Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 5 lip, 2018 | komentarze 2

Gdzie najlepiej nad wodę? Kąpieliska w naszej okolicy!

Trwają wakacje, a wraz z nimi w najlepsze – sezon kąpielowy. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie bezpiecznie można się kąpać w naszej gminie i okolicy.

Gdzie nad wodę?

Każdego roku do 20 maja rada gminy, w drodze uchwały, określa trwanie sezonu kąpielowego (jest to okres między 1 czerwca a 30 września) oraz wykaz kąpielisk na terenie gminy. Wniosek o dane kąpielisko składa zawsze jego organizator. Ustalone przez radę gminy kąpieliska mają gwarantować pełne bezpieczeństwo kąpieli, co wynika z unijnej dyrektywy dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach.

Jezioro Dymaczewskie – przystań klubu MKŻ

Projekt uchwały w sprawie wykazu kąpielisk oraz określenia sezonu kąpielowego na terenie Gminy Mosina przekazany został do zaopiniowania Wodom Polskim, właścicielowi wód, właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska, państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz Dyrektorowi Wielkopolskiego Parku Narodowego, którzy wydali pozytywne opinie o projekcie.

kąpielisko na gliniankach

kąpielisko na gliniankach w Mosinie

W 2018 roku na terenie Gminy Mosina znajdziemy dwa kąpieliska, w Dymaczewie Nowym oraz na Gliniankach. Poza naszą gminą, ale wciąż blisko, można jeszcze korzystać z kąpieliska w Chomęcicach. A czy Jarosławiec także będzie dostępny?

Dymaczewo Nowe

Kąpielisko zlokalizowane jest na Jeziorze Łódzko-Dymaczewskim, przy Hotelu Szablewski. Linia brzegowa to 57 m, a przewidywana liczba korzystających z kąpieliska to 100 osób dziennie. Sezon kąpielowy trwa tutaj od 15 czerwca do 31 sierpnia 2018 r.

plaża przy Hotelu Szablewskim (jezioro Dymaczewskie)

plaża przy Hotelu Szablewskim (jezioro Dymaczewskie)

Jezioro Dymaczewskie

Jezioro Dymaczewskie

Jezioro Dymaczewskie położone na Pojezierzu Poznańskim

Jezioro Dymaczewskie położone na Pojezierzu Poznańskim w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jesienny widok ze wsi Łódź

Glinianki

Kąpielisko zlokalizowane jest na zbiorniku wodnym Glinianki. Linia brzegowa wynosi 36 m, a liczba korzystających z kąpieliska szacowana jest na 500 osób dziennie. Sezon kąpielowy potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 r.

glinianki - kąpielisko mosina

Glinianki w Mosinie (widok z wieży widokowej)

Chomęcice

To kąpielisko usytuowane jest co prawda w Gminie Komorniki, polecamy go jednak szczególnie amatorom wypraw rowerowych czy zwiedzania różnych zakątków naszego regionu. Kąpielisko zlokalizowane jest nad jeziorem Chomęcickim w Chomęcicach, o linii brzegowej 40 m i przewidywanej liczbie korzystających 150 osób dziennie.

Jezioro Chomęcickie plaża

Jezioro Chomęcickie plaża

Jarosławiec – czy będzie w tym roku?

Wielu spośród mieszkańców naszego regionu korzystało zapewne z kąpieliska nad jeziorem Jarosławieckim, którego organizatorem był w minionych latach Mikroregion WPN. Otóż – jak dowiedzieliśmy się z Urzędu Gminy w Komornikach – Mikroregion nie wystąpił do Wójta Gminy Komorniki w ustawowym czasie (do 31.12.2017r.) z wnioskiem o umieszczenie kąpieliska w wykazie kąpielisk. Nie wszystko jednak stracone. Ustawa Prawo Wodne, która weszła od 1 stycznia 2018 r. daje możliwość stworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli tylko na okres 30 dni. W związku z faktem niewystąpienia Mikroregionu z wnioskiem o utworzenie kąpieliska, to Gmina Komorniki podjęła działanie zmierzające właśnie do utworzenia takiego miejsca. Na najbliższej sesji Rady Gminy głosowaniu poddana zostanie uchwała w sprawie stworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nad j. Jarosławieckim w okresie od 18 lipca do 16 sierpnia 2018 r.

Jezioro Jarosławieckie

Jezioro Jarosławieckie

Jakość wody

Dodajmy jeszcze, że organizator każdego kąpieliska zobowiązany jest je oznakować i przeprowadzać ocenę jakości wody pod względem wymagań określonych w przepisach na podstawie ustawy Prawo Wodne. Ocen jakości wody i ich klasyfikacji pod względem spełnienia wymagań określonych w przepisach dokonuje inspektor sanitarny. Informacje takie podawane są do publicznej wiadomości. Jakość wody w 68 kąpieliskach i 21 miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli obecnie otwartych na terenie województwa wielkopolskiego –  komunikat kąpieliskowy.

Mamy nadzieję, że rozpoczynający się sezon kąpieli wodnych będzie bezpieczny dla nas wszystkich. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności nad wodą!

Źródła: Uchwała Rady Miejskiej w Mosinie w sprawie wykazu kapielisk na terenie Gminy Mosina na rok 2018 oraz określenia sezonu kąpielowego, uchwała Rady Gminy Komorniki w sprawie określenia wykazu kapielisk na terenie Gminy Komorniki

Obszar ochrony ścisłej Jezioro Góreckie

Obszar ochrony ścisłej Jezioro Góreckie (obowiązuje zakaz kąpieli)  fot. Małgorzata Bręczewska WPN

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Many
    czwartek, 5 lip, 2018, 15:36:22 |

    Najlepsze na Jarocha! Tylko szkoda, że w tym roku na jakiś innych zasadach.

  • ...
    czwartek, 5 lip, 2018, 21:08:28 |

    Kiedyś było więcej kąpielisk, choćby nad Góreckim … A co z basenem, czyżby kolejna propaganda urzędowa?

Skomentuj