Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 17 paź, 2012 |

Wystawa w Izbie Muzealnej w Mosinie

Zaczarowany świat odległej i nieznanej kultury. Oblicza Irian Jaya w obiektywie Kajetana Gosławskiego na wystawie w Izbie Muzealnej w Mosinie.

Kajetan Gosławski urodził się w Poznaniu. Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi na UAM w Poznaniu. Przez 5 lat był pracownikiem naukowym Polskiej Akademii Nauk. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w szkole średniej. Z zamiłowania jest podróżnikiem, który uwielbia poznawać egzotyczne kraje i ich kulturę, i przyrodę, i ludzi. Był na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jest współautorem przewodnika turystycznego po Singapurze, od 2008 r. prowadzi zajęcia fakultatywne na Wydziale Nauk Społecznych UAM Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu  i na Wydziale Historycznym w Instytucie Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Mieszka w Obornikach, ale czuje się mosiniakiem, bywa tutaj bardzo często. Jego śp. mama art. plastyk Zofia Ulatowska – Gosławska poprzez grupę ceramiczną Angoba od 1984r. była związana z Mosińskim Ośrodkiem Kultury i przez 20 lat bywała tutaj na plenerach ceramicznych.

Wystawa fotografii Kajetana Gosławskiego

W sobotę 15 września tłumy zwiedzających zawitały do Sali Izby Muzealnej na wystawę fotografii Kajetana Gosławskiego, który już po raz siódmy zabrał nas w podróż po dalekich zakątkach świata – tym razem do Nowej Gwinei do Irian Jaya.  Wystawę otworzył dyrektor MOK Marek Dudek, następnie przekazał głos autorowi wystawy, który wprowadził nas w zaczarowany świat odległej i nieznanej kultury oraz obyczajów żyjących tam plemion Korowajów i Danii. Interesującą gawędę ilustrowała wystawa fotografii, do których autor wielokrotnie się odwoływał uświadamiając nam trudy i niebezpieczeństwa wyprawy. To, co skłania go do tak trudnych wypraw, to zainteresowanie plemionami nieskażonymi cywilizacją, żyjącymi wciąż zgodnie z prawami natury. Podkreślał, że powinniśmy sobie zdawać sprawę, że mieszkańcami naszej Ziemi są też ludzie, którzy nie poddali się cywilizacji i nadal sobie świetnie radzą. W Jego wypowiedziach czuje się ogromny szacunek dla odrębności i inności tego świata, którego nie mamy moralnego prawa zmieniać. Wystawie towarzyszy unikatowy katalog ilustrowany zdjęciami z wyprawy, które zobaczymy również na ścianach Izby Muzealnej. Kajetan Gosławski opowiada w nim o swojej wyprawie, o ludziach tam zamieszkujących, ich kulturze, zwierzętach i przyrodzie. Katalog wydany przez Mosiński Ośrodek Kultury można nabyć w cenie 20 złotych w Izbie Muzealnej, nakład nie jest duży, dlatego warto się pośpieszyć, bo wydawnictwo jest bardzo interesujące, szczególnie dla osób lubiących podróże. Wystawę można zwiedzać do 18 listopada, serdecznie zapraszamy.

D.Strzelecka

Kajetan Gosławski z dyrektorem MOK - Wystawa Izbie Muzealnej w Mosinie

Kajetan Gosławski z dyrektorem MOK – Wystawa Izbie Muzealnej w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj