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi na UAM w Poznaniu. Przez 5 lat był pracownikiem naukowym Polskiej Akademii Nauk. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w szkole średniej. Z zamiłowania jest podróżnikiem, który uwielbia poznawać egzotyczne kraje i ich kulturę, i przyrodę, i ludzi. Był na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jest współautorem przewodnika turystycznego po Singapurze, od 2008 r. prowadzi zajęcia fakultatywne na Wydziale Nauk Społecznych UAM Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu  i na Wydziale Historycznym w Instytucie Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Mieszka w Obornikach, ale czuje się mosiniakiem, bywa tutaj bardzo często. Jego śp. mama art. plastyk Zofia Ulatowska – Gosławska poprzez grupę ceramiczną Angoba od 1984r. była związana z Mosińskim Ośrodkiem Kultury i przez 20 lat bywała tutaj na plenerach ceramicznych.

Wystawa fotografii Kajetana Gosławskiego

W sobotę 15 września tłumy zwiedzających zawitały do Sali Izby Muzealnej na wystawę fotografii Kajetana Gosławskiego, który już po raz siódmy zabrał nas w podróż po dalekich zakątkach świata – tym razem do Nowej Gwinei do Irian Jaya.  Wystawę otworzył dyrektor MOK Marek Dudek, następnie przekazał głos autorowi wystawy, który wprowadził nas w zaczarowany świat odległej i nieznanej kultury oraz obyczajów żyjących tam plemion Korowajów i Danii. Interesującą gawędę ilustrowała wystawa fotografii, do których autor wielokrotnie się odwoływał uświadamiając nam trudy i niebezpieczeństwa wyprawy. To, co skłania go do tak trudnych wypraw, to zainteresowanie plemionami nieskażonymi cywilizacją, żyjącymi wciąż zgodnie z prawami natury. Podkreślał, że powinniśmy sobie zdawać sprawę, że mieszkańcami naszej Ziemi są też ludzie, którzy nie poddali się cywilizacji i nadal sobie świetnie radzą. W Jego wypowiedziach czuje się ogromny szacunek dla odrębności i inności tego świata, którego nie mamy moralnego prawa zmieniać. Wystawie towarzyszy unikatowy katalog ilustrowany zdjęciami z wyprawy, które zobaczymy również na ścianach Izby Muzealnej. Kajetan Gosławski opowiada w nim o swojej wyprawie, o ludziach tam zamieszkujących, ich kulturze, zwierzętach i przyrodzie. Katalog wydany przez Mosiński Ośrodek Kultury można nabyć w cenie 20 złotych w Izbie Muzealnej, nakład nie jest duży, dlatego warto się pośpieszyć, bo wydawnictwo jest bardzo interesujące, szczególnie dla osób lubiących podróże. Wystawę można zwiedzać do 18 listopada, serdecznie zapraszamy.

D.Strzelecka

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.8/10 (Głosujących: 21)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo