T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | czwartek, 15 sie, 2013 |

75 lecie Koła Wędkarzy w Mosinie

 4 sierpnia na rzece Warcie w Sowińcu odbyły się towarzyskie zawody wędkarskie oraz festyn z okazji 75 lecia Koła Nr 27 Mosina Miasto, które mimo przekładanego terminu stały pod znakiem zapytania w związku z utrzymywaniem się wysokiego stanu Warty, a co za tym idzie brakiem dostępu do linii brzegowej.

PZW Mosina

Niedzielny poranek przywitał nas bardzo ciepło niestety w okolicy krążyła burza, która około 9.00 przeszła nad nami. Zawody zostały przerwane, a burza przeczekana, a po kilkunastu minutach nie było już po niej śladu i zawodnicy wrócili na stanowiska. Wędkowanie odbyło się z podziałem na grupy wiekowe Senior i Nestor, w szranki wędkarskich zmagań stanęło 36 zawodników. W kategorii Senior zwycięzcą został Kol. Zalewski Andrzej z wagą 7600 pkt., w kategorii nestor Kol. Górecki Zenon z wagą 3670pkt.

PZW Mosina - 75 lecie

PZW Mosina – 75 lecie

Po zawodach był poczęstunek – grillowana karkówka, grochówka kawa i ciasto. Dodatkową atrakcją był konkurs z nagrodami, strzelanie z wiatrówki do celu, ustawione zostały trzy stanowiska; I treningowe II strzelanie do zapałki III, strzelanie do tarczy na punkty. Festyn trwał do godzin popołudniowych. Wszystkim uczestnikom rozdane zostały koszulki z logo Koła. Przed ogłoszeniem wyników wręczone zostały również pamiątkowe statuetki dla najstarszych członków obecnych na zawodach. Po ogłoszeniu wyników odbyło się wręczenie pucharów dla zwycięzców obu kategorii wiekowych oraz nagród dla wszystkich uczestników.

75 lecie Koła PZW Mosina festyn

75 lecie Koła PZW Mosina festyn

Serdeczne podziękowania dla Zarządu Koła organizatorów i uczestników za wspaniałą organizację i atmosferę.

Wyniki zawodów:

Wyniki: seniorzy: I miejsce Zalewski Andrzej 7600 pkt., II miejsce Kosicki Dawid 6190pkt, III miejsce Jaroszczak Leszek 5040pkt, IV miejsce Nowicki Wojciech 4760pkt, V miejsce Jasiczak Artur 4430pkt

Wyniki nestorzy: I miejsce Górecki Zenon 3670 pkt, II miejsce Zalewski Mateusz 3600pkt, III miejsce Mankiewicz Eugeniusz 3340pkt, IV miejsce Kołodziej Bronisław 2810pkt, V miejsce Zimmer Aleksander 2650pkt

Gratulujemy.

Dominik Maćkowiak PZW Mosina Miasto.

Historia – działalność Koła PZW nr 27 Mosina-Miasto

Jest rok 1938.

Mała miejscowość Mosina, około 20 km od Poznania położona nad Kanałem Obrzańskim niedaleko jego ujścia do rzeki Warty. Piękna okolica wzbogacona urokiem malowniczych jezior Góreckiego, Skrzyneckiego oraz Budzyńskiego, dalej jeziora Łódzko-Dymaczewskie i Witobel, które uzupełniają swym urokiem krajobraz.

Jezioro Góreckie WPN

Jezioro Góreckie WPN

No i sama rzeka Warta po prawym i lewym brzegu swego koryta otoczona pięknymi stawami, które świadczą o jej panowaniu przed laty. Dalej piękne Dęby Rogalińskie, które liczą sobie kilka setek lat, są po dziś dzień są świadkami tamtych lat. Jeszcze dalej wioski Baranowo i Krajkowo, które przyległymi stawami uzupełniają w pełni bogactwo tutejszych wód. Nic więc dziwnego, że ludzie żyjący w tych okolicach byli i są związani nierozerwalnie z tymi darami natury i przyrody i coraz więcej interesowali się mieszkańcami tych wód. Dlatego też zrodziła się w nich żyłka łowiecka, której dążeniem był odłów ryb, tak dla smacznego ich mięsa, jak i przyjemności oraz wypoczynku. Kłusownictwo rozszerzało coraz większe macki. I stąd też zebrani na pogawędkach obywatele Mosiny, miłośnicy wędkarstwa omawiając to i owo wypracowali myśl zorganizowania się w organizację sportową wysuwającą na pierwszy plan sportowy połów ryb na wędkę. Miłośnicy ci to; Rembikowski, Śniady, bracia Józef i Bronisław Mayerowie, Woźniak Antoni i kilku innych, którzy byli pierwszymi założycielami Związku Wędkarskiego w 1938r w Mosinie o nazwie ,,SPORTOWE KOŁO WĘDKARZY’’. Członkowie tego koła posługiwali się przede wszystkim wędką budowy i konstrukcji własnego pomysłu. Wędzisko to leszczyna, jałowiec, bambus był luksusem. Wędka to sznur jedwabny, spławik i hak własnej konstrukcji i produkcji. Łowione ryby: szczupaki, okonie, brzany, sumy, klenie, leszcze i pospolita drobnica .Rekordowe okazy: sumy 15kg, brzany z kanału 8kg nieraz i większe, które wędkarzowi odbierały sprzęt wędkarski. Sam wędkarz był człowiekiem posiadającym kartę wędkarską, oraz wyposażenie łowieckie tj. plecak, naczynie na żywca i przynęty, buty gumowe i ubranie nieprzemakalne.

Tak w przybliżeniu wyglądało wędkarstwo mosińskie w latach przedwojennych, zalążek Koła w Mosinie. Wybucha wojna, kraj zostaje zajęty przez okupanta, toteż wędkarze ciężko przeżyli utratę swobody wędkowania. Po wojnie powstaje w Poznaniu Okręgowy Związek Wędkarzy. W poszczególnych miastach powstają koła wędkarskie. W Mosinie powstaje również Koło o nazwie Związek Sportowy Wędkarzy ,,WARTA”, który jest spadkobiercą przedwojennej organizacji wędkarzy. Pierwsze zebranie zwołane zostaje w dniu 01,06,1945r., na którym wybrano zarząd z pierwszym prezesem kol. Maksymilianem Żelazek. Zarząd pod jego kierownictwem przetrwał do 1948r. Koło liczyło wówczas ponad 100 członków. Od 1948 do 1952 prezesem był kol. Bronisław Mayer. Kronika odnotowuje pierwsze ślady organizacji zawodów wędkarskich. W latach 1952 do 1953 prezesem jest kol. Czesław Jaroszczyk, koło liczy około 200 członków, powołana zostaje Straż Wędkarska. W roku 1953 po wyborze nowego zarządu prezesem zostaje kol. Rembikowski. Kronika odnotowuje pierwsze ślady prac społecznych na rzecz lokalnego środowiska. W  roku 1955 powołany zostaje całkowicie nowy zarząd, któremu przewodniczy jako prezes kol. Stefan Jabłoński, a v-ce prezesem jest kol. Gielnik. Następuje okres największej świetności naszego koła. Po dziś dzień w pamięci członków są przeżycia ze wspólnych imprez i spotkań wędkarzy. Od 1961 za zgodą zarządu i osobistym zaangażowaniem kol. Matejewskiego powstaje w Mosinie sekcja wędkarstwa rzutowego. Mosinę szybko odwiedzają członkowie kadry narodowej wróżąc naszej młodzieży prawdziwą karierę. Tak też się stało, z Mosiny wywodzą się mistrzowie Polski w wędkarstwie rzutowym. W roku 1970 koło liczy około 400 członków. Od roku 1970, w zarządzie pojawiają się nowi działacze, jednak trzon tworzą sprawdzeni społecznicy, od roku 1976 prezesami koła kolejno są: kol. Połczyński, kol. Gielnik. W roku 1977 prezesem zostaje kol. Tyma Stanisław, który funkcję tą sprawuje do 1993r. Jest to okres z kolei sukcesów w wędkarstwie spławikowym w naszym kole wśród młodzieży. Od 1993 do 2008r zarząd tworzą działacze pod przewodnictwem prezesa kol. Kosowicza Stanisława, jest to okres wytężonej pracy na rzecz budowy dobrego wizerunku wędkarstwa wśród społeczności. W dowód uznania Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Koła w dniu 11.01.2009r swą Uchwałą nadało kol. ,,TYTUŁ HONOROWEGO PREZESA KOŁA”

Od 2009r do dzisiaj pracą koła i zarządem kieruje nowo wybrany prezes kol. Andrzejewski Ireneusz, który jako cel postawił sobie realizację dotychczasowych założeń i upowszechnianie wędkarstwa rekreacyjnego jako sposobu na przyjemne obcowanie wędkarzy z naturalnym środowiskiem nad naszymi akwenami wodnymi.

 Historia naszego koła zaczerpnięta została z istniejących w naszym posiadaniu zapisanych kronikach.. Twórcami tych historycznych zapisów byli kronikarze: kol. Matejewski Tadeusz założyciel kroniki, kol. Stefan Jabłoński, kol. Stefan Kluge, kol. Stanisław Łakomy i obecnie Kozak Adam . To dzięki ich społecznej pracy jesteśmy dziś w posiadaniu sześciu tomów bezcennych zapisów działalności wędkarskiej na terenie Mosiny od 1938r.

Wszyscy jesteśmy Im bardzo wdzięczni za tak wspaniały DAR, za pióro które pozostawia te wspomnienia.

Koło Wędkarskie Mosina

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj