Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 15 gru, 2013 | 1 Komentarz

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Nowinki

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowinkach otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Forda – Transita. Dokładnie 16 listopada 2013 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce uroczystość przekazania samochodów i sprzętu dla OSP z województwa wielkopolskiego, w tym dla naszej Jednostki OSP Nowinki, w której wziął udział Waldemar Krzyżanowski – Zastępca Burmistrza Gminy Mosina.

21 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, 32 zestawy ratownictwa technicznego oraz 25 zestawów ratownictwa medycznego R-1 i 26 zestawów uzupełniających do zestawów ratownictwa medycznego PSP R-1 trafiło do Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielkopolski.

Samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Nowinki

Samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Nowinki

To ogromne przedsięwzięcie, to efekt współpracy Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Woj. Wielkopolskiego i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, MSW, z 187 partnerami (84 samorządami gmin i 103 OSP z Wielkopolski). Po raz drugi zakup był realizowany z dofinansowaniem Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach przyjętego przez Sejmik „Programu Rozwoju OSP Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2020”. W tym miejscu należy zaznaczyć, że samochód przekazany dla OSP z Nowinek był w ok. 25 procentach dofinansowany ze środków Gminy Mosina.

Co zyskało OSP Nowinki? Przede wszystkim nowy lekki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Forda Transita. Może on przewozić do 5 strażaków, sprzęt i wyposażenie ratownicze . Ma również zbiornik z wodą i środkiem pianotwórczym, co umożliwia gaszenie pożarów. Samochód jest dodatkowo wyposażony w agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy oraz wyciągarkę elektryczną. Dzięki niedużym wymiarom bardzo dobrze nadaje się do podejmowania szybkich działań w celu ugaszenia pożaru, zanim zdąży się rozwinąć do groźnych rozmiarów. Na samochodzie znajdzie się również sprzęt przełożony z dotychczasowego pojazdu, którym dysponuje Jednostka, w tym wyposażenie medyczne oraz pompy i pilarki do usuwania skutków anomalii pogodowych. Samochód zastąpi prawie 30 letniego Stara i poza większą niezawodnością, będzie również o wiele tańszy w eksploatacji.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowinkach aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej od 64 lat. Jednostka powstała w styczniu 1949 r. Pierwsze zebranie organizacyjne zostało zwołane przez Józefa Plenznera – sołtysa wsi Nowinki – Drużyna. Ówczesny sołtys widział pilną potrzebę założenia jednostki OSP, w celu zabezpieczenia pierwszej pomocy w wypadku pożaru. Na początek do służby zgłosiło się dziesięciu mieszkańców. Powołano zarząd oraz w krótkim czasie zarejestrowano działalność OSP Nowinki. Pierwszym sprzętem, jaki otrzymała jednostka była pompa konno – ręczna, która służyła jednostce przez wiele lat. W szeregi straży w kolejnych latach wstępowali nowi członkowie, zmieniali się prezesi, a jednostka rozwijała się, poszerzając działalność o powołanie m.in. Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W dniu 23 maja 2009 r. odbyła się uroczystość 60- lecia utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowinkach. W trakcie uroczystości został poświęcony i wręczony nowy sztandar oraz srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Środki na sztandar pozyskano z festynów, od mieszkańców wsi oraz sponsorów. Na uroczystość 60-lecia wykonano kapitalny remont sali wraz z remizą strażacką, sfinansowany ze środków Gminy Mosina.

Jak wygląda działalność OSP Nowinki obecnie? Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej cały czas się rozwija: poza zasadniczą pracą przeciwpożarową na terenie gminy Mosina, działa również na terenie wioski oraz z Radą Sołecką Nowinki- Drużyna na rzecz miejscowej społeczności. OSP Nowinki wspiera działalność kulturalno – oświatową, jest współorganizatorem festynów i innych imprez okolicznościowych. W 2010 r. Centrum Kształcenia i OSP Nowinki zorganizowały wystawę pt. „Świat widziany poprzez sztukę”. Jednostka współpracuje także ze Szkołą Podstawową w Krośnie oraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Mosinie. Duży nacisk kładzie na pracę z młodzieżą, prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Nowinki co roku bierze udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym. Aktywnie uczestniczy w rajdach pieszych zorganizowanych na szczeblu gminnym i powiatowym. Straż organizuje również rajdy rowerowe i inne imprezy dla członów OSP Nowinki i mieszkańców wioski Nowinki – Drużyna.

Jednostce gratulujemy nowego samochodu i życzymy tyle samo powrotów, ile wyjazdów. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • piątek, 17 kwi, 2015, 11:47:58 |

    To naprawdę świetny temat, lubię takie samochody, a to widać u ciebie jest wyrąbiste. Oczekuję, że wkrótce ujrzę więcej, pozdro.

Skomentuj