Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Redakcja GMP | poniedziałek, 2 wrz, 2019 |

Konny przemarsz szlakiem bojowym 15. Pułku Ułanów

We wtorek 3 września 2019 r. o godz. 10:00 na dziedzińcu Pałacu w Rogalinie odbędzie się uroczyste pożegnanie Reprezentacyjnego Oddziału Kawalerii Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, udającego się w konny przemarsz szlakiem bojowym 15. Pułku Ułanów, wchodzącego w skład Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, z września 1939 r.

W pożegnaniu współczesnych ułanów, chcących przemarszem uczcić pamięć swoich poprzedników, przewidziany jest udział pocztu proporcowego 15. Batalionu Ułanów Poznańskich z Wędrzyna, dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego w Rogalinie oraz członków Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wyruszającym ułanom błogosławieństwa na tę długą i wymagającą drogę udzieli ks. proboszcz Roman Poźniak

Członkowie Reprezentacyjnego Oddziału Kawalerii Towarzyswa podczas Święta Pułkowego w 2013r. – widoczne barwne proporce, proporczyki i otoki rogatywek (fot. st. szer. Łukasz Kermel – 17. WBZmech.)

Członkowie Reprezentacyjnego Oddziału Kawalerii Towarzyswa podczas Święta Pułkowego w 2013r. – widoczne barwne proporce, proporczyki i otoki rogatywek (fot. st. szer. Łukasz Kermel – 17. WBZmech.)


Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich przez ponad 20 lat swojej działalności było i jest inicjatorem oraz organizatorem szeregu projektów. Są to zarówno znane wydarzenia jak Święto Pułkowe – Dni Ułana, Strefa Militarna czy wrześniowy przemarsz do Ziewanic, jak i mniej znane – fundacja i odnawianie tablic pamiątkowych, działania na rzecz powrotu tradycji i barw do współczesnego Wojska Polskiego, działalność wydawnicza. Więcej o tym w zakładce „inicjatywy”.

Towarzystwo aktualnie skupia ok. 200 członków z kraju jak i zza granicy. Są to przedstawiciele przeróżnych profesji oraz ludzie w różnym wieku – zarówno uczniowie, studenci jak i profesorowie i emeryci. Początkowo trzon Towarzystwa stanowili Ułani Poznańscy, służący w naszym sławnym Pułku przed i w trakcie II Wojny Światowej. Niestety, nieuchronny upływ czasu spowodował, że w znacznej większości nie ma Ich już wśród nas. Szczęśliwie powrót barw i tradycji 15. Pułku Ułanów Poznańskich do współczesnego Wojska Polskiego spowodował, że aktualnie coraz częściej zaczynają do naszego Towarzystwa wstępować współcześni Ułani Poznańscy, stojący garnizonem w Wędrzynie. Tak oto historia zatoczyła koło.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj